pondelok, 25 januára, 2021
2.8 C
Bratislava
Úvod Aréna Sklamal ma nákup luxusnej limuzíny, na ktorej sa premáva župan Blanár. Som...

Sklamal ma nákup luxusnej limuzíny, na ktorej sa premáva župan Blanár. Som jediná, kto ho môže poraziť, tvrdí Jurinová. A prečo OĽaNO tají svojich členov?

Keď ste začínali spolu s kolegami ako štyria Obyčajní ľudia, išlo o platformu, ktorá kritizovala klasických politikov okrem iného aj pre ich nepriamočiarosť, zahmlievanie. Na konci minulého roka malo OĽaNO 13 členov, no deviati ďalší sú od začiatku medializácie tohto stavu pre verejnosť neznámi. Prečo?

Naše hnutie malo 13 členov k 31. decembru 2016. Nevidím dôvod mená našich členov zverejňovať, pretože ich nechceme vystaviť drobnohľadu.

Vy poznáte tie mená? Nie sú to Matovičovi príbuzní?

Áno, poznám ich. Nie sú to príbuzní Igora Matoviča.

Tak nám ich povedzte.

Po zverejnení členov Smeru, SNS a Mostu-Híd radi zverejníme aj my aktuálny zoznam členov OĽaNO.

Máte pocit, že toto vyvoláva dôveru verejnosti? Ste hnutím, dnes trinásťhlavovým, ktoré disponuje nemalými finančnými prostriedkami získanými zo štátneho rozpočtu. Neruší vás to?

Verte, že ak by naše hnutie spreneverilo čo i len cent zo štátneho príspevku, už dávno by to pán Kažimír a pán Kaliňák vyniesli na svetlo sveta. Peniaze, ktorými disponuje naše hnutie, sú neustále pod drobnohľadom nezávislého audítora. Využívajú sa na prácu hnutia po celom Slovensku. Hnutie finančné prostriedky míňa na prácu s ľuďmi a pre ľudí.

Viete, čo Matovič s tými peniazmi robí? Na čo ich investuje? Väčšina z nich je údajne na bankovom účte. Radíte sa spolu vôbec o tom? Alebo je to čisto Matovičova parketa?

Sú to peniaze hnutia, nie Igora Matoviča. Financie nášho hnutia sú vykazované a čerpané podľa zákona o financovaní politických strán. Igor Matovič sa už viackrát ukázal ako zodpovedný hospodár a to isté platí pri hospodárení s financiami hnutia OĽaNO. Preto zodpovedá za financie hnutia ako štatutár. Ubezpečujem vás, že v hnutí vždy spoločne zvažujeme, na čo a ako peniaze využiť.

Zdroj: TASR/Predseda hnutia OĽaNO-NOVA Igor Matovič predstavuje kandidátov za hnutie do parlamentných volieb 2016.

Teraz sa chce OĽaNO rozšíriť o ďalších členov. Vraj to nesúvisí so zmenou zákona o politických stranách, s ktorou prišiel Andrej Danko. (Ten chce zaviesť minimálny počet členov, ktorých musí mať strana, aby mohla kandidovať v celoštátnych voľbách – poznámka PL.sk). Síce hovoríte (Viskupič), že s týmto nápadom sa pohrávate dlhšie, ale aj tak ešte vlastne neviete, ako to uchopíte, má sa rozhodnúť v auguste. Váš názor – ako by to malo vyzerať a prečo je to teraz aktuálne?

Tento zámer máme už dlhodobo. A je až smiešne, že predseda NR SR počet členov postavil ako dôležitú tému jesene. Bude po prijatí jeho zákona platiť aj možnosť verejne združovať sa, len ak sa nazbiera 300, 500 či 1000 ľudí? Pre nás je dôležitá spätosť ľudí s politickými myšlienkami a nie stranícka knižka s pečiatkou v nej ako dôkaz zaplatenia členského. Tak to fungovalo za socializmu. Ľudí dnes zaujíma, kedy sa im začne lepšie žiť, či ich bude mať kto ošetriť, či nám mladí nebudú utekať preč zo Slovenska, kto nám bude opatrovať starkých, ale aj to, kedy prevezmú zodpovednosť tí, ktorí bohapusto devastovali Slovensko rozkrádaním. O tom, kto má zastupovať ľudí v parlamente, nemajú rozhodovať členovia politických strán, ale samotní ľudia.

Ste kandidátkou OĽaNO, SaS a KDH pre Žilinský kraj v nadchádzajúcich župných voľbách. Keď sa pozrieme na výsledky volieb do NR SR 2016 podľa krajov, tak Smer tieto tri strany prevalcoval. Získal vyše 31 %, kým súčet týchto strán v kraji dosiahol okolo 26 percent. Navyše proti vám kandiduje doterajší predseda kraja, a povedzme si úprimne, v kraji silne populárny Juraj Blanár. Ako vidíte svoje šance?

Som rada, že sme vytvrorili koalíciu OĽaNO, SaS, KDH, OKS a NOVA ako alternatívu voči súčasnému vedeniu župy. Je to znak, že vieme a chceme spolupracovať. Terajší župan je vo funkcii už dlhých 12 rokov. Ak chce politik zodpovedne vykonávať svoju funkciu, nemôže sedieť na dvoch stoličkách, ako je to v prípade pána Blanára. Ako poslankyňa NR SR viem, aká je táto práca časovo náročná a zodpovedná, preto som sa zaviazala, že ak ma ľudia zvolia za županku, vzdám sa poslaneckého mandátu.

Čím by ste ho, ale aj ďalších kandidátov, chceli poraziť?

Pán Blanár sa za 12 rokov naučil, ako si vybudovať imidž. Ja sa však chcem zamerať na kvalitu života obyvateľov Žilinského kraja a chcem to robiť poctivou prácou. Chodiť medzi ľudí, počúvať ich problémy a predstaviť konkrétne riešenia.

Všetka celoštátna mediálna pozornosť v rámci volieb do VÚC je venovaná Banskobystrickému kraju a tomu, či niekto porazí Mariana Kotlebu. Iným krajom sa venuje oveľa menší záujem. Čo na to hovoríte? Je to pre kandidátov v iných krajoch výhodou?

Ja sa chcem sústrediť na Žilinský kraj a jeho obyvateľov. Na príklade pána Kotlebu je viditeľné, že jeho jednoduché riešenia nie sú funkčné. Borí sa tiež s veľkými problémami, ktoré nevie a nedokáže riešiť. Pre všetkých kandidátov je dôležité, aby médiá najmä vysvetľovali, na čo všetko má župa vplyv. Každý si myslí, že o nič nejde, neuvedomujúc si, s akými financiami župa hospodári. Je to obrovské množstvo financií, len v Žilinskej župe sa prerozdeľuje okolo 170 miliónov.

Zdroj: ReprofotoFacebook: Martin Poliačik/Kandidáti na predsedovské stoličky v jesenných VÚC voľbách 

Pozrel som si váš profil na FB, ste aktívna, čo sa týka stretnutí s občanmi, ale nevidím tam žiadnu víziu pre kraj, žiadne návrhy, aktivity. Do volieb pritom ostáva už len krátky čas. Ako to chcete zmeniť? Budete sa snažiť zaujať návrhmi alebo aj kritikou súčasného vedenia a jeho krokov v poslednom období?

Všetky konkrétne riešenia prinesiem počas kampane v nasledujúcich mesiacoch. Mám za sebou množstvo reálnej práce pre ľudí v parlamente. Žiadne škandály, žiadne kauzy, čistý štít – aj to je súčasťou kampane. Ľudí v našom kraji najviac trápi zdravotníctvo či doprava. Sú to oblasti, ktoré sú pre mňa kľúčové. Práve na ne budem klásť najväčší dôraz. Nemám záujem viesť konfrontačnú kampaň, aj keď v diskusii sa tomu nebude dať vyhnúť.

Ktorého zo zverejnených mien kandidátov považujete za najsilnejšieho súpera?

Terajšieho župana.

Smer v prieskumoch verejnej mienky v januári zisťoval, či by voliči za župana volili Jána Podmanického. V konkurencii vás, Dušana Tittela (SNS) a Igora Janckulíka (Most-Híd) by Podmanický voľby vyhral. Nakoniec bude kandidovať, ako sme spomínali, Juraj Blanár, ktorý je v Žilinskom kraji populárnejší ako Podmanický, na čele kraja je od roku 2005. Čo táto zmena v Smere pre vás znamená?

Že po zmene zákona chcú ísť na čo najväčšiu istotu, aby si kraj udržali za každú cenu. Šepkalo sa, že terajší župan už nemal až taký záujem pokračovať na župe, viac ho lákalo dostať sa niekde vyššie. Ale viete, ak politbyro rozhodne…

Otvorene – nekandidovalo by sa vám lepšie proti Podmanickému?

Pre mňa nie je rozhodujúce, či kandiduje pán Podmanický, alebo pán Blanár. Ja sa sústredím na poctivú a vytrvalú prácu v kampani, ktorej cieľom bude ukázať ľuďom, že Žilinská župa sa dá riadiť oveľa lepšie a efektívnejšie.

Vy (prípadne OĽaNO) ste si robili prieskum? Ak áno, ako ste v ňom skončili?

Áno, prieskum sme robili. Jednoznačne z neho vychádza, že som jediný kandidát, ktorý má šancu poraziť súčasného župana.

Čo vás v poslednom volebnom období župy najviac rušilo v Žilinskom kraji? Ktoré kauzy, rozhodnutia vedenia VÚC…

Dnes zamestnáva všetkých cestujúcich najmä Strečno, Ružomberok, privádzač končiaci v poli, cesta na Kysuce i most v Nižnej. Najviac ma sklamal predražený nákup CT prístrojov a tiež nákup luxusnej limuzíny, na ktorej sa premáva súčasný župan.

Zdroj: TASR/(zľava) Richard Vašečka, Erika Jurinová a Branislav Škripek

V prípade víťazstva by ste čo zmenili? Aké sú vaše priority?

Som presvedčená, že župa patrí ľuďom a nie politickej strane a jej sponzorom, preto je dôležté, aby sa rozhodovalo nie podľa politickej spriaznenosti, ale podľa naliehavosti situácie. A aby sa rozhodovalo podľa odborných a objektívnych kritérií. Ani jeden región Žilinského kraja sa nesmie cítiť menejcenný. Priority sú opravené cesty, kvalitná zdravotná starostlivosť a modernizácia nemocníc a polikliník v správe župy, kvalitné sociálne služby, viac sa venovať intervenčným službám a práci s mládežou v preventívnych programoch – toto je absolútne neriešená oblasť v rámci služieb občanom a zamerať sa i na nárast počtu ľudí, ktorí budú odkázaní na pomoc iných a, samozrejme, investovať do stredných škôl a najmä do odborov, ktoré majú na pracovnom trhu perspektívu.

Ako poslankyňa ste aktívna hlavne pri sociálnych témach. Čo považujete v rámci svojej poslaneckej práce za najväčšie úspechy? Aj keď, samozrejme, ako opozičná politička máte obmedzené možnosti…

Veľká vec sa podarila teraz nedávno. Vďaka nášmu pozmeňováku sa ďalším 15 000 dôchodcom skončí krivda, ktorá vznikala ešte do roku 2004. Ako opozičnú poslankyňu ma však poteší, že minister si osvojí náš návrh. Napríklad, veľmi dlho sa hovorilo o opatrovateľoch, ich nízkych mzdách, podmienkach, sume materského, odvodových úľavách pre rodiny s deťmi. Bolo toho veľa, a postupne si to minister osvojuje a zapracuváva do svojich zákonov. Aj toto teší. Len mi je ľúto, že víziu Slovenska priateľského rodinám nenapĺňa dostatočne tak, ako by sme chceli. Musíme si teda počkať na čas, keď ho dokážeme presadzovať sami 😉

Robíte ešte nejaké kroky pri Čistom dni? Zaujímate sa ešte o to zariadenie? Lebo tá mediálna vlna sa prevalila a len ma zaujíma, či sa v tejto veci ešte niečo robí….

Mediálna vlna sa prevalila. Pre nás je to ponaučením, že to, čo neprejde médiami, sa určite nerieši. Vieme, že v prípade išiel protest generálneho prokurátora a sme zvedaví, ako sa s tým vyrovná ministerstvo. Vieme, že v spomínanom zariadení došlo k veľkým zmenám, no napriek tomu mám presvedčenie, že by nemalo fungovať. Je nepochopiteľné, ako štát nedokáže zagarantovať kvalitu a efektivitu využitých peňazí pri poskytovaných službách. Takže zaujímame sa o prípad stále a čakáme, kedy sa ministerstvu uráči zareagovať. Na ťahu sú oni. To, čo sa dialo v zariadení, nie je len na zatvorenie, ale priam na kriminál. A poznámky typu “počkajme, kým to vyšetrí polícia”, hovoria len o nekompetentnosti ministerstva a ústredia v súvislosti so sociálno-právnou ochranou detí.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 237,027 +551 Dnes Úmrtí 4,068 Uzdravení 193,380 Infikovaných 39,579 Last updated: 25. januára 2021 - 19:23 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky