Rodinkárstvo je vo Francúzsku už pomaly národným športom. Minister zamestnával dcéry a poriadne im pomastil vrecká

  0
  Bruno le Roux a Jean-Yves Le Drian (Autor: Reprofoto/Facebook:Martin Juhaniak – Kandidát na predsedu BBSK)

  “Mám dcéry, ktoré pre mňa pracovali v letných mesiacoch alebo počas školských prázdnin, ale nikdy nie na pravidelnej báze,” povedal socialista Le Roux v pondelok večer v relácii Quotidien vysielanej televíziou TMC.

  Le Rouxove dcéry pracovali ako asistentky v rokoch 2009-2016. Jedna z nich podpísala desať zmlúv na dobu určitú, druhá 14. Prvé zmluvy pritom podpísali vo veku 15, resp. 16 rokov, keď ešte chodili na gymnázium. Spolu si zarobili 55.000 eur.

  Le Roux bol poslancom Národného zhromaždenia od júna 1997 do decembra 2016.

  Agentúra Reuters v tejto súvislosti uviedla, že ministra si po uvedenom odhalení dnes k sebe pozval premiér Bernard Cazeneuve.

  Zamestnávanie rodinných príslušníkov ako parlamentných asistentov je vo Francúzsku v zásade legálne. Táto prax sa však dostala pod paľbu kritiky kvôli prípadu konzervatívneho prezidentského kandidáta Francoisa Fillona, ktorý niekoľko rokov fiktívne zamestnával ako svojich asistentov manželku Penelope a svoje dve deti.

  Voči Fillonovi boli v tejto kauze vznesené minulý týždeň predbežné obvinenia. Ten však trvá na svojej nevine a odmieta odstúpiť z prezidentskej kampane, hoci jeho preferencie značne klesli.

  Fillonov tábor: Kauzu Le Roux má prevziať prokuratúra pre finančné delikty

  Francúzska pravica žiada, aby vyšetrovacie orgány preskúmali kauzu zamestnávania dcér ministra vnútra Bruna Le Roux rovnako promptne, ako postupovali v prípade prezidentského kandidáta Francoisa Fillona.
   
  Fillon je predbežne obvinený zo sprenevery verejných financií, ktorých sa údajne dopustil pri zamestnávaní svojej manželky Penelope a ich dvoch detí, keď bol poslancom parlamentu. Zamestnávanie rodinných príslušníkov ako parlamentných asistentov je vo Francúzsku v zásade legálne, nesmie však ísť o fiktívnu prácu.

  Fillon trvá na svojej nevine a odmieta odstúpiť z prezidentskej kampane, hoci jeho preferencie značne klesli.

  Le Rouxove dcéry pracovali ako asistentky v rokoch 2009-2016. Jedna z nich podpísala desať zmlúv na dobu určitú, druhá 14. Prvé zmluvy pritom podpísali vo veku 15, resp. 16 rokov, keď ešte chodili na gymnázium. Spolu si zarobili 55.000 eur.
        Denník Le Figaro dnes poukázal na to, že mnohé z uzavretých zmlúv kolidujú s vtedajšími školskými povinnosťami Le Rouxových dcér. Le Roux však v pondelok večer v relácii Quotidien vysielanej televíziou TMC tvrdil, že dcéry preňho “pracovali v letných mesiacoch alebo počas školských prázdnin, ale nikdy nie na pravidelnej báze”.
        “Čakáme, že prokuratúra zaoberajúca sa finančnými deliktami (PNF) sa prípadu (Le Roux) ujme rovnako rýchlo, ako to bolo vo Fillonovom prípade,” napísal na svojom konte na sieti Twitter bývalý pravicový minister Thierry Mariani.
        Hervé Morin, predseda normandskej organizácie Únie demokratov a nezávislých (UDI), ktorá je spojencom Fillonových Republikánov (LR), v rozhovore pre televíziu BFMTV poukázal na to, že vo Fillonovom prípade PNF kauzu prebral po menej ako 24 hodinách odvtedy, ako aféru nazývanú Penelopegate zverejnil týždenník Le Canard Enchainé. 
        Fillonova “pravá ruka”, Bruno Retailleau, vo vysielaní televízie France 2 uviedol, že “nežiada nič”. “Budeme to len sledovať. Bude to užitočné…,” dodal a pripomenul, že prax zamestnávania detí alebo iných príbuzných bývala veľmi rozšírená.
        Agentúra Reuters uviedla, že ministra Le Rouxa si po uvedenom odhalení dnes k sebe pozval premiér Bernard Cazeneuve.
  - Reklama -