sobota, 16 januára, 2021
-2.5 C
Bratislava
Úvod Aréna Končí vládna kríza v Čechách? Sobotka má náhradu za Babiša

Končí vládna kríza v Čechách? Sobotka má náhradu za Babiša

Odznelo to na ostro sledovanej tlačovej konferencii šéfa českej vlády po prijatí Pilného.

Sobotka pripomenul dve podmienky stanovené v súvislosti s kandidátom – odborné predpoklady a spôsobilosť, ako aj fakt, že by kandidát nemal pochádzať zo štruktúr Babišovej spoločnosti Agrofert. Súčasne uviedol, že Pilný splňuje tieto podmienky, a preto je pripravený navrhnúť práve jeho prezidentovi na vymenovanie za ministra financií.

Sobotka očakáva, že hlava štátu po návrate z oficiálnej návštevy Čínskej ľudovej republiky odvolá Babiša z funkcie a následne do nej vymenuje Pilného, odznelo v priamom prenose TK, ktorý sprostredkoval spravodajský kanál verejnoprávnej Českej televízie ČT24.

Predseda vlády ČR predtým už odmietol dve mená, s ktorými Babiš kalkuloval do čela rezortu financií – námestníčku šéfa tohto rezortu pre dane Alenu Schillerovú a ministra životného prostredia Richarda Brabca, ktorý by sa mal namiesto Babiša stať vicepremiérom.

Ivan Pilný nie je podľa vlastných slov závislý od Babiša či jeho spoločnosti Agrofert, stranícku závislosť ako člen ANO však pripustil. V minulosti stál okrem iného pri zrode Microsoftu ČR, bol predsedom predstavenstva spoločnosti Český Telecom i generálnym riaditeľom spoločnosti eTel. V parlamentných voľbách 2013 úspešne kandidoval za poslanca ako nestraník vo farbách hnutia ANO, ktorého členom sa stal v roku 2014. Niektorí kritici z radov politikov ho však nepovažujú za odborníka vo sfére financií.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 220,707 Úmrtí 3,362 Uzdravení 163,323 Infikovaných 54,022 Last updated: 16. januára 2021 - 09:54 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky