pondelok, 18 januára, 2021
-3.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Danko vraj prikázal poslancom kontrolovať listy. Absolútny suterén. Toto si nedovolili ani...

Danko vraj prikázal poslancom kontrolovať listy. Absolútny suterén. Toto si nedovolili ani ŠtB a gestapo, búši opozícia

Obyčajní chcú teraz koordinovať postup so zvyškom opozície s cieľom zvolať mimoriadnu schôdzu na Dankovo odvolanie. Zároveň podávajú trestné oznámenie pre porušenie listového tajomstva.

Matovič novinárom poskytol rozhodnutie vedúceho Kancelárie NR SR Daniela Guspana zo 7. apríla 2017, ktoré obsahuje spomínané pokyny pre pracovníkov podateľne. Líder OĽaNO-NOVA tvrdí, že Guspanovi to prikázal priamo Danko.

Matovič ukázal niekoľko listov od občanov či anonymov, ktoré predstavitelia jeho hnutia dostali v priebehu apríla. Viaceré z nich obsahujú konkrétne protikorupčné podnety či žiadosti o pomoc, pričom všetky boli otvorené s vysvetlením, že sa tak stalo z bezpečnostných dôvodov. Až potom ich dostali adresáti. „Píšu nám naši voliči, ktorí sa nemôžu pozerať na rozkrádanie spoločných peňazí,“ zdôraznil Matovič.

Podľa jeho slov o Guspanovom príkaze poslanci vopred informovaní neboli a zistili to až vtedy, keď sa im do rúk dostala otvorená pošta. „To, čo sa stalo, nie je o práve poslanca na listové tajomstvo, ale o práve ľudí, ktorí nás volili, aby sa mohli slobodne na svojho poslanca obrátiť bez toho, aby o tom niekto vedel,“ dodal.

Remišová: Píšu nám ľudia, ktorí pracujú pre štát

Poslankyňa Veronika Remišová (OĽaNO-NOVA) označila za neprijateľné, aby listy adresované opozičným poslancom čítali podriadení Danka. “Niektoré listy píšu ľudia pracujúci v štátnej či verejnej správe a upozorňujú nás na podvody či korupciu. Niektorým z nich môže šéfovať aj nominant SNS. Ak sa vedúci ich úradov dozvedia o ich statočnom postoji, títo ľudia môžu stratiť prácu či byť šikanovaní. Otváranie listov poslancom sa nedialo ani za komunizmu,” povedala s tým, že ide o pošliapavanie súkromia a dôstojnosti ľudí, ktorí sa obracajú na svojich volených zástupcov. Remišová Dankovi odkázala, že ak má česť, z funkcie odstúpi a všetkým odosielateľom listov sa ospravedlní.

Ján Budaj (OĽaNO-NOVA) upozornil, že v tomto štáte sa môžu čítať len listy adresované väzňom vo výkone trestu. „Poslanci sa ocitli na úrovni odsúdených väzňov. Ako majú občania dôverovať svojim voleným zástupcom, keď ich listy sa môžu dostať do rúk úplne iným politikom a stranám? Už nie je kam hlbšie padnúť. Je to porušenie Ústavy SR a Trestného zákona,” konštatoval, pričom postup Andreja Danka označil za „absolútny suterén“.

Krajniak: To si nedovolilo ani gestapo

Ku kauze porušovania listového tajomstva v parlamente sa vyjadril aj poslanec Sme rodina Milan Krajinak. „To, čo si dovoľuje Danko, to si nedovolila ŠtB ani gestapo,” konštatuje Krajniak na sociálnej sieti s tým, že to už v parlamente vyzerá ako u Kim Čong-una v Severnej Kórei.

Predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák hovorí, že o príkaze vedúceho kancelárie parlamentu otvárať listy poslancov vôbec netuší.”Neviem o tom naozaj nič, absolútne. Nevidel som tlačovku pána Matoviča, takže je mi ťažko sa k tomu vyjadrovať,” povedal.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 224,385 +1,060 Dnes Úmrtí 3,526 +52 Dnes Uzdravení 171,092 Infikovaných 49,767 Last updated: 18. januára 2021 - 14:38 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky