Chovankyňa resocializačného zariadenia Čistý deň Tamara prehovorila pre denník Plus 1 Deň. Opisuje v ňom svoje stretnutie s bývalým poslancom Danielom Lipšicom, ktorého sa zúčastnila aj Simona z rovnakého zariadenia.
Tamara sa v súčasnosti nachádza opätovne v Čistom dni, pričom súd akceptoval jej vôľu, aby sa tam mohla vrátiť. „Súdne som stále pridelená do Polomy, ale povedali, že tam nepôjdem nasilu a akceptujú, aby som bola v Čistom dni, keď tam chcem byť,“ hovorí Tamara.
Paradoxom však je, že podala trestné oznámenie na zariadenie. Tvrdí však, že trestné oznámenie je v štádiu riešenia a ona v tomto prípade vystupovala iba ako svedok kamarátky Simony. Týkať sa malo manipulácie o udalostiach, ktoré sa riešili na internete.
Boli sme zneužité, hovorí chovankyňa Čistého dňa
„Boli sme zneužité, čo sa týka trestného oznámenia, pretože sme podpísali splnomocnenie, aké sme podpísať nemali,“ povedala Tamara s tým, že im to dal podpísať Daniel Lipšic.
K bývalému politikovi sa mali dostať cez Simoninho kamaráta a keď ho prvýkrát stretli, mal mať všetky papiere pripravené a iba im oznámil, že idú podávať trestné oznámenie. Tamara však tvrdí, že jej sa to nepáčilo, lebo to nebol cieľ ich stretnutia.
„On nám hovoril, čo máme povedať a na ktoré veci máme dbať, aby sme nezabudli povedať. Simona mu vraj povedala, že pán Tománek jej núkal drogy. Ale ono to tak vôbec nebolo. Bola to klamlivá informácia. Opísali sme mu, ako sme ušli. A on povedal, že by sme mali povedať, ako nám tam ubližovali, prečo sme práve odtiaľ ušli. Mali sme povedať, že sa tam podávajú drogy, že ich podával pán Tománek,“ hovorí Tamara o stretnutí s Lipšicom. Vraj mala za úlohu presvedčiť aj svoju matku, aby sa k trestnému oznámeniu pripojila.
Mali im sľúbiť po 5 000 eur
Tamarinej matke údajne plánovali dokonca aj zaplatiť neveľkú sumu, pričom peniaze mali byť podľa Tamary pravdepodobne od Lipšica. Pokiaľ ide o chovankyne, suma pre ne za výpoveď mala byť spolu desaťtisíc eur. „My sme dokonca mali ísť moju matku v jeden večer presvedčiť, aby sa k nám pridala. Mali sme jej za to zaplatiť. Sľúbil nám každej po päťtisíc. Teda nie konkrétne on, ale jeden pán, cez ktorého bolo toto celé riešené, že nám dajú zatiaľ päťtisíc za to, čo sme povedali, a potom sa budeme ďalej baviť o peniazoch. Ale ja som povedala, že ja peniaze nechcem, lebo ja som to nerobila preto, aby som im šla ublížiť, ale aby som šla pomôcť Simone.“
Počas stretnutia Tamary a Simony s Lipšicom a novinármi mali byť podľa slov Tamary obidve chovankyne nafetované, o čom mal vedieť aj samotný bývalý poslanec. „To nás oklamali, pretože pôvodne, keď sme tam mali prísť, mali tam byť traja novinári bez kamier, ktorí si s nami urobia len rozhovor. Ale potom tam následne došlo asi 20 novinárov. Lipšic im šiel niečo povedať a potom chcel, aby sme tam šli my. Ale ja som mu povedala, že to nie je dobré, aby sme tam šli, že sme obe nafetované. Jasné, že to Lipšic vedel. Veď aj na generálnej prokuratúre to vedeli. To boli moje prvé dve vety, že ja ani neviem, čo budem hovoriť, keďže som mimo,“ priznávala v rozhovore Tamara.
Počas výpovede si mala Tamara dokonca vymyslieť, že riaditeľ centra Peter Tománek dával na chate drogy. „Tak ja som si vlastne vymyslela, že som na tej chate našla drogy a že som ich tam užila, aby to vyzeralo, že som došla nafetovaná odtiaľ. Simona povedala, že tam mala drogy, ale pochybujem o tom, lebo by som si všimla, keby bola nafetovaná,“ povedala a dodala, že sa nestretla s Borisom Kollárom a jej kamarátka je pravdepodobne niekde na dovolenke. Nakoniec Tamara hovorí aj o tom, že jej je v Čistom dni dobre a že nikdy nevidela, že by tam niekto niekedy niekomu ubližoval, pričom riaditeľa Tománka považuje za milého človeka.
Začína sa rozohrávať ďalšie kolo špinavej hry, tvrdí Lipšic
K celému rozhovoru Tamary s denníkom sa vyjadril aj bývalý poslanec Daniel Lipšic. Urobil tak vo svojom statuse na Facebooku s tým, že si myslí, že Tamara bola zmanipulovaná.
Podľa Lipšica sa v uznesení súdu nachádzalo, že Tamara nemala byť umiestnená v resocializačnom zariadení Čistý deň. Napriek tomu bolo podľa neho súdne rozhodnutie ignorované.
„Tamara bola následne hospitalizovaná a pred pár dňami – napriek nesúhlasu súdu a sociálnych kurátoriek – ju jej mama zobrala spolu so Z. Tománekovou (ako jej právnou zástupkyňou) do Čistého dňa. Zámer sa zdá byť zrejmý – aby ju ďalej mohli manipulovať. Netrvalo dlho a Tamara dala ´dobrovoľne´ rozhovor tej istej redaktorke, ktorá robila pred pár týždňami so Simonou rozhovory o B. Kollárovi za prítomnosti manželov Tománekových,“ píše Lipšic.
O tom, že vedel, že bola Tamara nafetovaná, mu pripomína príbeh Natálie, ktorej mali manželia Tománekoví diktovať, čo má podpísať, pričom to na súde nakoniec poprela. „A tak sa začína rozohrávať ďalšie kolo špinavej hry s drogovo závislými dievčatami,“ pokračuje Lipšic s tým, že nechápe, ako môže ešte takéto zariadenie naďalej fungovať, aj keď akreditačná komisia navrhla odňať akreditáciu a aj psychologičky ústredia práce vypovedali o zmanipulovanej kontrole a atmosfére strachu.
„Obávam sa, že za tým už nie sú len peniaze a státisícové dotácie. Tento týždeň som dostal anonymné podanie, ktoré doplním budúci týždeň do trestného oznámenia. Skutočnosti opisujúce zarážajúce zneužívanie maloletých dievčat,“ píše bývalý poslanec o nových skutočnostiach.
Lipšic sa nemieni vzdať, lebo je presvedčený, že bojuje dobrý boj. „Mafia a kriminálne závadové osoby na mňa už skúšali všeličo. A nebolo to vždy ľahké. Viem, že ani teraz sa nezastavia pred ničím. Ale pokiaľ bojujeme dobrý boj a bojujeme férovo, tak to stojí za to. A tento týždeň – zrušenie amnestií a hazardu v Bratislave – potvrdil, že vzdávať sa nikdy netreba,“ uzatvára Daniel Lipšic.
Zdroj: Facebook / Daniel Lipšic



