Totálny chaos. To sa nikdy v histórii USA nestalo! Odborník opisuje, čo sa deje v poslednom čase v Bielom dome. Aj čo môžu napáchať nové protiruské sankcie

0
Bývalý podpredseda Európskeho parlamentu a europoslanec Libor Rouček (Autor: archív L. Rouček)

V súvislosti s americkými protiruskými sankciami sa ozývajú politici v Nemecku, obávajú sa, že sankcie môžu poškodiť záujmy európskych firiem a že porušujú medzinárodné právo. Výhrady majú aj ďalšie štáty. Európska komisia by vraj mala zvážiť protiopatrenia. Sankcie by podľa servera Politico mohli okrem iného zasiahnuť aj pripravovaný plynovod Nord Stream 2. O čom to svedčí, a môžu nás tieto sankcie poškodiť? Ako?

V minulosti došlo k uvaleniu sankcií po anexii Krymu a po konflikte na východe Ukrajiny, ale sankcie boli dohodnuté medzi spojencami, medzi USA a Európou. Teraz robia Spojené štáty jednostranný krok a nekonzultujú ho. Nie sú to len protiruské sankcie, medzi krajinami je aj Irán. A pokiaľ ide o túto krajinu, nie je jediný dôkaz, že dohodu porušuje. Ale vrátim sa k Rusku.

Samozrejme, že s tým európski politici nesúhlasia. Takýto dôležitý krok treba dopredu prediskutovať. Sankcie by mohli postihnúť niektoré firmy, ktoré s Ruskom obchodujú. Nikto nemá záujem, aby existovali ďalšie sankcie, mnohí politici si myslia, že sú bezdôvodné. Iste, kongresmani a väčšina americkej verejnosti sú presvedčení, že Rusko do volieb zasahovalo. Nech si to Američania riešia, ale nemali by postihovať európske spoločnosti.

A protiopatrenia? Akým spôsobom by mala Európa reagovať?

Osobne by som nezavádzal ani opatrenia, ktoré by postihli európske štáty, ani žiadne protiopatrenia. V americkom Kongrese bola za väčšina republikánov aj demokratov. Ako vidíme, americký Kongres sa nezhodne na ničom, ale pokiaľ ide o sankcie proti Rusku, Iránu a Kórei, zhodli sa všetci.

Prezident Trump má tú výhodu, že republikáni majú väčšinu v oboch častiach Kongresu, teoreticky by nemal mať problém. Ako však vidíme na príklade sankcií alebo Obamacare, tak aj keď má väčšinu, nezíska ju. S tým žiadny prezident nič nenarobí. Ale teoreticky je v lepšej pozícii ako prezident Obama, ktorý väčšinu nemal.

Donald J. Trump a Barack Obama

Donald J. Trump a Barack Obama Zdroj: TASR

Ešte pred pár týždňami sa hovorilo na summite G20 o „konštruktívnej spolupráci“ Ruska a USA aj v súvislosti s prímerím v Sýrii. Teraz prišli sankcie a Rusko odpovedalo vyhostením stoviek amerických diplomatov. Kam sa americko-ruské vzťahy vyhlásením ďalších sankcií posunuli? Ide o zásadnú vec?

Je v záujme nás všetkých, Čechov, Európanov, Rusov, Američanov, ľudí na Blízkom východe, aby došlo v Sýrii k ukončeniu konfliktu. Musia spolupracovať aj USA a Ruská federácia. Prímerie v časti Sýrie je dobrý krok a v takých treba pokračovať.

Nemyslím si, že by Rusko malo záujem na výraznom zhoršení vzťahov. Je v záujme nás všetkých, aby v zásadných otázkach Rusko a Spojené štáty spolupracovali. Pre nás je dôležité, aby sme vo vzťahoch hrali nejakú rolu a aby sme neboli úplne vyradení. Pokiaľ ide o sankcie, v USA bude pokračovať vyšetrovanie údajného ovplyvňovania volieb zo strany Ruska. Donald Trump sa dostáva každý deň na čoraz tenší ľad. Neveria mu členovia amerického Kongresu, veľká časť americkej verejnosti a je aj v záujme americkej politickej kultúry toto vyšetriť. Uvidíme, ako to Donald Trump zvládne ako prezident.

Keď situácia nebude mať nejaký dramatický vývoj, treba si zároveň uvedomiť, že budúci rok v novembri budú voľby do Kongresu. Budú, samozrejme, rozhodujúce aj pre vzťah prezidenta a republikánov. Ak by republikáni mali pocit, že vďaka Trumpovi strácajú podporu, začnú sa správať inak.

Došlo k výmene na poste personálneho riaditeľa Bieleho domu. Odteraz bude tento post zastávať doterajší minister vnútornej bezpečnosti John Kelly. Keď sledujete zmeny na rôznych pozíciách, rozkladá sa Trumpovi administratíva alebo sa skôr postupne stabilizuje a práve Kelly prispeje k upokojeniu situácie? Trump odvolal aj šéfa komunikácie…

Ide o doklad totálneho chaosu. Donald Trump je v úrade niečo vyše pol roka a to sú desiatky ľudí, ktorí odišli a prišli. Nikdy v modernej histórii USA v administratíve Bieleho domu nebol taký chaos ako za Donalda Trumpa. Nikdy tam nebol človek ako Scaramucci, ktorý za 10 dní odišiel.

Uvidíme, čo bude teraz, keď príde generál Kelly. Už nastavil pravidlo, že predtým, než niekto pôjde k prezidentovi, musí prejsť cez neho, takže nebude mať priamy prístup, ako mal napríklad Scaramucci.

Nikdy v histórii Spojených štátov sa nestávalo ani to, že by každý deň dochádzalo k úniku informácií. Nikdy nebol taký chaos, nikdy nebol taký únik informácií. A či situáciu stabilizuje Kelly? Problém je v tom, že Donald Trump sa správa spôsobom, ktorý nikto neovplyvní. Na niečom sa dohodnú, druhý deň pošle tweet, ktorý znamená pravý opak. A nejde len o kroky vnútri Bieleho domu. Vidíme to napríklad aj na vystupovaní prezidenta a viceprezidenta. Prezident vystúpi s tvrdým stanoviskom, minister zahraničia to mierni.

John Kelly

John Kelly Zdroj: TASR

Trump pripravuje sankcie proti Číne. Stratégiu priostril aj s ohľadom na piatkový test severokórejskej medzikontinentálnej balistickej rakety a je presvedčený, že Čína nerobí dosť pre to, aby zabránila KĽDR v posilňovaní jadrového arzenálu. Aspoň takto hodnotia stav médiá. Ide teraz skutočne o Severnú Kóreu alebo chce Trump len uvaliť veľké colné tarify na Číňanov? Kam až môže situácia s Čínou zájsť? A zvolí Trump nakoniec tvrdší postup voči Severnej Kórei?

Čína je krajina, ktorá má na Severnú Kóreu najväčší vplyv. Teoreticky, ak by Severnú Kóreu prestala podporovať… Ale vývoj v Severnej Kórei je nepredvídateľný, buď sa totálne zrúti, alebo príde nejaká vojenská intervencia. Čína má najväčší vplyv, mohla by pomôcť, snaží sa a takisto si nepraje, aby mala Severná Kórea jadrové zbrane. Nepomáha jej, že má vplyv, ale nedokáže ho uplatniť, pretože sa tým znižuje jej prestíž. Ale čo sa týka rozhodnutia o sankciách, vplyv má aj čínsko-americký obchod. Obchodná bilancia je veľmi vychýlená v neprospech Spojených štátov. Mimochodom, Spojené štáty majú obchodný deficit, až na pár výnimiek, s každou krajinou.

Donald Trump sľúbil, že s tým bude niečo robiť, aby boli Američania konkurencieschopnejší a aby viac vyvážali. Lenže Trump neustále hovorí o sankciách a obchodných dohodách. Ale opäť, nikto nevie, čo má v úmysle. Niektorí špekulujú, že by mohol zaviesť sankcie z obchodných dôvodov podľa zákona z roku 1974, ktorý bol kedysi použitý proti Japonsku. Aj vtedy mali Američania pocit, že ich Japonci valcujú, že majú obrovský prebytok obchodnej bilancie, že skupujú americké firmy a na Manhattane mrakodrapy. Ten istý pocit teraz majú Spojené štáty a Trump aj v prípade Číny. Čína teraz investuje všade a Spojené štáty majú obavy, že investície môžu ísť do citlivých odvetví.

- Reklama -