Širokého Váhostavu znížili vysokú pokutu. Aj tak sa však ide súdiť so štátom

  0
  Juraj Široký telefonuje (Autor: TASR)

  Nekalé čachre vo vedení spoločnosti? Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) si v druhej polovici novembra 2015 vyžiadal od Váhostavu potvrdenie tzv. konečných vlastníkov spoločnosti, pričom do registra konečných užívateľov boli zapísaní traja štatutári spoločnosti Druhá strategická. Medzi nimi však nefiguroval Juraj Široký.

  „To sa ÚVO nepozdávalo, preto začal pátrať po skutočných vlastníkoch a Váhostav vyzval na predloženie zoznamu všetkých, ktorí vlastnia aspoň jedno percento,” píše vo svojom piatkovom vydaní denník Nový Čas.

  Odpoveď Váhostavu však bola, že firma nedisponuje uvedeným zoznamom fyzických osôb, právnická vojna medzi stavebnou spoločnosťou a ÚVO tak bola na svete, pričom ÚVO naparil Váhostavu pokutu 100-tisíc eur.

  „Keďže Váhostav sa priznal, že nepozná vlastnícku štruktúru, úrad napokon vyriekol ortieľ s tým, že firma zapisovala majiteľov bez akéhokoľvek preskúmania listín,“ píše sa ďalej v predmetnom článku.   

  Váhostav s rozhodnutím ÚVO nesúhlasí. Zdroj: TASR

  Apropo, pokuta 100-tisíc eur. Šéf legislatívno-právneho výboru ÚVO Róbert Majchrák ju považuje za primeranú. Váhostav je totiž podľa neho jedným z najvýznamnejších dodávateľov štátu a okrem toho, že má od štátu zákazky v objeme 13  miliónov eur, má tiež v rámci svojej skupiny dodávateľov za stámilióny eur. 

  „Pokiaľ by ÚVO uložil účastníkovi konania inú ako najvyššiu pokutu, nemalo by to preventívny význam,“ myslí si Majchrák.

  Váhostav však napokon zaplatil iba 20-tisíc eur, keď zasiahla až šéfka ÚVO Zita Táborská. Tá označila pôvodnú sumu pokuty za neprimeranú. Mimochodom, do funkcie ju zvolil ešte v roku 2012 vládny Smer.

  A hoci veľkú časť pôvodnej pokuty nakoniec Váhostav platiť nemusel, aj tak bude firma ďalej bojovať a proti rozhodnutiu sa odvolá.

  „Spoločnosť Váhostav má za to, že obidve rozhodnutia boli nesprávne,“ dodal hovorca firmy Tomáš Halán.

  - Reklama -