utorok, 19 októbra, 2021
14 C
Bratislava
ÚvodArénaSme experti v hádzaní špiny na seba. Teraz ju chceli hodiť aj...

Sme experti v hádzaní špiny na seba. Teraz ju chceli hodiť aj na Rezníka, sťažuje si Danko

Poslanci národnej rady minulý týždeň zvolili za riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka. Ten bol podľa viacerých zdrojov Dankovým favoritom na túto funkciu a práve predseda parlamentu mal prísť s Rezníkovým menom. Danko však takéto informácie popiera. „Neviem, kde to vzniklo, lebo som neprišiel so žiadnym menom. Ani som sa nikdy nevyjadroval k pánovi Rezníkovi, či áno alebo nie. Vždy som hovoril o tom, že v národnej rade bude voľba a naozaj si musíme vybrať kandidáta, ktorý bude spĺňať odbornosť, fundovanosť,“ vyjadril sa šéf národniarov. Dôležité pritom podľa jeho slov je, že s príchodom Rezníka rozhlas a televízia budú mať nového manažéra, ktorý už konečne spustí tretí kanál, uviedol v rozhovore pre portál pluska.sk.

Rezník zvíťazil v druhom kole voľby šéfa RTVS aj vďaka hlasom poslancov za ĽSNS. Podľa Danka to však podstatné nie je. „Keď si odrátate od 95 hlasov počet hlasov tejto politickej strany, tak je to aj tak vždy silný mandát. Nech tu nikto teraz nehovorí o spôsobe politizovania, je to štandardný demokratický proces,“ vyjadril sa. Rezník bol však napriek tomu niektorými označený za riaditeľa zvoleného fašistami. Predseda parlamentu za tým vidí iba niečiu snahu nového riaditeľa verejnosti znechutiť. „Sme experti v hádzaní špiny na seba a mám pocit, že niekto takúto špinu chcel hodiť na pána Rezníka,“ zhodnotil Danko.

Predseda parlamentu a líder SNS Andrej Danko  Zdroj: TASR

Na margo vyjadrení ministra kultúry Marka Maďariča, že voľba riaditeľa RTVS je spolitizovaná, a jeho návrhu zmeny súčasného systému voľby na systém založený na voliteľoch Danko reagoval s tým, že ministrovu angažovanosť celkom nechápe, keďže RTVS je autonómna inštitúcia. Podľa šéfa národniarov je zároveň súčasný systém lepší ako Maďaričom navrhovaná zmena. „Aj keby volili šéfa RTVS 15 vyvolení ľudia, vždy je to menej ako 150 ľudí, a aj tých pätnástich musí niekto zvoliť. Je tam navyše väčšie riziko subjektívneho výberu alebo vytvorenia väzieb,“ vysvetlil, „čím viac ľudí, tým je mandát objektívnejší.“ Konkrétne sa k ministrovmu návrhu podľa vlastných slov vyjadrí, až keď ho Robert Fico prednesie na koaličnej rade. Na druhej strane však prízvukoval, že neprichádza do úvahy žiadna zmena voľby riaditeľa, pretože ide o veľmi citlivé veci.

Zbrane majú policajti na to, aby ich používali

Zbrane sú štandardným výstrojom policajtov a sú na to, aby ich muži zákona používali, myslí si predseda národnej rady. Vyjadril sa tak na margo minulotýždňovej tragickej policajnej naháňačky, pri ktorej na následky policajnej streľby na unikajúce vozidlo zomrel 17-ročný mladík. „Pokiaľ by sme zaviedli úzus, že ich (zbrane) nemajú používať, tak asi by sme vnášali nóvum, ktoré nepoznajú ani v okolitých štátoch. Je vždy individuálne rozhodnutie policajta pri zákroku z hľadiska vyhodnotenia situácie, či použije primeraný prostriedok. Každý z policajtov má patričné vzdelanie a stupeň vyškolenia, aby vedel, v akej situácii použiť zbraň,“ uviedol Danko.

Nehoda, ktorá sa stala, si podľa Dankových slov vyžaduje dôkladnú analýzu, ale zdôrazňuje, že vytĺkať aj z tohto politický kapitál je absurdné. O adekvátnosti policajného tréningu a psychologických školení polemizovať nechcel, prízvukoval ale, že individuálne zlyhanie môže prísť kedykoľvek.

Viac o tragickej udalosti sme písali TU a TU.

Rozpustiť ĽSNS? Rekodifikovať zákony!

„Všetko má svoju hranicu a prejavy xenofóbie, rasizmu musíme pevnou rukou štátu podchytiť, pretože sa to zvrháva. Ktokoľvek, kto si to neuvedomuje, nežije v 21. storočí,“ vyhlásil Danko v kontexte návrhu generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára na rozpustenie strany Mariana Kotlebu ĽSNS. Ak má byť nejaká strana zrušená, vždy treba individuálne rozhodnúť prečo, myslí si Danko. „Musíme sa baviť o rekodifikácii Trestného zákona v oblasti individuálneho trestu,“ uviedol, „musíme zaviesť nové skutkové podstaty, a najmä nové formy trestu, ako napríklad zákaz politickej činnosti pre osoby, ktoré majú prejavy xenofóbie, rasizmu.“

Zákaz politickej činnosti voči konkrétnej fyzickej osobe by napríklad podľa Danka v sebe zahŕňal trest, ktorý spočíva v tom, že päť alebo desať rokov by sa dotyčná osoba nemohla uchádzať o mandát. „Je to vždy o prostriedkoch. Pretože ak sa niekto stane mediálne známy, šíri xenofóbiu a nie je zastavený štátnou mocou, klbko sa nabaľuje a pod rúškom baránka sa človek z uniformy prezlečie do obleku a získava sympatie. Vtedy musí zasiahnuť nejaký systém.“


 


 

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 0 Úmrtí 0 Uzdravení 0 Infikovaných 0 Last updated: 19. októbra 2021 - 15:23 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img