streda, 4 augusta, 2021
22.8 C
Bratislava
ÚvodArénaPellegrini sa pochválil digitálnou novinkou, ale schytal spŕšku kritiky. Je nová katastrálna...

Pellegrini sa pochválil digitálnou novinkou, ale schytal spŕšku kritiky. Je nová katastrálna aplikácia skutočne taká zlá, ako tvrdia kritici?

Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini, ktorý je známy aj aktivitou na sociálnych sieťach, sa nezabudol pochváliť ani spustením Základnej bázy údajov pre geografický informačný systém (ZBGIS). Vznikla pod Úradom geodézie kartografie a katastra (ÚGKK) SR a podľa Pellegriniho je to ukážka, ako by mali v budúcnosti vyzerať štátne aplikácie určené pre širokú verejnosť. Viacerí používatelia systému si to však nemyslia. 
 
„Takto nejako si predstavujem, že by mohli vyzerať štátne aplikácie,“ napísal Pellegrini na svoj facebookový profil posledný júnový deň a pripojil odkaz na geografický informačný systém (ZBGIS). To, čo sa spustilo v komentároch od používateľov sociálnej siete, však digitálny líder určite nečakal. 
 
Pod príspevkom Petra Pellegriniho sa začali množiť kritické pripomienky na fungovanie aplikácie aj jej obsah. Kým niektorí poukazovali na údajnú nefunkčnosť portálu, našli sa aj používatelia, ktorým sa nepozdáva údajný úbytok informácií. V prípade katastra napríklad informácií o majiteľoch pozemkov. 
 

Digitálny líder pod paľbou kritiky 

Ľudia sa Pellegrinimu sťažovali na sociálnej sieti. Viacerí sa odvolávajú na to, že stará aplikácia katastra vraj obsahovala viac podrobnejších informácií. Práve kataster je totiž najdôležitejšou súčasťou mapy, ktorá má okrem toho aj ďalšie funkcie bežných digitálnych máp. 
 
„Stará appka mapky aspoň zobrazovala vlastníkov pozemkov a budov. Nová appka to už nedá,“ píše používateľ Daniel s tým, že toto nie je smer, akým by sa podľa neho mali uberať štátne aplikácie na Slovensku. 
 
Komentáre pod statusom Petra Pellegriniho o novej aplikácii ZBGIS
Komentáre pod statusom Petra Pellegriniho o novej aplikácii ZBGIS
 
Objavujú sa aj sťažnosti na nedostupnosť z iných krajín či problémy pri aktualizácii údajov v katastrálnom oddelení aplikácie. „Vyzerá to super, ale chýbajú tam údaje… Napríklad v predchádzajúcej MAPKA na pozemkoch rodičov som ich videl ako vlastníkov, tu mi to píše, že neexistuje vlastník. Predpokladám teda, že ešte nie všetky údaje sú prenesené do novej mapky :). Každopádne, ako vravím, vyzerá to super,“ oceňuje aplikáciu ďalší z používateľov.
 
 
 
Najčastejšie sa kritika pod Pellegriniho statusom zváža na užívateľsky nie príliš prívetivé rozhranie. Preto sa nájdu aj odkazy na iné portály, ktoré poskytujú podobné funkcie ako ZBGIS. Staršia verzia Mapka je teraz presmerovaná na novú aplikáciu. 
 
Pri viacerých sťažnostiach sa však zdá, že v katastrálnej mape niektorých ľudí mätie nové rozloženie možností vyhľadávania. Iným zase prekážajú čisto „kozmetické“ veci na stránke, ako je napríklad fakt, že dvojitým kliknutím na mapku nepriblížite oblasť, ako to býva v iných, bežne dostupných mapových aplikáciách. 
 
„Niektoré kroky sú tam zbytočne navyše (oceňujem možnosť tlače a niektorých funkcií ako prehľad obsahu listu vlastníctva), a keď hľadáte parcely, veľa sa naklikáte. V starej mapke.gku to bolo trošku rýchlejšie. Možno by som ešte mal výhrady, že sú použité asi dva-tri roky staré satelitné mapy. Inak súhlas, úžasná apka,“ hodnotí triezvo jeden z používateľov Facebooku. 
 
Komentáre pod statusom Petra Pellegriniho o novej aplikácii ZBGIS
Komentáre pod statusom Petra Pellegriniho o novej aplikácii ZBGIS
 
Pravda je taká, že niektoré údaje môžu skutočne ešte stále chýbať, pretože podľa ÚGKK je na Slovensku viac ako štyri a pol milióna listov vlastníctva, z ktorých každý má minimálne štyri strany a tie treba všetky preniesť do aplikácie. Podľa Pellegriniho by Slováci „o niekoľko mesiacov nemuseli na úrady nosiť žiaden list vlastníctva a žiaden výpis z katastrálnej mapy“. 
 
Všetko by tak malo byť takzvane pod jednou strechou. Aplikácia je zameraná na zobrazovanie a interaktívnu prácu s digitálnymi údajmi katastra nehnuteľností, údajmi ZBGIS, zobrazovanie registra adries, prácu s referenčnými geodetickými bodmi, rastrovými mapami z archívu, ako aj digitálnym modelom terénu s geografickými názvami.
 
Adresu, vlastníka, rozmery aj ostatné informácie z katastra po krátkom skúšaní v aplikácii možno nájsť aj bez predošlého školenia či nejakých technických zdatností, čo potvrdzujú aj ľudia vo viacerých komentároch. Nájdu sa aj prípady, v ktorých sa používatelia snažia jeden druhému vysvetliť, ako s aplikáciou pracovať, aby sa dostali k požadovaným informáciám. Pripomeňme, že ide zatiaľ o testovaciu prevádzku a prípadné nedostatky by sa mali odstrániť v blízkej budúcnosti. 
 
Kritika pod Pellegriniho statusom sa rozbehla práve v čase, keď vláda čelí kritike za obrovské sumy investované do digitalizácie štátnej správy a projektov s ňou spojených. 
 
Komentáre pod statusom Petra Pellegriniho o novej aplikácii ZBGIS
Komentáre pod statusom Petra Pellegriniho o novej aplikácii ZBGIS 

Odpoveď zodpovedných

Po kritike na adresu novospustenej aplikácie Úradu geodézie kartografie a katastra (ÚGKK), ktorá sa objavila na profile Petra Pellegriniho, Parlamentné Listy požiadali o reakciu úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu, ktorému šéfuje.
 
Pellegriniho úrad posunul naše otázky úradu geodézie, ktorý stojí za mapovou aplikáciou. Odpovede sme sa v dovolenkovom období dočkali po pár dňoch. V reakcii na kritiku ÚGKK píše, že nový Mapový klient ZBGIS obsahuje viac údajov ako ten pôvodný a aplikácia MAPKA. Navyše je informačne bohatší, má viac funkcií a možností pri práci s údajmi. 
 
„Aplikácia je funkčne zameraná na zobrazovanie a interaktívnu prácu s digitálnymi údajmi katastra nehnuteľností, údajmi ZBGIS, registra adries, referenčnými geodetickými bodmi, rastrovými mapami z archívu ako aj s digitálnym modelom terénu a geografickými názvami. Tieto údaje sú integrované do jedného celku, čo umožňuje používateľom získať komplexnejšie informácie o konkrétnom území nielen z pohľadu aktuálnych vlastníckych vzťahov ale aj z hľadiska topografie (vlastnosti objektov, výšková členitosť terénu a iné),“ upresňuje ÚGKK v reakcii pre Parlamentné listy.  
 
Úrad geodézie kartografie a katastra pripomína, že portál ZBGIS je stále ešte v skúšobnej prevádzke a ide o nový projekt, s ktorým sa treba oboznámiť, čo ÚGKK odporúča všetkým novým používateľom pomocou užívateľskej príručky dostupnej v aplikácii. 
 
„Cieľom testovacej prevádzky je aj priebežné vyhodnocovanie podnetov a reakcií od používateľov, samozrejmosťou je odstraňovanie zistených chýb a nedokonalostí ako aj vecná a funkčná úprava jednotlivých častí aplikácie. Realizačný tím sa sa tejto problematike venuje v maximálnom možnom nasadení s cieľom odovzdať na konci testovacej prevádzky odladenú verziu tejto novej aplikácie,“ zdôvodňuje Úrad geodézie niektoré problémy s aplikáciou ZBGIS. 
 
Ozvali sa nám aj zo spoločnosti Sevitech, ktorá aplikáciu programovala. Pre Parlamentné Listy na kritiku používateľov sociálnej siete reagoval projektový manažér Sevitechu Marián Paluška. „V aplikácii Mapový klient ZBGIS rezort katastra nadviazal na spoluprácu s viacerými orgánmi verejnej správy. Údaje katastra sa aktualizujú každých 24 hodín, čo garantuje kvalitné a spoľahlivé dáta a navyše pre všetkých bezplatne,“ vysvetľuje Paluška nedostupnosť niektorých dát kritizovanú viacerými používateľmi. 
 
Ako Paluška uvádza, aplikácia sa testovala nielen na takzvaných desktopových platformách (Windows, Linux, Max), ale aj na mobilných zariadeniach (Android, iOS) a navyše prostredníctvom všetkých najpoužívanejších internetových prehliadačov. Rady na používanie aplikácie nájdete TU
 
„Na vývoji, aktualizácii a prevádzke systému ZBGIS pracujú podľa aktuálnej situácie dvaja až piati experti, pričom samotná aplikácia sa bude ďalej rozvíjať s cieľom integrácie na heterogénne údajové zdroje a komfort používateľa. Všetky reakcie používateľov pre nás predstavujú cennú spätnú väzbu a naším cieľom sú údaje z katastra na jeden klik,“ uviedol Marián Paluška pre PL.  
 
728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,845 +94 Dnes Úmrtí 12,541 Uzdravení 379,644 Infikovaných 660 Last updated: 4. augusta 2021 - 14:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -