Bolo to vraj nečakané… Kremeľ nemá nič spoločné s vyhlásením Maloruska, tvrdia ruské médiá

  0
  Ruská vlajka (Autor: Facebook, Russian Flag)

  Podľa zdrojov v Kremli, na ktoré sa ruské médiá odvolávajú, bolo zverejnenie myšlienky o vyhlásení Maloruska “nečakané” aj pre poradcu ruského prezidenta Vladimira Putina Vladimira Surkova, ktorý má na starosti práve problematiku spojenú s Ukrajinou.

  Táto “iniciatíva na 100 percent nepochádza od Surkova,” uviedol jeden z citovaných zdrojov. Podľa neho s nápadom prišli ľudia v okolí najvyššieho predstaviteľa samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) Alexandra Zacharčenka.

  Iný zdroj Kremľa uviedol, že za iniciatívou je osobne Zacharčenko a jeho blízke okolie.

  Kremeľskí ´bábkoherci´?

  Ukrajinský minister zahraničných vecí Pavlo Klimkin dnes na svojej stránke na sieti Twitter označil správy o vyhlásení Maloruska za pokus “rozohrať v Donbase abcházsky scenár”.

  Poukázal na to, že k zverejneniu plánov proruských separatistov a “rozohraniu abcházskeho scenára” došlo práve v čase, keď je ukrajinská delegácia na čele s prezidentom Petrom Porošenkom na návšteve v Gruzínsku.

  “My s partnermi im to nedovolíme (uskutočniť),” zdôraznil Klimkin.

  Dodal, že “bábkoherci v Kremli so svojimi donbaskými marionetami” usporiadali ďalšie divadielko, “keď vytiahli z naftalínu Malorusko.”

  Blokácia minského procesu

  Jevhen Marčuk, predstaviteľ Ukrajiny v podskupine pre bezpečnostné záležitosti na rokovaniach o urovnaní situácie v Donbase, dnes vo vysielaní televízie 112 Ukrajina upozornil, že plány na vyhlásenie Maloruska “v princípe blokujú minský proces.”

  Marčuk oznámil, že na najbližšom zasadnutí kontaktnej skupiny – v stredu – požiada Organizáciu pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) o stanovisko k najnovšiemu vývoju na Ukrajine. Súčasne vyjadril presvedčenie, že rokovania v rámci kontaktnej skupiny by mali pokračovať.

  - Reklama -