Tohto muža som miloval, povedal Clinton. Svetoví lídri sa rozlúčili s Helmutom Kohlom

  0
  Rozlúčky s bývalým nemeckým kancelárom Helmutom Kohlom (Autor: TASR)

  Okrem Clintona vystúpili na smútočnom obrade v Štrasburgu aj ďalší bývalí či súčasní svetoví lídri francúzsky prezident Emmanuel Macron, nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová, bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev či predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

  Bývalý nemecký kancelár poskytol podľa Clintona príležitosť, aby “sme boli súčasťou niečoho väčšieho než sme my sami a než je oblasť našich právomocí”.

  “Tohto muža som miloval,” povedal Clinton, ktorý bol prezidentom USA v rokoch 1993-2001. “Pretože chcel vytvoriť svet, ktorému nebude nikto dominovať. Svet, v ktorom pred konfliktom stojí spolupráca, v ktorom rôznorodé skupiny dospejú k lepšiemu rozhodnutiu ako diktátori,” vysvetlil Kohlov dobrý priateľ a politický súpútnik Clinton.

  Ruský premiér Dmitrij Medvedev označil Kohla v svojej reči za “jedného z architektov súčasného svetového poriadku”. Kohl podľa bývalého ruského prezidenta “priniesol osobný vklad k nastoleniu spoľahlivého partnerstva medzi Ruskom a Nemeckom”, Medvedevove slová zverejnila agentúra TASS.

  Slova sa ujal tiež francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý je generačne mladším politikom než mnohí prítomní lídri. “Pre moju generáciu je už Helmut Kohl súčasťou európskej histórie,” uviedol. “Bez tejto skúsenosti by sme tu neboli, nemohli by sme robiť to, čo robíme,” pripomenul 39-ročný Macron s tým, že to boli “smelé, odvážne a historické skutky”. 

  Macron v Štrasburgu zároveň zopakoval svoje odhodlanie úzko spolupracovať s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.

  Smútočné prejavy svetových lídrov v Štrasburgu uzavrela svojím príhovorom kancelárka Merkelová. “Vážený kancelár Helmut Kohl, na tom, že tu stojím máte rozhodujúci podiel. Ďakujem za príležitosti, ktoré ste mi dali,” poďakovala sa súčasná spolková kancelárka svojmu predchodcovi.

  Po prevoze rakvy s telesnými pozostatkami zosnulého vrtuľníkom zo Štrasburgu do Ludwigshafenu a následne do Speyeru sa uskutoční zádušná omša, ktorej dejiskom bude tamojšia Katedrála Panny Márie a sv. Štefana. Po rozlúčke s vojenskými poctami, ktorá sa uskutoční tiež v tejto lokalite, Kohla pochovajú na miestnom cintoríne v Speyeri.

  Kohl viedol Nemecko počas procesu opätovného zjednotenia v roku 1990 po páde Berlínskeho múru. Kancelárom bol v rokoch 1982-1998, najskôr v Západnom Nemecku a potom v zjednotenej krajine. Je taktiež považovaný za kľúčovú osobnosť európskej integrácie v povojnovom období.