Nezabudnite si kúpiť chlieb! Zajtra budú obchody zatvorené. Kto má výnimku a kde vás čakajú len zamknuté dvere?

  0
  Ilustračná foto. (Autor: pixabay.com)

  Novela zákona nadobudla platnosť od 1. júla a sviatok svätých Cyrila a Metoda v stredu 5. júla tak bude prvým sviatkom, keď si ju otestujeme v praxi. Doposiaľ boli obchody na Slovensku povinne zatvorené iba na Veľkonočnú nedeľu, 1. sviatok vianočný, Nový rok a Štedrý deň po 12:00. Po novom sa však zoznam dní, keď nenakúpime, rozšíril až na 15 sviatkov.

   Sviatky, počas ktorých na Slovensku už nenakúpime:

  • 1. január
  • 6. január
  • Veľký piatok
  • Veľkonočná nedeľa
  • Veľkonočný pondelok
  • 1. máj
  • 8. máj
  • 5. júl
  • 29. august
  • 1. september
  • 15. september
  • 1. november
  • 17. november
  • 24. december po 12. h
  • 25. december
  • 26. december

  Zatvorené budú musieť byť počas týchto sviatkov takmer všetky obchody, ktoré predávajú tovar, takže aj potraviny. Výnimku majú čerpacie stanice, lekárne, obchody na letiskách, v prístavoch, v ostatných zariadeniach verejnej hromadnej dopravy a v nemocniciach, predajne cestovných lístkov a suvenírov. Špeciálnu výnimku majú aj predajne patriace živnostníkom, v ktorých však musí sviatočný deň odpracovať samotný majiteľ, nie jeho zamestnanci. Zákaz sa tiež netýka obchodníkov, ktorí predávajú služby.

  Ak si však aj niekto zabudne pred sviatkami nakúpiť, hladný neostane. Zákaz sa totiž netýka reštaurácií, barov, kaviarní ani prevádzok rýchleho občerstvenia, ktoré sú klasifikované do kategórie služieb.

  Nakúpime v nich aj v nedeľu večer, sviatky sú však tabu

  Parlamentné listy oslovili aj najrozšírenejšie potravinové raťazce na Slovensku. Pýtali sme sa okrem iného aj na to, či svojich zákazníkov dopredu upozornili na nadchádzajúce obmedzenia, a ak sa zmena legislatívy odrazí na ich tržbách, či budú túto stratu kompenzovať napríklad zvyšovaním cien alebo znižovaním počtu pracovných pozícií.

  Tomáš Bezák, vedúci úseku komunikácie spoločnosti Lidl pre PL uviedol, že v zmysle platnej právnej úpravy budú počas sviatkov všetky predajne Lidl na Slovensku zatvorené. „V súvislosti s prvým dňom, na ktorý sa vzťahuje táto povinnosť – stredou 5. júla, sme našich zákazníkov o zatvorení predajní informovali v našom letáku, na našej internetovej stránke a prostredníctvom sociálnych médií. Deň pred sviatkom, teda v utorok, budú naše predajne otvorené štandardne,“ uviedol Bezák. Otázku týkajúcu sa tržieb nekomentoval.

  Trochu odlišná situácia je v prípade reťazca Tesco, ktoré totiž prevádzkuje aj čerpacie stanice. Počas štátnych sviatkov vrátane 5. júla budú zavreté všetky prevádzky Tesco vrátane distribučných centier, no čerpacie stanice Tesco, ktoré majú nonstop prevádzku a novela sa ich netýka, ostanú otvorené. Nedostupná však bude aj služba Potraviny domov, ktorú reťazec počas bežných – nesviatočných dní ponúka. „Našich zákazníkov informujeme aj cez sociálne siete a web stránku, leták a upravili sme otváracie hodiny aj priamo na obchodoch,“ uviedol hovorca spoločnosti Martin Krajčovič. Ako sa zákaz predaja cez štátne sviatky dotkne tržieb, sa zatiaľ podľa jeho slov nedá presne povedať.

  Z reťazcov Kaufland ani Billa sme do uzávierky stanovisko nedostali. 

  Ilustračné foto

  Veľké obchodné centrá pôjdu v sviatočnom režime

  Špeciálnym prípadom sú obchodné centrá, ktoré síce podľa novely nemusia byť zatvorené, ale väčšina prevádzok v nich áno. Niektoré sa preto rozhodli zavrieť, aj keď im to nikto explicitne neprikazuje, iné budú otvorené v obmedzenom sviatočnom režime. Obmedzená prevádzka je relevantná najmä pre obchodné centrá, v ktorých sídlia kiná, herne alebo posilňovne, ktorých sa zákon netýka a ktoré už tradične bežne fungujú aj cez sviatky.

  Takým prípadom je aj bratislavské centrum Polus City Center. Podľa Martiny Kollárikovej z centra bude v Poluse otvorené v obmedzenej prevádzke kino v čase 10:30 – 22:00 a posilňovňa v čase 6:00 – 24:00. Herňa v centre bude otvorená nonstop. Všetky ostatné prevádzky budú v stredu zatvorené. Plne prístupné bude strešné parkovisko. Podzemné garáže budú zatvorené. Pre peších návštevníkov bude otvorený vchod z Vajnorskej ulice. 

  Ilustračné foto

  Podobne ako Polus bude fungovať aj ďalšie bratislavské centrum Bory Mall, kde rovnako ostane otvorené kino, posilňovňa, ale aj viaceré kaviarne a reštaurácie. Parkovanie v centre bude možné iba v exteriéri, podzemné parkovisko bude uzavreté. Vstup do centra bude možný iba vchodom pri prevádzke Kubu. Nákupné centrum Centrál v Bratislave pri Trnavskom mýte bude úplne zatvorené s výnimkou posilňovne a herne s vyhradeným vstupom komunikovaným formou oznamu na dverách vstupov do centra. Najväčšie slovenské nákupné centrum AVION pri bratislavskom letisku bude celé úplne zatvorené.

  Eurovea na nábreží Dunaja v Bratislave bude otvorená podľa štandardných otváracích hodín a rovnako bude otvorené aj parkovisko. Jediné prevádzky, ktoré budú v centre zatvorené, sú maloobchodné prevádzky. Aupark Bratislava bude v stredu rovnako otvorený s výnimkou maloobchodných prevádzok. Naproti tomu Aupark Žilina, ako aj Aupark Košice budú celkom zatvorené. S výnimkou kina bude zatvorené aj banskobystrické centrum Europa.

  - Reklama -