FOTO Bezák po dlhom čase na verejnosti. Padli slová aj o Mečiarových amnestiách

  0
  Róbert Bezák (Autor: OS)

  V stredu o piatej popoludní sa konala prezentácia knihy bývalého politika a bankára Imricha Béreša s názvom Keď život skúša.

  Hostí privítala moderátorka Andrea Belányiová slovami: „To snáď nie je ani možné, že jeden človek toľko toho zažil. Napriek všetkému ostal Imrich Béreš veselým a šťastným človekom.“

  Imrich Béreš sa následne vyjadril, že kniha pre neho predstavuje významný počin, pričom nejde podľa neho iba o životopis, ale aj o motivačnú knihu. „Dôležité je si uvedomiť, že nie je hanbou padnúť, ale nepokúsiť sa postaviť,“ dodal autor knihy na margo svojich prekážok, ktoré ho postretli za celý život.

  „Tá kniha má aj istú historickú výpovednú hodnotu, pretože som žil v období mečiarizmu a pracoval pre prezidenta Kováča,“ pokračoval Béreš.

  Spoluautorom knihy bola novinárka Táňa Veselá, ktorá považuje Béreša za obdivuhodného človeka, ktorý bol skúšaný životom, a veľmi si ho preto váži.

  Knihu Keď život skúša pokrstili suchým ľadom preto, že je to prchavé ako celý život a vyjadruje to určitú symboliku. „Je pre mňa veľkou cťou, že rolu patróna uvedenia knihy do života prijal emeritný arcibiskup Róbert Bezák, ktorého vnímam ako charizmatického človeka a svojho priateľa,“ povedal Béreš na margo krstného otca knihy Bezáka, ktorého pozná už niekoľko rokov a o ktorom píše aj vo svojej knihe.

  Pochybujem, že aktéri budú potrestaní

  Imrich Béreš nám povedal, že kniha pre neho znamená vyjadrenie toho, čo prežil. „Je to životná spoveď, kde kladiem na stôl svoje úspechy, svoje problémy a svoje prehry. To, že je jej krstným otcom práve Róbert Bezák, znamená pre mňa veľmi veľa, pretože ho považujem za morálnu autoritu a jednu z najväčších osobností, ktoré Slovensko má, žiaľ, však predbehol dobu a ostal nepochopený,“ dodal Béreš.

  Autor knihy okrem iného pracoval aj v Kancelárii prezidenta SR Michala Kováča, pričom súčasnú debatu o amnestiách vníma veľmi intenzívne a mal by byť podľa neho už čas na ich zrušenie. „To, čo sa stalo, sa stať nemalo. Zažil som obdobie mečiarizmu v prezidentskej kancelárii a bolo to veľmi náročné a nebezpečné. Pevne verím, že sa raz a navždy tieto amnestie uzavrú, aj keď silne pochybujem, že aktéri budú potrestaní. Je však veľmi dôležité urobiť za tým konečne bodku,“ uzavrel Béreš s tým, že film Únos ešte nevidel.

  Kauza Róberta Bezáka je ukončená

  „Pred piatimi rokmi, keď som sa dostal do ťažkej situácie, tak pán Béreš mi pomohol nezištne. Som tomu rád, že tu môžem byť a otvoriť cestu do života knihe, ktorú napísal môj priateľ o sebe,“ začal svoj príhovor arcibiskup Bezák.

  V rozhovore pre PL povedal Róbert Bezák, že takéto podujatie patrí k drobným a cenným chvíľam jeho života. „To sú také drobné chvíle v mojom živote, ktoré sú cenné pre mňa. Nežijem už pre nejaké veľké vízie, ale skôr pre taký jednotlivý drobný deň, ktorý, koniec koncov, tvorí náš celý život.“

  Bezák priznal, že sleduje aj súčasné dianie na Slovensku, ktoré je pre neho dôležité. „Sú dôležité chvíle a je nutné aj vedieť rozlíšiť, ktorá chvíľa je dôležitá, a vedieť aj správne reagovať. Čakať, že príde niečo dôležitejšie, a dôležitejšie je ako v tom žarte, že stúpa voda, a keď pre neho príde helikoptéra, stále čaká, že príde loďka, a keď po smrti lamentuje, že sa utopil, tak už je neskoro,“ povedal arcibiskup.

  „Život je také plynutie, ako keď človek stúpi do rieky. Musí vedieť, ako sa v tom priestore pohybovať a ako v ňom plávať. Život nás skôr učí ako skúša, aj keď má tiež svoje ťažké tváre, ktoré by sme mali vedieť prijať,“ okomentoval Bezák názov knihy Keď život skúša.

  Veľkú noc bývalý arcibiskup strávi skromne, a hlavne v blízkosti rodiny, pričom sa vyjadril aj ku svojej kauze. „Kauza Róberta Bezáka je ukončená, aj Róbert Bezák musí žiť svoj život. Doma sa stretneme, budú možno nejaké klobásky, možno nejaké zajačiky, zelená trávička. Možno polejem sestru a mamu. Žijem naozaj jednoducho a nemám ani nejaké veľkolepé plány na ďalšie mesiace.“

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu