sobota, 4 júla, 2020
25 C
Bratislava
Úvod Aréna VIDEO Utekaj, schovaj sa, zavolaj, radí polícia v Európe v prípade teroristických...

VIDEO Utekaj, schovaj sa, zavolaj, radí polícia v Európe v prípade teroristických útokov, odvážna česká polícia namiesto volania odporúča boj

Návod, ako bojovať s teroristickými hrozbami, keď už nastanú, prichádza z Veľkej Británie, ktorá sa stala v uplynulých mesiacoch niekoľkokrát terčom teroristov. Londýnska metropolitná polícia (Metropolitan Police Service) pred pár dňami vydala na sociálnych sieťach krátku, trojbodovú príručku, ako sa majú ľudia zachovať, ak sú svedkami alebo obeťami teroristického útoku. 
 
Postup je zhrnutý do troch jednoduchých krokov. Utekaj, schovaj sa, zavolaj, to sú základné princípy, ktoré radí britská polícia dodržiavať pri teroristickom útoku
 
Rady britskej metropolitnej polície pre prípad útoku teroristov
Rady britskej metropolitnej polície pre prípad útoku teroristov (Zdroj: Twitter/Metropolitan Police)
 
Varovanie a rady britských policajtov si osvojili aj ich kolegovia na Slovensku a Policajný zbor (PZ) SR na svojom oficiálnom facebookovom profile uverejnil vlastnú verziu inštrukcií v slovenčine. Tie sa riadia rovnakými tromi krokmi, teda utekaj, schovaj sa, zavolaj. 
 
Polícia v trojbodovej tabuľke v niekoľkých vetách odporúča, aby sa ľudia zbytočne nevystavovali riziku, nevyjednávali s teroristami a namiesto toho sa ukryli do bezpečia, ak by nemali možnosť utiecť čo najďalej od miesta útoku. 
 
V prípade, že sa skryjete, je dobré vypnúť zvonenie na mobile. A ak ste už v bezpečí, je, samozrejme, nutné okamžite kontaktovať políciu na čísle 112, ktoré platí v celej Európskej únii a na Slovensku stále platí známe 158. 
 
Niežeby hrozil teroristický útok na našom území, ale PZ SR na sociálnej sieti k príspevku ozrejmuje, že ide o rady pre tých, ktorí cestujú do zahraničia, aby vedeli, ako sa zachovať pre prípad takého nebezpečenstva. (Text pokračuje pod statusom.)
 
 

Česi zašli ešte ďalej 

V expresnom školení obyvateľov pre prípad teroristických útokov zašli azda najďalej naši najbližší susedia. Heslo Utekaj, schovaj sa, zavolaj, poňali bratia Česi po svojom a posledné slovíčko nahradili výrazom „bojuj“. 
 
Pod názvom Utekaj, schovaj sa, bojuj, vydali českí policajti inštruktážne video, ktoré je rozšírenou britskou myšlienkou dať ľuďom stručný návod, aby vedeli, čo robiť pre zvýšenie šancí na záchranu svojho života pri útokoch. Volanie o pomoc nahradil boj, ale polícia varuje, že by ľudia ohrození teroristami nemali v žiadnom prípade preskočiť prvé dva kroky a mali by sa najskôr pokúsiť o útek či nájdenie úkrytu.   
 
Bezmála šesťminútové video, ktoré česká polícia uverejnila pár dní po britských inštrukciách, je názornou ukážkou, čo robiť v prípade ozbrojeného útoku. Na zázname sa mení deň v kancelárii na boj o holý život, keď do budovy vstupuje muž so zbraňou v ruke a strieľa po náhodných okoloidúcich. Video vzniklo v spolupráci medzi políciou a pražským magistrátom, použité však bude po celej Českej republike. 
 

Máme si na terorizmus zvyknúť? 

Len v samotnej Británii sa za uplynulé štyri mesiace stali tri teroristické útoky, pri ktorých prišlo o život dovedna 31 ľudí a približne dve stovky ďalších utrpeli zranenia. Vlani starosta Londýna Sadiq Khan uviedol, že teroristická hrozba je súčasťou života vo veľkomeste a povzbudil Londýnčanov, aby boli obozretní a bojovali proti nebezpečenstvám. 
 
Slovíčko „bojuj“ je aj súčasťou novej českej inštruktáže, aj keď je až na poslednom mieste a polícia varuje, že by ľudia ohrození teroristami nemali v žiadnom prípade preskočiť prvé dva kroky a mali by sa najskôr pokúsiť o útek či nájdenie úkrytu. 
 
Bezpečnostný analytik Ivo Samson pre Parlamentné listy prirovnal súčasné rady z Británie k situácii, keď v USA kedysi radili ľuďom, ako sa zachovať v prípade výbuchu atómovej bomby. „Kedysi na počiatku jadrovej hrozby to bolo, čupni si, schovaj sa a prikry si hlavu, čo sa neskôr ukázalo ako de facto bezzubé,“ uviedol Samson. 
 
Podľa odborníka na bezpečnosť je britská iniciatíva spojená s tým, že sa v Európe množia teroristické útoky a treba prísť s niečím novým. V prípade boja, o ktorom hovorí video českého policajného zboru, Samson tvrdí, že ide o „izraelizáciu“ boja proti terorizmu. „V Izraeli je bežné, že značná časť útočníkov je zastrelená samotnými občanmi ešte pred príchodom polície, pretože značná časť obyvateľstva je ozbrojená,“ vysvetlil analytik. 
 
Samson v krátkom rozhovore zopakoval svoj postoj spred niekoľkých rokov, keď uviedol, že musí, žiaľ, súhlasiť so slovami londýnskeho starostu, ktorý tvrdí, že terorizmus je súčasťou života vo veľkomestách. 
 
„Na terorizmus, ktorý tu je a bude, si musíme zvyknúť tak, ako si zvykáme na chorobu, ako si zvykáme na rakovinu či na smrť. Bude to, žiaľ, súčasť nášho života, ale tak ako chorí, musíme robiť všetko preto, aby sme terorizmus spomaľovali a aby sme sa mu preventívne vyhýbali,“ povedal Samson. 
 
Čím skôr si na terorizmus zvykneme, tým skôr podľa Iva Samsona vyrazíme teroristom z rúk zbraň, ktorou je šírenie strachu. 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Najnavštevovanejšie múzeum na svete sa opäť otvára

Parížsky Louvre, najnavštevovanejšie múzeum na svete, v pondelok opäť otvorí svoje brány, budú však stále platiť koronavírusové opatrenia a niektoré časti múzejného...

Po štyroch mesiacoch ožilo bratislavské letisko. Ryanair obnovil lety

Takmer po štyroch mesiacoch od zákazu civilných letov z dôvodu opatrení na zabránenie šírenia nového koronavírusu spustil Ryanair - najväčší letecký dopravca,...

O náhrade rodných čísel sa zatiaľ nerozhodlo, uviedol Mikulec

O budúcnosti projektu zavádzania nových identifikátorov, ktoré mali nahradiť rodné čísla, sa zatiaľ nerozhodlo. Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) v rozhovore pre...

Brazílsky prezident zmiernil pravidlá nosenia rúšok, krajina má doteraz viac ako 63 000 obetí ochorenia COVID-19

Brazílsky prezident Jair Bolsonaro zmiernil zákon, ktorý vyžaduje od obyvateľstva rozsiahle nosenie tvárových rúšok so zámerom obmedziť šírenie koronavírusového ochorenia Covid-19.

Na Horehroní privítajú leto. Budú aj Bomburove slávnosti

Vystúpenie hudobných skupín, premietanie filmov, divadielka pre najmenších, joga či rôzne sprievodné aktivity – to všetko ponúka horehronská metropola od soboty na...

O prípadnej Bödörovej väzbe rozhodne sudca v nedeľu

Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica bude o prípadnom väzobnom stíhaní nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra rozhodovať v nedeľu (5....

USA vyslali do Juhočínskeho mora lietadlové lode

Spojené štáty vyslali do Juhočínskeho mora dve lietadlové lode, a to v rovnakom čase, keď Čína v týchto strategických vodách, ktoré sú...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,749 +29 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,466 Infikovaných 255 Last updated: 4. júla 2020 - 13:37 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky