Novaja gazeta šokuje. V januári malo byť zlikvidovaných najmenej 27 čečenských gejov

  0
  Homosexuálny pár v uliciach Moskvy (Autor: ReproFoto: youtube)

  Periodikum zverejnilo aj mená 27 mladých mužov, ktorých mali zadržať bez vznesenia žaloby a následne pripraviť o život. Zoznam obetí však podľa denníka nemusí byť konečný, pretože periodikum vie až o 56 obyvateľoch Čečenska zadržaných v rôznom čase, avšak s identickým dátumom úmrtia.

  Medzinárodná organizácia pre ochranu ľudských práv Amnesty International (AI) považuje správu za vierohodnú a požaduje úplné objasnenie prípadu. Bezpečnostné sily nemôžu zabíjať a mučiť len preto, že nosia uniformy, formuloval predstaviteľ AI Denis Krivošejev.

  Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v reakcii uviedol, že obsah správy vzal na vedomie, avšak vzhľadom na anonymitu zdroja sa k nemu nemôže vyjadriť. Ruská ombudsmanka Tatiana Moskaľkovová sa obrátila na vyšetrovateľov aj s ohľadom na zverejnené mená.

  Spomínané noviny, ktoré v uplynulých mesiacoch opakovane informovali o únosoch homosexuálov a ich zneužívaní v Čečensku, však kritizujú zodpovedných za pomalosť, respektíve absenciu objasnenia predmetných prípadov

  Kauza prenasledovaných čečenských gejov bola v máji jednou z tém rozhovoru nemeckej kancelárky Angely Merkelovej s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Šéfka nemeckej spolkovej vlády naliehala na najvyššieho ruského predstaviteľa, aby pomohol chrániť práva homosexuálov v Čečensku.

  Čečenské úrady v minulosti už odmietli samotnú existenciu homosexuálov v republike. Ruské vedenie nariadilo prešetrenie vznesených podozrení, ktoré však podľa spomínaného denníka čečenskí predstavitelia sabotujú.

  V máji pricestoval do Francúzska prvý z čečenských gejov, od júna im Nemecko začalo udeľovať špeciálne víza na základe humanitárnych dôvodov, ktorými sú správy o zatýkaní, zadržiavaní a mučení v kaukazskej republike na juhu Ruskej federácie.

  Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov poprel neskoro večer pre ruské médiá informácie Novej gazety o januárovej fyzickej likvidácii desiatok Čečencov s odvolaním sa na preverenie vierohodnosti tejto informácie ruskými i čečenskými orgánmi.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu