Držiteľ Sorosovej ceny: Bojovať s globálnym otepľovaním je jednoducho správne. Aj keby neprebiehalo

  0
  Ilustračná foto. (Autor: pixabay.com)

  Medzi tých, ktorí tvrdia, že s klimatickou zmenou sa má jednoducho bojovať a neriešiť existenciu tejto hrozby, patrí Jan Moláček, ocenený Sorosovou nadáciou Open Society Fund ako najlepší český novinový komentátor roku 2016.

  Moláček na úvod úprimne priznáva, že klimatológii vôbec nerozumie. Napriek tomu dokázal postrehnúť, že otázka, či ku klimatickým zmenám prispieva človek, je taká chúlostivá preto, že ohrozuje mocenské a biznisové postavenie niektorých skupín. „Kedysi sa za ne upaľovalo, neskôr exkomunikovalo, dnes si odporcovia nesúhlasne podtrhávajú vlnovkou,“ poznamenáva Moláček v zjavnej narážke na najznámejšieho českého klímaskeptika Václava Klausa, ktorý je známy svojím zvykom podčiarkovať si texty.

  Český exprezident Václav Klaus

  Český exprezident Václav Klaus Zdroj: Hans Štembera

  Sorosov laureát však ponúka jednoduché riešenie: „Mám návrh: nemohli by sme sa jednoducho tváriť, že za klimatické zmeny môže človek a že je v našich silách ich zvrátiť, aj keď tomu neveríme?“

  Podľa neho je totiž boj s klimatickou zmenou jednoducho pozitívny, pretože prináša technologickú revolúciu. Pridáva historické porovnanie, že nová čistá energetika a doprava je ako parný stroj, ktorý na začiatku priemyselnej revolúcie prevalcoval kone a ďalšie zastarané zdroje sily.

  „Peniaze vložené do týchto projektov nie sú vyhodené von oknom bez ohľadu na to, čo si myslíme o klimatickej zmene. Sú to investície – a zďaleka nielen do čistého životného prostredia. Vznikajú nové ekonomické odvetvia,“ hovorí fascinovane novinár.

  Možno vraj nakoniec zistíme, že klímaskeptici mali pravdu a teória o globálnom otepľovaní bola veľký hoax. Ale tak či tak vraj dosiahneme, že budeme žiť v čistejších mestách.

  „Nemám síce žiadny radikálny názor na príčiny vysychania už tak dosť suchých regiónov v Afrike, ale zato si myslím svoje, pokiaľ ide o banálnejšiu otázku: či sa v Prahe na magistrále dá v špičke nadýchnuť. Podľa mňa nedá. A o tom sa budem pokojne s kýmkoľvek hádať a nepresvedčí ma ani zdvíhanie obočia,“ uzavrel český komentátor roka ďalšou narážkou na bývalého prezidenta ČR.

  Celý text si môžete prečítať TU.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu