piatok, 3 júla, 2020
23 C
Bratislava
Úvod Aréna Kalifát sa rozpadá, Európa musí byť v strehu pred pomstou

Kalifát sa rozpadá, Európa musí byť v strehu pred pomstou

Niektorým sa podarilo cez hranicu dostať, ďalších zadržali. Iní sa vzdali tureckej pohraničnej stráži, napríklad aj britský manželský pár i jeden Američan so svojou sýrskou manželkou.

Denník s odvolaním sa na zdroje z IS konštatuje, že šíky organizácie operujúce v meste Rakka sa rapídne stenčili s postupom spojeneckých vojsk na túto poslednú baštu IS v Sýrii.

Úrady v Turecku a Európe zároveň tvrdia, že ich veľvyslanectvá čoraz viac kontaktujú militanti IS, ktorí sa pripájali k tejto organizácii od roku 2013 a teraz sa chcú vrátiť domov.

Avšak ďalší, ktorí zostávajú verní ideológii IS, by mohli preniknúť do Turecka a potom do Európy, aby sa pomstili za pád svojho “kalifátu”, varoval The Guardian.

“Európa musí byť v strehu. Hrozba bude zrejme akútnejšia v nadchádzajúcich mesiacoch a rokoch, keď sa zvýši tlak na Islamský štát,” povedal pre denník Shiraz Maher, zástupca riaditeľa britského Medzinárodného strediska pre štúdium radikalizácie.

The Guardian v závere článku konštatuje, že k IS v Sýrii sa pripojilo zhruba 30.000 zahraničných bojovníkov a ako odhaduje americká vláda, 25.000 z nich prišlo o život.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Turecko: Po výbuchoch v továrni na pyrotechniku hlásia 97 zranených a 4 obete

Na najmenej štyroch mŕtvych a 97 zranených sa zvýšil počet obetí mohutných výbuchov, ku ktorým došlo v piatok v továrni na zábavnú...

Doležal: Prepojenie Nitry s Komárnom cestou 1. triedy nie je vôbec pripravené

Severo-južný koridor, prepojenie Nitry s Komárnom cestou prvej triedy s napojením na nový dunajský most medzi Komárnom a maďarským Komáromom, s výnimkou...

Putin podpísal výnos, ktorým zmeny v ruskej ústave nadobudnú účinnosť už 4. júla

Ruský prezident Vladimir Putin v piatok podpísal výnos, ktorým stanovil, že zmeny a doplnenia ruskej ústavy nadobudnú účinnosť v sobotu 4. júla....

Demänovská Dolina vyhlásila po zosuve svahu na cestu II/584 mimoriadnu situáciu

Obec Demänovská Dolina v okrese Liptovský Mikuláš vyhlásila mimoriadnu situáciu po zosuve svahu na cestu II/584, ktorý zapríčinila prívalová voda. TASR o tom...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,720 +20 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,466 Infikovaných 226 Last updated: 3. júla 2020 - 21:15 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky