utorok, 7 júla, 2020
18.9 C
Bratislava
Úvod Aréna NATO ide do boja s Islamským štátom. Pripojí sa aj Slovensko

NATO ide do boja s Islamským štátom. Pripojí sa aj Slovensko

Slovenská republika sa ako člen aliancie NATO pripojí do koalície štátov bojujúcich proti samozvanému Islamskému štátu. Prvá misia našich vojakov v rámci tejto spolupráce bude zrejme viesť do Iraku.

Vstup NATO do medzinárodnej koalície bojujúcej proti Islamskému štátu (IS) je silným politickým znamením a prejavom jednoty, skonštatoval dnes pred začiatkom summitu Aliancie v Bruseli jej generálny tajomník Jens Stoltenberg. Avizoval aj užšiu spoluprácu pri výmene spravodajských informácií a vytvorenie nového protiteroristického centra NATO.

Zapojenie sa do koalície je silným politickým znamením, deklaráciou jednoty a nástrojom na boj proti terorizmu,” vysvetlil Stoltenberg. Rozhodnutie je súčasťou schvaľovaného akčného plánu na boj proti terorizmu. NATO už v súčasnosti poskytuje medzinárodnej koalícii proti IS podporu.

Lídri 28 členských štátov NATO dnes zrejme vstup do tejto koalície podporia. Aliancia v tom prípade nasadí viac lietadiel v rámci prieskumného systému AWACS, posilní výmenu spravodajských informácií a poskytne možnosť dotankovávania lietadiel vo vzduchu. Do bojových operácií sa priamo nezapojí.

Šéf NATO zmienil aj novinky v aliančnom aparáte. Informoval o vytvorení novej sekcie zameranej na výmenu spravodajských informácií a centra na boj proti terorizmu, ktoré bude mať vlastného koordinátora. 

Slováci budú trénovať špecilistov v Iraku

Úlohou slovenských vojakov bude podľa portálu topky.sk cvičiť irackých špecialistov v odmínovaní a údržbe vojenskej techniky. Do Iraku sa odoberie 47 slovenských profesionálov. Do výcviku sa zapoja aj príslušníci našich špeciálnych síl a vojenskí policajti.

Parlamentné listy sa so žiadosťou o vyjadrenie obrátili aj priamo na tlačové oddelenie rezortu obrany. Odpoveď ministerstva po jej zaslaní doplníme.

Ilustračná fotografia – Slovenskí profesionálni vojaci

Zmenia sa aj výdavky na obranu

Zmena však čaká aj výdavky členských štátov na obranu. Členovia NATO sa zaviazali vynakladať na obranu najmenej dve percentá svojho hrubého domáceho produktu. Väčšina z nich to neplní, ale na summite vo Walese sa zaviazali, že do roku 2024 sa to stane realitou. Slovensko sľúbilo, že do roku 2020 sa dostane na úroveň 1,6 percenta hrubého domáceho produktu.

Po novom však nepôjde len o obranné výdavky, ale aj o použitie peňazí a schopností, ktoré členský štát investovaním do vlastnej obrany dokáže poskytnúť celej Aliancii. Tieto informácie budú obsiahnuté v národných plánoch opisujúcich štruktúru a víziu použitia peňazí vyčlenených na obranu.

Stoltenberg na tlačovej konferencii potvrdil, že NATO bude pokračovať vo výcvikovej a asistenčnej misii v Afganistane, ale do bojov sa tam už nezapojí. Rovnako budú aliančné sily naďalej asistovať aj v Iraku. Aliancia podľa generálneho tajomníka neplánuje ani zapojenie sa do bojov v Líbyi, kde však chce prispieť k vybudovaniu fungujúcich inštitúcií a armády.

Stoltenberg vyhlásil, že lídri sa počas summitu nevyhnú ani diskusii o Rusku v súvislosti s posilňovaním východného krídla Aliancie a s ruskou anexiou Krymu. Stoltenberg otvorene podporil sankcie voči Rusku, ale dodal, že je na USA a EÚ, či ich predĺžia.

Autor: df/TASR

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Nitrianski colníci zachytili 1,5 tony drog dovážaných z Mexika. Ich hodnota na čiernom trhu dosahuje dve miliardy eur

Príslušníci finančnej správy z Colného úradu Nitra zabránili, aby sa na čierny trh dostalo 1,5 tony drog. Skrýšu drog dovážaných z Mexika...

Kollár otvoril schôdzu NR SR. Sám navrhol hlasovanie o svojom odvolávaní

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) bude v úvode deviatej schôdze Národnej rady (NR) SR čeliť odvolávaniu z funkcie. Návrh na svoje...

Šéf OSN varoval pred zneužitím pandémie teroristami

Generálny tajomník OSN António Guterres varoval pred nebezpečenstvom, že by teroristické skupiny mohli pandémiu nového koronavírusu zneužiť na svoje ciele. Informovala o...

Zaradenie odvolávania Kollára na schôdzu zrejme nepodporíme, hovorí poslanec Kiskovej strany. Reagujú aj sulíkovci

Poslanci zo strany Za ľudí zrejme nepodporia zaradenie odvolávania predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina) do programu schôdze parlamentu, ktorá sa začína...

Eurokomisár Gentiloni: Prognózy potvrdzujú devastujúce hospodárske účinky pandémie

Prepad hrubého domáceho produktu (HDP) v 19-člennej eurozóne bude v tomto roku horší, ako sa očakávalo - na úrovni 8,7 %. Vyplýva...

Chceme tajné hlasovanie. Ak Kollár nezíska dôveru poslancov, Sme rodina odíde z koalície, vyhlásil Pčolinský

Pokiaľ predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) nezíska dôveru poslancov, hnutie Sme rodina odíde z vládnej koalície. Kollár vyslovenie dôvery navrhne sám...

Rezort práce navrhuje predĺženie čerpania Prvej pomoci, v ideálnom prípade až do konca roka

Zamestnávatelia a samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) by mohli dlhšie čerpať pomoc od štátu, a to o dva mesiace alebo až do...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,767 +2 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,473 Infikovaných 266 Last updated: 7. júla 2020 - 14:07 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky