utorok, 28 septembra, 2021
15.9 C
Bratislava
ÚvodArénaZistili sme. Parlament nakúpil nové autá. Suma za výbavu vás dostane

Zistili sme. Parlament nakúpil nové autá. Suma za výbavu vás dostane

Kancelária Národnej rady SR podpísala 15. 03. 2017 so spoločnosťou ŠKODA AUTO Slovensko, s. r. o., zmluvu na dodanie 5 kusov automobilov ŠKODA Superb za skoro 200-tisíc eur.

Týka sa to modelu ŠKODA Superb 2.0 TSI, 206 kW (280 k) s pohonom všetkých kolies 4×4 DSG a maximálnou rýchlosťou 250 km/hod.

Základná cena vozidla vychádzala na 23 142 eur, pričom príplatok za motor a pohon všetkých štyroch kolies sa pohybuje na úrovni skoro 11-tisíc eur. Za päť vozidiel príplatok vychádza zhruba 55-tisíc eur.

Bez doplnkov by to nešlo

Príplatková výbava sa okrem motora týka aj napríklad xenónových svetlometov na jedno vozidlo za 1 104,85 eura. Vyhrievanie predných sedadiel a zadných sedadiel vyšlo pre všetky vozidlá okolo 1 500 eur. Príplatok za disky kolies z ľahkých zliatin stál navyše 3 011,05 eura. Telefónna sada handsfree stála pre päť vozidiel skoro 2-tisíc eur. Všetky autá mali z doplnkovej výbavy príplatok aj na čiernu metalízu, ktorej suma presahovala 2 500 eur.

Cena spolu za všetky vozidlá aj s príplatkovou výbavou tak vyšla presne 196 764 eur.

Kancelárie Národnej rady SR sme sa preto pýtali, kto určoval parametre doplnkovej výbavy, z akého dôvodu bolo požiadané napríklad o príplatok na pohon všetkých kolies, či to bola nevyhnutnosť a prečo sa žiadalo o xenónové svetlomety a vyhrievanie všetkých sedadiel. Kancelária národnej rady nás však odkázala na ministerstvo vnútra a ministerstvo financií.

„Nakoľko K NR SR nadobudla tovary – predmetné vozidlá – prostredníctvom centrálnej obstarávacej organizácie, technické parametre, ako aj výbava vozidiel boli určené centrálnou obstarávacou organizáciou – MV SR v súčinnosti s MF SR,“ napísali nám v stanovisku z kancelárie.

S rovnakými otázkami sme sa preto obrátili aj na ministerstvo vnútra, vedené Robertom Kaliňákom. Tam nám odpovedali, že ministerstvo vnútra prijalo žiadosť národnej rady o pripojenie k rámcovej dohode, ktorú podpísalo ministerstvo vnútra so spoločnosťou ŠKODA AUTO Slovensko v roku 2014. Za ministerstvo vnútra je podpísaná Denisa Saková ako vedúca služobného úradu MVSR. Denisu Sakovú v polovici januára tohto roka predstavil premiér vo svojom videu, kde o nej hovorí ako o budúcej generácii pre stranu Smer-SD. Viac sme o tom písali TU.

Rámcová dohoda bola podpísaná na 20 miliónov eur bez DPH a jej rozsah má 80 strán aj s prílohami. Kancelária národnej rady tak nevypísala na svoje požiadavky v oblasti nadobudnutia nových áut verejnú súťaž, ale využila danú rámcovú dohodu ministerstva vnútra.

Bolo to treba?

Nikto nám neodpovedal, kto určoval parametre doplnkovej výbavy pre vozidlá a z akého dôvodu sa žiadalo o spomínaný pohon všetkých kolies. Hovorca Ministerstva vnútra SR Petar Lazarov nám odpovedal iba, že „technická špecifikácia vozidla, ako aj doplnková výbava bola v súlade s predmetnou rámcovou dohodou.

Vozidlá majú byť podľa Lazarova využívané Kanceláriou Národnej rady SR na prepravu ústavných činiteľov na zahraničné cesty. Využívané budú teda aj samotným predsedom parlamentu Andrejom Dankom.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 408,609 Úmrtí 12,596 Uzdravení 386,148 Infikovaných 9,865 Last updated: 28. septembra 2021 - 05:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -