Zastrelený tínedžer zmobilizoval politikov, zvolávajú výbor. Polícia pod vedením Gašpara a Kaliňáka zdivela, zaznelo. Policajný šéf to vidí takto

19. 6. 2017 15:00

V noci zo soboty na nedeľu vyhasol po policajnej naháňačke neďaleko obce Hronský Beňadik mladý ľudský život. Len sedemnásťročný Tomáš podľahol zraneniam, ktoré utŕžil pri policajnej streľbe na unikajúce vozidlo. K incidentu sa už vyjadril policajný prezident Tibor Gašpar aj viacerí politici. Niektorí nešetria tvrdou kritikou do radov polície. Opozícia nemieni prípad nechať len tak a plánuje zvolať mimoriadny výbor.

Zastrelený tínedžer zmobilizoval politikov, zvolávajú výbor. Polícia pod vedením Gašpara a Kaliňáka zdivela, zaznelo. Policajný šéf to vidí takto
Foto: TASR
Popis: Ilustračná foto
reklama

Opoziční poslanci chcú k prípadu streľby policajtov na unikajúce auto pri Novej Bani zvolať mimoriadne zasadnutie branno-bezpečnostného výboru. Po policajnom zásahu zahynul 17-ročný mladík. Poslanci upozornili, že za posledný rok ide už o tretí prípad streľby na mladých ľudí v aute.

Musíme sa pýtať, či v tom nie je systémové zlyhanie. Musíme si položiť túto otázku. Musíme sa pýtať, či je potrebné, aby na vodiča, pri ktorom si nie som istý, koho má v aute, nie som si istý, či je to páchateľ závažnej trestnej činnosti, či je správne takéhoto vodiča prenasledovať. Ak áno, či je správne na takéto auto strieľať,“ uviedol Ľubomír Galko (SaS). Ako dodal, to, čo sa prihodilo, je závažná udalosť.

Preto poslanci zvolávajú mimoriadne zasadnutie branno-bezpečnostného výboru. Má sa uskutočniť bez prítomnosti médií. Chceme bez ohľadu na mediálnu prestrelku počuť skutočne, čo sa stalo a ako predísť tomu, aby sa takéto veci nestávali,“ uviedol Richard Vašečka (OĽaNO-NOVA). Na výbor chcú zavolať ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD), žiadajú pozvať aj policajného prezidenta Tibora Gašpara.

Polícia musí byť tvrdá

PL oslovili priamo aj predsedu výboru Antona Hrnka. Podľa neho si ľudia musia uvedomiť, že polícia tu nie je na to, aby si z nej niekto robil srandu. „Situácia spĺňala všetky podmienky na to, aby bolo auto takýmto spôsobom zastavené. Je mi ľúto mladého ľudského života, ale v dnešnej dobe, keď v Paríži, Londýne, Berlíne aj tu neďaleko od nás operujú elementy, ktoré sa usilujú o našu bezpečnosť, musí byť polícia tvrdá,“ zhodnotil Hrnko. „Samozrejme, treba počkať na výsledky policajnej inšpekcie, ktorá celú vec vyšetrí. Myslím si ale, že použitie zbrane bolo oprávnené,“ uzavrel.

Jeho kolega z výboru a podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar má s postupom polície pri zastavovaní prenasledovaného vozidla vlastnú skúsenosť. V apríli tohto roku totiž policajná hliadka v dôsledku nedorozumenia a chyby v komunikácii strieľala na služobné vozidlo, v ktorom sa Hrnčiar viezol. Podľa neho v prípade víkendového incidentu zatiaľ nie je verejne k dispozícii dostatok informácií, aby dokázal posúdiť a vyhodnotiť postup polície.

Každopádne je podľa jeho slov veľká tragédia, že vyhasol mladý život. „Treba sa zamyslieť, aj ak polícia konala v súlade so zákonom, nad tým, či v takýchto prípadoch neprehodnotiť stratégiu zásahu. V prvom rade by malo ísť o ochranu ľudského života a teraz sa ukázalo, že ak na to niekto doplatil, tak to bol nevinný človek, ktorý nemohol za správanie nejakého hlupáka, ktorý nezastavil auto a utekal policajtom,“ myslí si podpredseda národnej rady. „Je rozdiel, keď sa prenasleduje nebezpečný vrah a keď sa prenasleduje mladý chalan, ktorý šoféruje bez vodičáku.“ Podľa Hrnčiara stojí za to zamyslieť sa aj nad tým, či v tomto prípade nestačilo zadokumentovať porušenie zákona vodičom a na druhý deň si mladíka prísť zobrať z domu namiesto nočnej naháňačky.

Ostrá kritika opozičných lídrov

Prostredníctvom Facebooku sa k incidentu vyjadril aj líder Sme rodina Boris Kollár i šéf SaS Richard Sulík. „Je neprípustné, aby sme tu strieľali a zabíjali ľudí v autách kvôli nezastaveniu! Ak dáme na misku váh nezastavenie vozidla a smrť mladého človeka, tak je to absolútne zvrátené! Ak policajti nevedia trafiť pneumatiku, tak im musíme zakázať strieľať po autách s deťmi!“ uviedol Kollár na svojej facebookovej nástenke. Upozornil, že to nie je prvý prípad. „Ale rešpektujem aj opačný názor, a to druhú stranu, ak nebude rešpekt a policajti sa úplne na všetko vykašlú, tak tu bude anarchia,“ napísal. Viac sme o tom písali TU.

Zdroj: Faceboo/Boris Kollár

Podľa Sulíka polícia pod Kaliňákom úplne zdivela, týmito slovami začal svoj status. „Preboha, čo sú toto za spôsoby. Polícia vedela, o koho ide, vedeli, že nie je ozbrojený, vedeli, že šofér je len nejaký nespratný blbeček. V takejto situácii strieľať je neprípustné. Polícia pod vedením Gašpara a Kaliňáka úplne zdivela. Bašternáka nedokázali dodnes vypočuť, Ficovi nedokážu ani len predvolanie doručiť, ale pri deckách sa hrajú na kovbojov a zastrelia 17-ročného nevinného chlapca, ktorý nešoféroval. Už len toto je na odstúpenie ministra. Hanba. Rodičom úprimnú sústrasť,“ rozohnil sa šéf liberálov.

Zdroj: Facebook/Richard Sulík

Gašpar si za svojimi stojí, riziko zranenia je vždy

K incidentu sa dnes dopoludnia vyjadril aj policajný prezident Tibor Gašpar. „Je mi ľúto, že to schytal človek, ktorý bol rukojemníkom vodiča... Mrzí ma, že vyhasol mladý život,“ uviedol. Policajný prezident tiež zdôraznil, že toto určite nebol policajtov úmysel a po tom, ako hliadka zistila, že bol jeden z pasažierov smrteľne zranený, dokonca musela byť strieľajúcemu policajtovi poskytnutá odborná pomoc psychológa. Cieľom policajta bolo trafiť pravé zadné koleso unikajúceho vozidla.

Policajný prezident Tibor Gašpar Zdroj: TASR

Gašpar tiež uviedol, že zákon presne definuje okolnosti, za akých môže policajt použiť služobnú zbraň, a tie boli v tomto prípade naplnené, keďže vozidlo priamo ohrozovalo ostatných účastníkov cestnej premávky. Streľbe na auto predchádzali tri varovné výstrely v zhruba polminútových intervaloch. Štvrtý výstrel na pravé zadné koleso mal zastaviť unikajúce vozidlo. Výstrel však auto zasiahol vyššie a zranil tak Tomáša sediaceho na zadnom sedadle.

Na margo nepresnosti výstrelu policajný prezident zdôraznil, že príslušník polície strieľal z idúceho auta na iné idúce auto, pričom bol vyklonený z okienka. Súčasťou vyšetrovania bude aj vyhotovenie znaleckého posudku z balistiky, ktorý bude skúmať trajektóriu strely a mierenie policajta. Predmetom vyšetrovania bude aj rýchlosť, akou vozidlá v čase výstrelu išli. Tá sa bude posudzovať na základe údajov z GPS v policajnom aute. Či policajt pri zásahu pochybil, ukáže až vyšetrovanie.

Podľa policajného prezidenta je riziko zranenia osôb pri takýchto zásahoch vždy prítomné. „Ten, kto nerešpektuje zákon, musí niesť aj to najkrajnešie riziko,“ uviedol Gašpar.

Príslušníci slovenskej polície pravidelne podstupujú strelecké skúšky v rôznych podmienkach. Na situácie ako táto však žiaden špecifický výcvik neabsolvujú. „Nemôžem povedať, že by sme mali na to nejaký trenažér, kde by toto trénovali,“ objasnil Gašpar. Zároveň zhodnotil, že zrejme bude nutné vo výcvikovom stredisku na Lešti vybudovať takýto typ trenažéra.

Vodič bol známa firma

Policajná hliadka na služobnom aute v noci zo soboty na nedeľu neďaleko Novej Bane dávala na križovatke prednosť po hlavnej ceste idúcim vozidlám. Spozorovala pritom auto, ktoré viedol 19-ročný Michal z okresu Zlaté Moravce. Ten už predtým šoféroval motorové vozidlo v čase, keď mal uložený zákaz na jeho vedenie. Policajná hliadka preto chcela vodiča zastaviť. „Vodič reagoval značným zrýchlením a následne aj riskantným manévrom, keď predbehol vozidlo idúce pred ním, čím ohrozil aj ďalšie vozidlo jazdiace v protismere, a ďalej sa snažil hliadke uniknúť,“ priblížila banskobystrická krajská policajná hovorkyňa Kováčiková.

Hliadka preto niekoľkokrát vystrelila do vzduchu a použila aj varovný výstrel smerovaný na zastavenie unikajúceho vozidla. Následne neďaleko obce Hronský Beňadik auto pravdepodobne následkom vysokej rýchlosti za železničným priecestím havarovalo. Vo vozidle sa okrem vodiča nachádzali ďalšie tri osoby: 16-ročná spolujazdkyňa sediaca vedľa vodiča a dvaja spolujazdci sediaci na zadných sedadlách, pričom jeden z nich, 17-ročný Tomáš, utrpel v dôsledku streľby zranenie, ktorému na mieste aj napriek resuscitácii podľahol. Prípadom sa zaoberá inšpekcia ministerstva vnútra.

Policajti sa údajne snažili unikajúce auto v jednom momente naháňačky aj predísť a zastaviť bez použitia služobnej zbrane, no vodič im to neumožnil. Až následne sa mali uchýliť k streľbe. Obaja policajti vypovedali, že počas prenasledovania nevideli, koľko ľudí je v aute. Vodič mal ihneď po nehode kričať: „Utečte!“ a sám mal z miesta činu aj ujsť. Následne sa však na miesto sám vrátil a polícia ho zadržala.

Vodič unikajúceho vozidla bol polícii známa firma, v minulosti bol už trikrát pristihnutý, ako vedie motorové vozidlo bez oprávnenia, a bol tiež právoplatne odsúdený za útok vozidlom na verejného činiteľa. Informácie o tom, či mohol byť mladík v čase víkendového incidentu pod vplyvom alkoholu či iných omamných látok, zatiaľ polícia neposkytla. Viac sme o tom písali TU

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: df
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…