Výsledky pitvy Gauliedera sú už známe. Túto látku mal v moči

  0
  František Gaulieder. (Autor: facebook: František Gaulieder)

  Podľa jeho slov bol ešte v apríli vypracovaný posudok na toxikologicko-chemické analýzy biologických materiálov, ktoré boli pri pitve odobrané Františkovi Gauliederovi. „Teraz nám posudok vyšetrovateľ doručil. Bola zobratá krv, moč a boli zobraté vzorky z pečene. Pri krvi, tam nezistili žiadne látky, ktoré by mali nejaký vplyv, všetky výsledky vyšli negatívne. Avšak vo vzorke moču bol pozitívny výsledok na prítomnosť Tramadolu v koncentrácii 6,97 nanogramov na milimeter,“ uviedol Foltán.

  Ako doplnil, súčasťou správy sú aj tabuľky o dávkovaní Tramadolu. Foltán však upozornil, že tieto hodnoty sú uvádzané pre výskyt chemikálie v krvi a nie v moči. „Keď hovoríme o Tramadole, tak liečebná dávka je 0,10 až 0,55 ng/mm, toxická je 0,55 až 1,0 ng/mm a už smrteľná dávka je od 1,10 do 20,50 ng/mm. Ale opakujem, to sú všetko hodnoty uvádzané pre výskyt v krvi. U pána Gauliedera sa Tramadol našiel až v moči. Je samozrejme jasné, že predtým ho mal aj v krvi, ale v čase smrti už táto látka bola vlastne pripravená na vylúčenie z tela,“ vysvetlil Foltán.

  Ďalšou úlohou pre znalcov tak podľa jeho slov bude vypočítať podľa koncentrácie Tramadolu v moči jeho možnú koncentráciu v čase, keď ho mal František Gaulieder ešte v krvi. „Čiže znalec by mal vypočítať, aké množstvo užil a kedy ho užil. Vieme, že ten proces u pána Gauliedera sa zastavil asi o druhej hodine po polnoci, teda kedy došlo k úmrtiu a spätne od tohto času by mal znalec vypočítať, kedy a v ako množstve Tramadol užil,“ povedal Foltán.

  Podľa znaleckého posudku, z ktorého citoval, je liek Tramadol silne narkotické analgetikum, ktoré sa používa proti bolesti. „Pani Gualiederová jednoznačne tvrdí, že jej manžel takéto lieky nebral, v živote ho u neho nevidela, ani sa s takým liekom doma nikdy nestretla. Rovnako ani v zdravotníckej dokumentácii Františka Gauliedera nie je žiadny záznam, o tom, že by mal takýto liek predpísaný. Tramadol sa môže užívať v podobe liekov, kvapiek, čípkov aj injekčne. Je nutné zistiť, ako sa do tela Františka Guliedera dostal, kedy a v akom množstve,“ skonštatoval Foltán.

  František Gaulieder zomrel po zrážke s nákladným vlakom 25. marca o druhej hodine ráno na trati medzi Trnovcom nad Váhom a Šaľou. Gaulieder sa stal poslancom NR SR po voľbách v roku 1994, keď kandidoval za HZDS. Bol kritikom Mečiarovej vlády. V roku 1996 bol zbavený poslaneckého mandátu, čím boli podľa Ústavného súdu SR porušené jeho práva. V roku 2014 sa Gaulieder stal poslancom mestského zastupiteľstva v Galante. V roku 2012 a neskôr, aj v roku 2015, mu niekto do poštovej schránky vhodil obálku s nábojom. Podľa slov jeho advokáta sa mu krátko pred smrťou mali neznámi ľudia vyhrážať smrťou.

  - Reklama -