“Mečiarove amnestie sú najvýraznejším symbolom nespravodlivosti na Slovensku. Sú hrubým zneužitím práva štátnou mocou. Amnestiami si štátna moc zaručila beztrestnosť za skutky, z ktorých bola sama podozrivá. Ak novodobé dejiny Slovenska vyrástli na takejto právnej kultúre, nemôžeme sa čudovať, že ani dnes ľudia na Slovensku neveria v spravodlivosť a vymožiteľnosť práva,” uviedla advokátka a programová riaditeľka Via Iuris Zuzana Čaputová.
Podľa jej slov podporou tejto výzvy možno vyjadriť svoj postoj a apelovať na poslancov. “Na marcovej schôdzi to bude práve na nich, či amnestie zrušia, alebo ich naďalej, každým dňom tolerovania budú potvrdzovať v platnosti,” odkázala Čaputová s tým, že Via Iuris bude o všetkých vyzbieraných podpisoch informovať poslancov parlamentu.
Premiér Robert Fico (Smer-SD) nedávno povedal, že Ústavný súd SR by mohol dostať právomoc rozhodnúť, či sú Mečiarove amnestie zrušiteľné, alebo nie. Fico zdôraznil, že tieto amnestie od samého začiatku kritizoval a považuje ich za morálny suterén. Podľa jeho právneho názoru ich však nemožno “tak jednoducho” zrušiť prijatím ústavného zákona. Ak by však Ústavný súd povedal, že sa Mečiarove amnestie dajú zrušiť prijatím ústavného zákona, podľa predsedu vlády by nebol dôvod neurobiť to. Ale kým to súd nepovie, premiér tvrdí, že poslanci nemajú právomoc amnestie zrušiť. “Nerobme svojvoľne niečo, na čo nemáme oprávnenie v ústave,” apeloval Fico vo videu.
O opozičnom návrhu na zrušenie Mečiarových amnestií mal parlament rozhodovať na prvej tohtoročnej schôdzi. Ján Budaj (OĽaNO-NOVA) však svoj návrh nechal presunúť na marcovú schôdzu, aby vytvoril čas koaličným stranám Smer-SD a SNS ujasniť si, či sú amnestie zrušiteľné. Tak ako Smer-SD ani SNS o ich zrušiteľnosti nie je presvedčená.
Naopak, Most-Híd zrušenie podporuje. Jasno v tom majú aj známi právnici a sudcovia, ktorí svoje stanovisko naformulovali. Tvrdia, že sú zrušiteľné a je to dokonca legálne a pre spravodlivosť na Slovensku dôležité.
Na názor právnikov a sudcov sa odvolal aj minister kultúry a podpredseda Smeru-SD Marek Maďarič, ktorý minulý týždeň povedal, že ak by bol poslancom Národnej rady, hlasoval by za zrušenie Mečiarových amnestií. Po tomto kroku volajú aj desiatky slovenských osobností.
Amnestie udelené v roku 1998 vtedajším premiérom Vladimírom Mečiarom sa týkajú prípadu zavlečenia prezidentovho syna Michala Kováča ml. do cudziny, ako aj zmareného referenda. Zo skutku zavlečenia bolo podozrievané vtedajšie vedenie SIS. S prípadom súvisí aj vražda Róberta Remiáša.