nedeľa, 20 júna, 2021
19.3 C
Bratislava
Úvod Aréna Veľký výkričník pre Slovensko! Za státisíce stratených nábojov by mala byť vyvodená...

Veľký výkričník pre Slovensko! Za státisíce stratených nábojov by mala byť vyvodená zodpovednosť, vyzývajú Gajdoša poslanci aj analytik

Z muničného skladu Sklené pri Martine zmizla časť munície. Ide už o druhý prípad pravdepodobnej krádeže vojenského materiálu v posledných mesiacoch. Ministerstvo obrany to zistilo v rámci mimoriadnej inventarizácie, ktorú rezort nariadil po zmiznutí munície z vojenského skladu v Trenčíne. Minister Obrany Peter Gajdoš pritom pred inventúrou tvrdil, že žiadna ďalšia munícia nechýba. Môžeme potvrdiť, že v muničnom sklade Sklené chýbajú náboje vo väčšom množstve,“ uviedla najnovšie hovorkyňa ministerstva Danka Capáková.

Bližšie informácie o konkrétnych počtoch pre stále prebiehajúcu kontrolu uviesť nechcela. Vzhľadom na to, že kontrola stavu zásob naďalej pokračuje, bolo by predčasné poskytovať čiastkové informácie o chýbajúcich počtoch,“ odôvodnila hovorkyňa. Rezort však podľa nej pravidelne informuje o priebežných záveroch orgány činné v trestnom konaní, ktoré vo veci vedú vyšetrovanie pre zločin nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami. O celkových záveroch inventarizácie budeme informovať po jej ukončení,“ dodala Capáková.

Minister obrany Peter Gajdoš Zdroj: TASR

I keď rezort nechce spresniť množstvo zmiznutého vojenského materiálu, podľa televízie Markíza má ísť údajne až o 300-tisíc kusov munície, ktorá sa používa pri športovej streľbe a výcviku jednotlivca.

Prvý prípad odcudzenej munície sa objavil ešte koncom marca. Ministerstvo vtedy informovalo, že kontrola v Muničnom sklade ozbrojených síl v Trenčíne – Kubrej zistila, že v ňom chýba časť materiálu. Prípadom chýbajúceho materiálu sa zaoberalo mimoriadne zasadnutie Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť. Poslanci po ňom informovali, že munícia zo skladu bola odcudzená. Výsledky inventarizácie už majú k dispozícii vyšetrovateľ a Národná kriminálna agentúra (NAKA), ktorá v tejto súvislosti začala trestné stíhanie pre zločin nedovoleného ozbrojovania sa a obchodovania so zbraňami. Viac o tomto prípade sme písali TU a TU

Škandál najhrubšieho zrna a zbabelý minister

Podľa člena brannobezpečnostného výboru Richarda Vašečku z OĽaNO je ďalšie zmiznutie munície škandálom najhrubšieho zrna a vážnym problémom pre reputáciu slovenskej armády. Podľa Vašečkových slov patrila strata výzbroje alebo munície vždy medzi najzávažnejšie prehrešky proti vojenskej disciplíne. „Ak chýbala čo i len jedna zbraň, previnilcovi hrozili najprísnejšie tresty. V poslednom čase vychádzajú na povrch informácie o neuveriteľných množstvách chýbajúcej munície, o ďalších sa šepká.“

„Budem žiadať ministra obrany, aby podal vysvetlenie na mimoriadnom výbore a predstavil nám výsledky inventúry i vyšetrovania. Na základe týchto výsledkov budem apelovať na vyvodenie politickej zodpovednosti, či už súčasného ministra Gajdoša, alebo predchádzajúceho Glváča,“ vyhlásil Vašečka.

Podľa exministra obrany Ľubomíra Galka z SaS je situácia, ktorá nám tu vznikla, nebezpečná až absurdná. Strata vojenskej munície je podľa jeho slov príliš vážnou témou na to, aby sa o nej mlčalo, nie je to zodpovedné ani čestné.

„Toto množstvo munície by stačilo na spôsobenie šialených strát aj na životoch občanov Slovenskej republiky,“ vyhlásil exminister. Podľa jeho slov je zároveň od súčasného ministra Gajdoša nezodpovedné a zbabelé, že nemá dosť odvahy ani na to, aby verejne vystúpil a ľudí upokojil. „Minister Gajdoš mal dnes ráno stáť pred novinármi, aby informoval, čo sa stratilo, v akých škatuliach to mohol niekto prevážať, čas krádeže a ďalšie informácie. Mal uviesť podrobnosti, aby si každý z nás mohol všímať, čo kde kto nakladá do áut, aby sa náboje možno našli, ak sú ešte na území SR. Je totiž možné, že odberatelia tejto munície na ňu už čakajú alebo sa im už dostala do rúk. Z tohto hľadiska ide o medzinárodné ohrozenie,“ upozornil.

Galko si myslí, že verejnosť potrebuje poznať predbežné opatrenia ministerstva obrany, ale najmä minister musí podľa jeho slov ubezpečiť ľudí, že vynaloží všetku energiu na odhalenie páchateľa krádeže a na získanie tejto munície. Ako Peter Gajdoš dokáže, že mu záleží na bezpečnosti občanov, keď doteraz nekomentuje stratu obrovského množstva vojenského materiálu? Je to nezodpovedné a zbabelé. Ak nie je schopný priznať si možnosť chyby, musí o tom hovoriť opozícia,“ odkázal.

Podpredseda liberálov chce veriť, že tento prípad má pod kontrolou alebo má o ňom aspoň nejaké informácie aj SIS, ktorá by sa tiež mala pre verejnosť vyjadriť. Informovať by podľa Galka malo aj Vojenské spravodajstvo. Vyzývam ministra Gajdoša, Vojenské spravodajstvo, SIS a NAKA a ministra hospodárstva Petra Žigu (Smer-SD), ktorý dáva povolenia na vývoz munície, aby okamžite konali, informovali o situácii a svojich krokoch a upokojili tak občanov SR,“ dodal Galko.

Nejde o prácu jednotlivca, zodpovedných treba tvrdo potrestať

Bezpečnostný analytik Juraj Zábojník vníma zmiznutie vojenskej munície ako veľmi smutnú vec, pretože sa podľa neho opäť potvrdilo, že objekty ministerstva obrany nie sú dostatočne chránené. „Ukázalo sa, že funkcionári, ktorí sú za ich ochranu zodpovední, si zrejme neplnia zodpovedne svoje povinnosti,“ myslí si.

V kontexte zložitej medzinárodnej situácie v súvislosti s teroristickými útokmi je tým, čo sa stalo, Zábojník veľmi prekvapený. Malo by to podľa neho byť veľkým výkričníkom pre Slovensko, aby sa prijali razantné opatrenia. „Ak sa opäť len myknutím pleca cez túto záležitosť prenesieme, tak nabudúce zistíme, že máme prázdne sklady,“ prízvukuje.

Keď si zoberieme, že v nedávnej minulosti boli vykradnuté ďalšie vojenské sklady, tak už vtedy sa mali podľa jeho slov prijať razantné opatrenia. Teraz se treba ministra opýtať, aké opatrenia prijali a ako je možné, že sa to zopakovalo. „Nemôžeme si dovoliť, aby objekty zvláštnej dôležitosti neboli chránené.“ Úloha pre kompetentných, ale aj pre vládu je, aby sa do budúcnosti už nič takéto neopakovalo, odkázal.

Ilustračná fotografia, slovenskí vojaci Zdroj: TASR

Vzhľadom na to, že 300-tisíc nábojov má svoju váhu aj objem a nedajú sa odniesť iba tak nenápadne v ruksaku, Zábojník pripúšťa, že zrejme ide o organizovanú skupinu ľudí, ktorá spolupracuje so zamestnancami rezortu obrany. „Neviem si to inak vysvetliť, ako že tam bola koordinácia a spolupráca, pretože to je váha niekoľko ton. Nemohol to urobiť sám jednotlivec,“ myslí si.

V rámci šetrenia teraz treba podľa neho klásť dôraz na ľudí, ktorí priamo zodpovedajú za daný objekt, a zistiť, ako tam prebiehali kontroly a ako bola vyhodnotená celková zabezpečenosť objektu. Zodpovední ľudia by podľa neho mali byť následne veľmi tvrdo potrestaní a mali by sa prijať opatrenia, ktoré by do budúcna podobným incidentom zamedzili. „Ak to niekto nezvláda, tak by mal do rezortu obrany pustiť takých ľudí, ktorí tomu rozumejú a ktorí to dokážu,“ naznačil.

A kam táto munícia mohla zmiznúť? „Tieto náboje určite nešli do nejakej zbierky,“ tvrdí Zábojník. Poukázal, že v takomto množstve zrejme išla munícia do oblastí aktívnych konfliktov mimo Slovenskú republiku a zrejme ani nemuselo ísť iba o náboje.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 391,297 Úmrtí 12,486 Uzdravení 377,854 Infikovaných 957 Last updated: 20. júna 2021 - 05:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -