VIDEO FOTO Vyrastal som na dedine. Z balíkov slamy sme si stavali bunkre. Fico sa na žatve odviazal

  0
  Robert Fico a ministerka pôdohospodárstva SR Gabriela Matečná počas prehliadky Poľnohospodárskeho družstva Drahovce (Autor: TASR)

  Tohtoročná žatva na Slovensku má za sebou približne svoju tretinu a už dnes je zrejmé, že výnosy hustosiatych obilnín budú oproti predchádzajúcemu roku nižšie o 20 až 30 percent. Skonštatovala to ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nom. SNS) počas dnešného výjazdu v Poľnohospodárskom výrobno-obchodnom družstve Drahovce v okrese Piešťany. „Osevné plochy hustosiatych obilovín sme v tomto roku znížili z 570 000 hektárov na 530 000 hektárov. U všetkých plodín s výnimkou ozimných jačmeňov, ktoré vyzerajú stabilizované, budú výnosy nižšie,“ povedala Matečná. 

  Podľa predsedu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Milana Semančíka extrémne suchá budú mať vplyv nielen na kvantitu, ale aj kvalitu produkcie. „Tohtoročná žatva má svoje špecifiká, sucho urobilo svoje. Žatvu sme začali nezvykle skoro, o 10 až 14 dní skôr. Prinieslo to zníženú produkciu a trošku aj problém s kvalitou,“ povedal. Do budúcnosti sa podľa jeho slov bude potrebné pripraviť tak, aby sa podarilo minimalizovať škody, vytvorením rizikového fondu. Napriek 20 % prepadu sa však nedostatku obilia obávať netreba, tvrdí Semančík. „Minuloročná celková produkcia sa pohybovala na úrovni 3,1 milióna ton, tohtoročná je odhadovaná na 2,5 milióna ton. Naša potreba je 1,5 milióna ton, čiže milión nám zostane na vývoz. Na potravinárske i kŕmne účely pre Slovensko dokážeme zabezpečiť dostatok obilia.“ 

  Vyrastal som na dedine, zo slamy sme stavali bunkre, chválil sa Fico

  Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR podalo cez svoje Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum na Ministerstvo školstva SR národný projekt týkajúci sa klimatických zmien a ich vplyvu na poľnohospodárstvo. „Projekt zároveň obsahuje aj riešenia situácie, a to podporu šľachtenia nových druhov plodín odolných voči suchu a podporu hydromeliorácií,“ povedala Matečná. „Nechápem, ako môže niekto tvrdiť, že klimatické zmeny tu nie sú, keď sú, a sú brutálne. To, čo sa niekedy pestovalo na západnom a južnom Slovensku, sa dnes pestuje na severe. Klesajú hladiny riek, klesá spodná voda,“ povedal premiér Robert Fico (Smer-SD).

  Premiér sa svojou návštevou na žatve pochválil aj na sociálnej sieti. „Vyrastal som na dedine a práve žatva bola vždy veľká udalosť. Pamätám si, že ako malí chalani sme si z balíkov slamy stavali bunkre,“ píše Fico.

  Premiér počas svojej návštevy na družstve v Drahovciach neobišiel ani mliečny automat. Podľa jeho slov mu takéto mlieko nesmie chýbať. So správnym nasadením flaše však chvíľu bojoval.

  Autor: TASR, du

  - Reklama -