Ľudia by mali byť opatrní pri kúpe vajec a hydiny, najmä z Poľska, hovorí ministerka

  0
  Slovenská hydina (Autor: TASR)

  V Holandsku inšpektori podľa neho kontrolujú viac ako 200 hydinových fariem pre podozrenie z nelegálneho pridávania pesticídu fipronil do prípravkov a krmiva na ošetrenie sliepok proti parazitom.

  Škandál už zasiahol Nemecko, Francúzsko, Britániu i krajiny Beneluxu. Holandsko už dokonca vyzvalo občanov, aby dočasne nekonzumovali vajcia. Problémy majú aj v Poľsku.

  “Kontaminované holandské vajcia síce na Slovensko nedistribuovali, no vyzývam spotrebiteľov k veľkej opatrnosti pri nákupe nielen vajíčok, ale aj produktov z hydiny. Špeciálne opatrní by mali byť obyvatelia pri hraniciach s Poľskom, v ktorom sa inkriminovaný prípravok používa. Naša Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR už koná a situáciu u nás podrobne monitorujeme,” uviedla šéfka MPRV SR Gabriela Matečná (nominantka SNS).

  Podľa Machalíka ide už o druhý škandál pôvodom v Holandsku. Aj ten nedávny s brazílskym mäsom mal pôvod práve v tejto krajine, ktorá je jedným z najväčších výrobcov a exportérov potravín na svete.

  Agrorezort odporúča spotrebiteľom, ak si chcú byť úplne istí, aby sa preventívne vyhli nákupu vajec a hydiny z Poľska a v Poľsku a uprednostnili radšej vajcia a mäso s pôvodom zo SR, ktoré sú pod prísnym dohľadom ŠVPS v celom výrobnom procese.

  Machalík informoval, že Slovensko získalo informáciu o zistení rezíduí pesticídu fipronil v miliónoch vajec pochádzajúcich z holandských fariem prostredníctvom systému rýchleho varovania.

  Rezíduá našli kontrolóri počas laboratórneho testovania v Nemecku a Belgicku.

  Kontrolné orgány zistili nepovolené látky u producentov používajúcich prostriedok na ošetrenie sliepok proti parazitom s názvom DEGA 16.

  Výrobca do inak schváleného prípravku na ošetrovanie hydiny nelegálne pridával látku fipronil.

  Práve prípravok DEGA 16 používajú v Holandsku, Francúzsku, Taliansku, Nemecku, ale aj v susednom Poľsku.

  Kontaminované nie sú všetky šarže, ale kontroly stále pokračujú. Analýzam podrobili aj iné prípravky používané na dotknutých farmách. Nelegálne pridávaný fipronil zistili taktiež v doplnku krmiva s názvom Copper Boost.

  “Ako správne nakupovať vajcia, to sa spotrebitelia dozvedia na webovom sídle MPRV: http://www.mpsr.sk/index.php?navID=385&id=11358,” dodal Machalík.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu