Rumunskému politikovi praskli nervy. Obvinil Sorosa z mediálnej kampane voči nemu i jeho vládnej strane

  0
  George Soros (Autor: TASR)

  Po dnešnom rokovaní predstaviteľov koaličných strán Dragnea dementoval obvinenia z korupcie, ktoré sa objavili na opozičnom webovom portáli RiseProjekt.ro, s tým, že za útokom proti jeho osobe môže stáť práve Soros podporujúci spomínaný portál.

  Aj rumunský premiér Mihai Tudose sa v Bukurešti vyjadril v tom zmysle, že diskreditácia Dragneu, ktorá podľa jeho názoru destabilizuje nielen PSD a vládnu koalíciu, ale rumunskú vládu a celú krajinu, je v Sorosovom záujme.

  Treba však dodať, že predseda PSD Liviu Dragnea sa nemohol v Rumunsku stať premiérom pre zákon znemožňujúci zastávať vládne posty osobám usvedčeným z trestnej činnosti. Dragnea, ktorý je spájaný s volebnými podvodmi, sa po vlaňajších decembrových voľbách vyjadril, že mieni ovplyvňovať úrad premiéra. Predseda PSD sa dokonca pokúsil bagatelizovať nariadenia zamerané proti skorumpovaným činiteľom a vydláždiť si pre seba cestu k moci. Napokon však po masových protestoch musel v januári odstúpiť od týchto zámerov.

  Zdroj: TASR/Liviu Dragnea

  V susednom Maďarsku je v plnom prúde bilbordová kampaň proti Georgeovi Sorosovi so sloganom „Nenechajme, aby sa nakoniec smial Soros!”. Na bilbordoch s portrétom finančníka, ktoré rozvešali po celej krajine, je označenie Národná konzultácia 2017 a je na nich uvedená poznámka, že 99 percent ľudí (Maďarov) odmieta ilegálnu migráciu. V podobnom duchu sú nakrútené aj klipy vysielané verejnoprávnou televíziou krajiny.

  Zdroj: TASR Bilboardová kampaň proti Sorosovi v Maďarsku

  Predseda Zväzu židovských náboženských obcí v Maďarsku (Mazsihisz) András Heisler vyzval v uplynulých dňoch premiéra Viktora Orbána na ukončenie tejto kampane s poukázaním na riziká, ktoré sa spájajú s takýmto podľa jeho názoru šírením nenávisti.

  Orbán v reakcii podčiarkol, že v Bruseli realizujú Sorosov prisťahovalecký plán a je správne, ak sa o tom Maďari dozvedia. Jedným z jeho bodov je dostať milión migrantov ročne do Európy, konštatoval vo vysielaní maďarského rozhlasu minulý týždeň Orbán, ktorý hovoril aj o druhom bode plánu. Podľa jeho slov je ním plánovaný európsky úrad pre utečencov, prostredníctvom ktorého by sa problematika dostala mimo právomoci úradov členských krajín. „Nie my by sme rozhodovali o tom, koho prijmeme, ale ani o rozdeľovaní migrantov,” konštatoval.

  Výzva izraelského veľvyslanca v Maďarsku Jossiho Amraniho ohľadom ukončenia bilbordovej kampane voči Sorosovi nebola zameraná na delegitimizáciu kritiky tohto amerického miliardára maďarského pôvodu. Vyhlásil to v nedeľu izraelský rezort diplomacie, ktorý reagoval na slová ambasádora, že bilbordy maďarskej vlády neevokujú iba „smutné spomienky, ale aj rozosievajú nenávisť a strach”.

  Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ktorý je takisto kritikom Sorosa, navštívi Maďarsko v blízkej budúcnosti.