Mediálny analytik o koaličnej kríze: Nalejme si čistého vína. Vidím v konaní Danka osobnú samoľúbosť

    0
    Ľubomír Lintner (Autor: Archív ĽL)

    Dnes krátko pred pol jedenástou sa začalo rokovanie vládnych špičiek pre koaličnú krízu. Ako píše na sociálnej sieti mediálny analytik Ľubomír Lintner, „…zosumarizujme si známe skutočnosti a nalejme čisté víno.“ V úvode analytik hovorí, že spôsob vypovedania koaličnej zmluvy zo strany šéfa národniarov pripomína rozprávku.

    „Líder SNS iba znovu ukázal, že politické ostrohy mu chýbajú a určite nemal šťastnú ruku pri výbere ľudí, ktorí mu v tomto zmysle radia. Mal by sa poučiť z konania politikov KDH v minulosti,“ myslí si a jedným dýchom dodáva, že od takéhoto konania má však Danko ďaleko. „Jeho politický amaterizmus je vidieť aj v samotnom spôsobe,“ pokračuje s tým, že zakričať sa dá aj vo vnútri koalície bez nutnosti dať tomu vonkajší efekt, ktorý nenaženie strach premiérovi Robertovi Ficovi alebo podpredsedovi parlamentu Bélovi Bugárovi.

    Ako najsilnejšia karta v rukách šéfa národniarov sa Lintnerovi zdá tá s predčasnými voľbami. „Ale s takou A. Danko zďaleka nehrá,“ hodnotí s tým, že prvý podpredseda SNS Jaroslav Paška túto možnosť síce spomenul, ale iba spomenul. Analytik tiež pripomína, že vypovedanie koaličnej zmluvy nebolo prerokované ani s poslaneckým klubom SNS. „Predseda národniarov prirodzene s predčasnými voľbami nepočíta,“ tvrdí Lintner a pokračuje, že požiadavka meniť vládny program je z tých, ktoré len potvrdzujú jeho politickú naivitu, pretože v takom prípade by musela vláda opätovne požiadať parlament o dôveru. „Prečo by to R. Fico s B. Bugárom urobili,“ uzatvára.

    Zdroj: TASR/ (zľava) lídri koaličných strán: Andrej Danko, Robert Fico, Béla Bugár

    Dôvody, na základe ktorých predseda parlamentu koná, hodnotí analytik ako samoľúbosť. „Osobne vidím v konaní A. Danka osobnú samoľúbosť, keď podľa všetkého trpí v koalícii tým, že veľa neznamená. Ale pozícia v koaličnej vláde sa získava na začiatku, bez SNS by vláda nevznikla. Vlani v marci sa Dankovi zdalo, že sa stáva veľkým politikom, teraz po roku a pol od volieb cíti, že popri R. Ficovi a B. Bugárovi je príliš malým,“ skonštatoval.

    V sumarizovaní sa Lintner dotkol aj Dankových koaličných partnerov, v rámci čoho uvádza, že z prípadných predčasných volieb, ktoré by nastali po rozpade koalície, má najväčší strach predseda Mostu-Híd Béla Bugár, lebo parlamentná budúcnosť jeho strany sa môže rovnať nule, bez prípadnej spolupráce so Stranou maďarskej komunity, ktorá sa nečrtá.

    Z prípadných predčasných volieb má podľa analytika najmenšiu obavu Smer, pretože by sa im v takýchto voľbách vrátila časť voličov, ktorých im Dankova strana zobrala. „Predseda Smeru-SD však predčasné voľby nechce. Oproti predchádzajúcej jednofarebnej vláde nemá síce ako predseda vlády pre Dankovu nevyspytateľnosť takú komfortnú pozíciu, ale práve počas tejto vlády sa R. Fico dostal do takej medzinárodno-politickej pozície, akú predtým nepoznal,“ konštatuje. V tejto súvislosti Lintner spomína, že premiér mal dostať potvrdenie z Bruselu o svojej pozícii lídra krajín V4.

    Zdroj: TASR/Andrej Danko pred utorkovým rokovaním koaličnej rady

    Výsledok vzniknutej situácie analytik nevidí v ružových farbách pre šéfa národniarov a hovorí, že len na Ficovi a menej na Bugárovi bude záležať, či uspokoja Dankovu samoľubosť. „Na papieri môže dostať vyváženú pozíciu, ale tým nezmení to vnímanie, ktoré doterajším správaním získal. R. Fico vie, že má pri sebe nevyspytateľného človeka, ktorý neprináša v politike istotu, na druhej strane SNS prináša aktuálne potrebné žetóny v parlamente,“ hovorí a dodáva, že nik z lídrov nechce ohroziť moc a participáciu na prerozdeľovaní eurofondov v sume 14 miliárd eur. „Zlatá baňa pre oligarchov v pozadí a politikov. Kto by to chcel rozkopať?“ pýta sa v závere Lintner.

    Zdroj: Facebook/Ľubomír Lintner 

    - Reklama -