Turci nech sa idú najesť do svojho „chudobného“ McDonaldu, bieli a bohatí do luxusnej štvrte. Rasová segregácia alebo len veľké nedorozumenie?

  0
  Spoločnosť McDonald´s patrí medzi najznámejšie globálne koncerny (ilustračné foto) (Autor: TASR)

  Veľmi citlivá a poriadne prekérna záležitosť. Majiteľ rýchleho občerstvenia známeho reťazca McDonald´s v nemeckom meste Mannheim má čo vysvetľovať. Dôvodom je totiž nápis, respektíve odkazy na ďalšie dve prevádzky rovnakej značky, ktoré má majiteľ Manfred Büch v 300-tisícovom meste tiež vo vlastníctve.

  Na tom, že jeden nápis je v nemčine a druhý v turečtine, nie je nič zvláštne. Koniec koncov v Nemecku žije silná turecká komunita, pričom dvojjazyčné nápisy sú jednak vhodnou pomocou a vlastne už aj bežnou praxou.

  Jablkom sváru je to, že nemecký nadpis pozýva návštevníkov do centra mesta pod Vodnú vežu (tzv. Wasserturm), čo v praxi znamená,  že ide o jednu  z najvychytenejších štvrtí mesta.

  Okolie pri mannheimskej Vodnej veži. Zdroj: Facebook, German Culture

  Naopak, druhý odkaz v tureckom jazyku posiela okoloidúcich do inej prevádzky McDonald´s, ktorá sa už ale nachádza v chudobnej a nie vždy bezpečnej štvrti mesta s názvom Neckarstadt. Výnimkou nie sú ani policajné razie, ako dokumentuje aj toto video.

  Je šokovaný a sklamaný

  Ako spomína vo svojom článku portál Deutsche Welle, majiteľ Manfred Büch sa vehementne bráni, že ide len o obrovské nedorozumenie. Akákoľvek diskriminácia či segregácia vraj absolútne neprichádza do úvahy.

  „So zahraničnými zamestnancami pracujeme dennodenne vyše 25 rokov bez akýchkoľvek rasistických incidentov. Obvinenie z rasizmu v nás vyvoláva smútok a nemý úžas,“ povedal vo svojom stanovisku Büch.

  Samotný majiteľ dodal, že nápis vytvorila firma s tureckým vlastníkom. Uviedol, že by sa mu „nikdy ani len nesnívalo, že môže byť obviňovaný z niečoho takého podlého“.

  Treba opatrnejší prístup

  Napriek tomu je mestská migračná komisia stále dosť znepokojená. Ako povedal médiám jeden z členov komisie Fatih Ekinci, viacero obyvateľov bolo znechutených a sťažovalo sa na nápisy.

  „Nemyslím si, že by to urobil naschvál. Avšak ak niekto zamestnáva tak veľa ľudí z menšinového, respektíve prisťahovaleckého obyvateľstva, mal by k tomu pristupovať opatrnejšie,“ vyjadril sa na tému majiteľa Ekinci.  

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu