To zas bude… Izrael obmedzil vstup moslimov na Chrámovú horu

  0
  Chrámová hora - Múr nárekov a Skalný dóm (Autor: Peter Števkov)

  Policajný hovorca Micky Rosenfeld uviedol, že do jeruzalemského Starého mesta, kde sa Chrámová hora nachádza, i jeho okolia vysielajú posily. “Jednotky polície a pohraničnej polície sa mobilizovali vo všetkých oblastiach a štvrtiach,” citovala hovorcu agentúra AP.

  Sprísnenie bezpečnostných opatrení prišlo niekoľko hodín po tom, ako izraelský bezpečnostný kabinet na nočnom zasadnutí podľa médií rozhodol, že nezruší tohtotýždňové rozhodnutie polície o inštalovaní detektorov kovov pri vstupe na miesto posvätné pre moslimov i židov.

  Toto rozhodnutie bolo dôsledkom útoku palestínskych ozbrojencov, ktorí tam minulý piatok zabili dvoch izraelských policajtov. Moslimskí lídri však tvrdia, že detektory kovov sú súčasťou údajnej snahy Izraela o zvýšenie kontroly nad Chrámovou horou. Izrael to popiera s tým, že ide o bežné bezpečnostné zariadenia.

  Moslimskí lídri vyzvali veriacich, aby sa modlili na uliciach okolo tamojšej svätyne a nepodrobovali sa kontrolám. Počas týždňa sa na takýchto modlitbách, najmä večer, v uliciach zúčastňovalo čoraz viac Palestínčanov. Následne dochádzalo k zrážkam medzi menším počtom palestínskych protestujúcich a políciou.

  Vo štvrtok večer policajti použili gumové projektily, slzotvorný plyn a omračujúce granáty na rozohnanie protestujúcich, ktorí na nich hádzali kamene a fľaše.

  Zdravotníci Červeného polmesiaca oznámili, že gumové projektily zranili 37 ľudí, troch z nich vážne.

  - Reklama -