štvrtok, 2 decembra, 2021
6.8 C
Bratislava
ÚvodArénaNATO ide do boja s Islamským štátom. Pripojí sa aj Slovensko

NATO ide do boja s Islamským štátom. Pripojí sa aj Slovensko

Slovenská republika sa ako člen aliancie NATO pripojí do koalície štátov bojujúcich proti samozvanému Islamskému štátu. Prvá misia našich vojakov v rámci tejto spolupráce bude zrejme viesť do Iraku.

Vstup NATO do medzinárodnej koalície bojujúcej proti Islamskému štátu (IS) je silným politickým znamením a prejavom jednoty, skonštatoval dnes pred začiatkom summitu Aliancie v Bruseli jej generálny tajomník Jens Stoltenberg. Avizoval aj užšiu spoluprácu pri výmene spravodajských informácií a vytvorenie nového protiteroristického centra NATO.

Zapojenie sa do koalície je silným politickým znamením, deklaráciou jednoty a nástrojom na boj proti terorizmu,” vysvetlil Stoltenberg. Rozhodnutie je súčasťou schvaľovaného akčného plánu na boj proti terorizmu. NATO už v súčasnosti poskytuje medzinárodnej koalícii proti IS podporu.

Lídri 28 členských štátov NATO dnes zrejme vstup do tejto koalície podporia. Aliancia v tom prípade nasadí viac lietadiel v rámci prieskumného systému AWACS, posilní výmenu spravodajských informácií a poskytne možnosť dotankovávania lietadiel vo vzduchu. Do bojových operácií sa priamo nezapojí.

Šéf NATO zmienil aj novinky v aliančnom aparáte. Informoval o vytvorení novej sekcie zameranej na výmenu spravodajských informácií a centra na boj proti terorizmu, ktoré bude mať vlastného koordinátora. 

Slováci budú trénovať špecilistov v Iraku

Úlohou slovenských vojakov bude podľa portálu topky.sk cvičiť irackých špecialistov v odmínovaní a údržbe vojenskej techniky. Do Iraku sa odoberie 47 slovenských profesionálov. Do výcviku sa zapoja aj príslušníci našich špeciálnych síl a vojenskí policajti.

Parlamentné listy sa so žiadosťou o vyjadrenie obrátili aj priamo na tlačové oddelenie rezortu obrany. Odpoveď ministerstva po jej zaslaní doplníme.

Ilustračná fotografia – Slovenskí profesionálni vojaci

Zmenia sa aj výdavky na obranu

Zmena však čaká aj výdavky členských štátov na obranu. Členovia NATO sa zaviazali vynakladať na obranu najmenej dve percentá svojho hrubého domáceho produktu. Väčšina z nich to neplní, ale na summite vo Walese sa zaviazali, že do roku 2024 sa to stane realitou. Slovensko sľúbilo, že do roku 2020 sa dostane na úroveň 1,6 percenta hrubého domáceho produktu.

Po novom však nepôjde len o obranné výdavky, ale aj o použitie peňazí a schopností, ktoré členský štát investovaním do vlastnej obrany dokáže poskytnúť celej Aliancii. Tieto informácie budú obsiahnuté v národných plánoch opisujúcich štruktúru a víziu použitia peňazí vyčlenených na obranu.

Stoltenberg na tlačovej konferencii potvrdil, že NATO bude pokračovať vo výcvikovej a asistenčnej misii v Afganistane, ale do bojov sa tam už nezapojí. Rovnako budú aliančné sily naďalej asistovať aj v Iraku. Aliancia podľa generálneho tajomníka neplánuje ani zapojenie sa do bojov v Líbyi, kde však chce prispieť k vybudovaniu fungujúcich inštitúcií a armády.

Stoltenberg vyhlásil, že lídri sa počas summitu nevyhnú ani diskusii o Rusku v súvislosti s posilňovaním východného krídla Aliancie a s ruskou anexiou Krymu. Stoltenberg otvorene podporil sankcie voči Rusku, ale dodal, že je na USA a EÚ, či ich predĺžia.

Autor: df/TASR

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 697,471 +7,853 Dnes Úmrtí 14,606 +103 Dnes Uzdravení 571,321 Infikovaných 111,544 Last updated: 2. decembra 2021 - 10:55 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img