Tomuto sa hovorí revolúcia. Čo nešlo desaťročia, urobí Trump za pár hodín. Sociológ vysvetľuje, prečo je v ostatných dňoch celý svet v šoku

0
Sociológ Petr Hampl (Autor: Lucie Bartoš)

Ani nie dvadsaťštyri hodín po jeho nástupe sa vo veľkých amerických mestách začali demonštrácie, oficiálne ohlásené za práva žien a ďalších sexuálnych minorít, ale obsahom jednoznačne namierené proti Trumpovi. Čo podľa vás tento poplach a okamžitá mobilizácia týchto skupín znamenajú?

Zaujímavejšie je to, čo televízne kamery neukazujú. Podľa kusých náznakov to totiž vyzerá, že clintonovská Demokratická strana sa organizačne zrútila. Po mnohých rokoch je to vôbec prvýkrát, keď neovládajú vôbec nič. Nemajú ani prezidenta, ani Kongres, ani Senát. A väčšina guvernérov a parlamentov v jednotlivých štátoch je republikánska. Demokratov opúšťajú sponzori a Trump už odrezal aj ich neziskovky. Kancelárie sú prázdne, lebo aktivisti si zúfalo hľadajú inú prácu. Všetko svedčí o tom, že protitrumpovská opozícia stratila schopnosť normálne fungovať, nieto ešte viesť volebnú kampaň.

Všimnite si napríklad, s akou ľahkosťou sa Trumpove návrhy schvaľujú.

Politická opozícia je teda na čas rozprášená a prezident Trump začal vojnu s médiami.

Vojnu s médiami?

Áno, ten termín používajú samotní trumpovci. Trump naschvál provokuje, ľudia v redakciách strácajú nervy, vypúšťajú falošné správy, ktoré musia vzápätí sťahovať z webov, publikujú extrémne emotívne komentáre, a pripravujú sa tak o posledné zvyšky dôveryhodnosti. Aj z úst ľavicových komentátorov môžete začuť obavu, že dôjde k radikálnej zmene politických pomerov v tom zmysle, že médiá budú postupne strácať vplyv.

České médiá o tom napríklad vôbec nereportujú. Z pochopiteľných dôvodov.

V každom prípade na demonštráciách vystúpili známe celebrity, napríklad speváčka Madonna. Čo dnes práve takýchto ľudí privádza na barikády?

No v prípade Madonny je to jasné. Bývalá sexcelebrita oslávi za pár mesiacov šesťdesiatku a zúfalo sa snaží dokázať, že je stále atraktívna. Lenže má obavu, že nevzbudzuje dosť pozornosti. Že sa možno dosť nehovorilo o jej prísľube poskytnúť orálny sex každému voličovi Hillary Clintonovej, vrátane relatívne detailného opisu tohto orálneho sexu. Preto sa do toho púšťa s čoraz väčšou vervou. Obávam sa, že skôr či neskôr uvidíme „protitrumpovský protest“ vo forme odhaľovania intímnych partií Madonny. Verím, že Parlamentné listy sa zachovajú ako solídne médium a prenechajú tento druh informácií Českej televízii, kde naopak nepochybujem, že ich opakovane zaradia ako hlavný bod večerných správ a niekoľkých diskusných relácií. Napríklad páni Ruml, Halík a Pehe by boli určite schopní takú záležitosť náležite posúdiť, rozobrať a okomentovať. Alebo by mohli prizvať nejakého experta z think tanku Evropské hodnoty. Konečne niečo, na čo sú odborníci.

Na Donalda Trumpa ľudia nadávajú, lebo je vraj vulgárny, pritom práve Madonna vo svojom prejave dychtivo opakovala výkriky „fuck off“. Môžu tieto zrejmé faktické rozpory otvoriť významnejším skupinám oči alebo už je to rozdelenie Trump – anti-Trump také jednoznačné, že sa nad tým odporcovia prezidenta Trumpa ani nezamyslia?

Skúste si to predstaviť. Stojíte v antitrumpovskom dave, jasáte, emócie planú, všetci okolo vás takisto jasajú… Máte pocit, že s vami musí súhlasiť celý svet. V takýchto situáciách ľudia často nedokážu odhadnúť, že sú trápni a smiešni. Samozrejme, nie je ani najmenšia šanca, že by tie obscénne gestá zmenili pomer volebných síl proti Trumpovi. Naopak, nahrávajú mu.

Keď som počúval prejav Madonny, okrem výdatne zastúpeného vulgárneho „fuck off“ jej prejav obsahoval aj také apokalyptické slová ako „revolúcia“, „nový vek tyranie“, „hrozivá chvíľa temnoty“ alebo „dobro zvíťazí“. Keď odhliadneme od pochybného reálneho základu týchto slov (vyslovených po zhruba pol dni úradovania Donalda Trumpa), čo zo sociologického hľadiska vypovedá o tomto hnutí taký patetický jazyk?

Vypovedá o tom, že obe strany sporu vnímajú súčasný okamih ako niečo absolútne zlomové. Upresním, že je to v prvom rade trumpovská strana, kto používa pojmy ako „revolúcia“ či dokonca „vyhlásenie vojny vládnucej triede“. A skutočne, Trumpovo zvolenie prináša Amerike najväčší mocenský posun od vojny Severu proti Juhu. Moc nadnárodnej elity je prinajmenšom výrazne narušená.

Zdá sa, že elity dúfali, že Trumpove predvolebné sľuby sú len motúzikmi pre obyčajných ľudí. Dúfali, že Trump sa len bude chcieť nabaliť a žiadne veľké zmeny nezrealizuje. Jeho inauguračný prejav pre nich musel byť totálny šok. Rovnako ako nasledujúce dni, keď Trump vystupuje veľmi rázne a v podstate každých pár hodín plní niektorý zo svojich volebných sľubov. Vyzerá to, že elity vôbec nemajú predstavu, ako Trumpa zastaviť alebo aspoň spomaliť. A čo je horšie, len čo sa ľudia raz nadýchnu, bude veľmi ťažké ich znovu ovládať.

To, že dnes americká multikultúrna ľavica opakuje trumpovskú revolučnú rétoriku, je len výraz zúfalstva. Čo je revolučné na požiadavke, aby multikultúrne neziskovky naďalej dostávali štátne dotácie?

Aký bude podľa vás ďalší osud protitrumpovských protestov? Budú pokračovať, rásť alebo naopak vyšumia do stratena?

Obávam sa, že budú pokračovať až do trpkého konca. To znamená, že sa na nich budú zviditeľňovať stále bezvýznamnejšie hviezdičky, bude sa stupňovať vulgarita a celá tá záležitosť upadne do úplnej bezvýznamnosti.

Jednou z rečníčok na washingtonskej demonštrácii bola aj Angela Davisová, starším ročníkom dobre známa zo sedemdesiatych rokov, keď chodila po komunistických krajinách vykladať o špine kapitalizmu. V roku 1979 si za túto činnosť prevzala v Moskve Leninovu cenu. Zaznamenal som názory pamätníkov, že podpora tejto ženy je tým najlepším odporúčaním, prečo nemať so skupinami, ktoré demonštrujú proti Trumpovi, nič spoločné. Keď mám tu kontinuitu zovšeobecniť – možno protitrumpovské hnutie menšín a korektných elít považovať v nejakom zmysle za pokračovanie ľavicových diktatúr dvadsiateho storočia?

Prípad pani Davisovej je ďalšou dobrou ilustráciou toho, že po vojnovom ťažení proti Rusku dnes volajú tí istí ľudia, ktorí sa klaňali Brežnevovmu Sovietskemu zväzu, prípadne pracovali pre ŠtB, KGB a podobné útvary.

Je však zároveň dobrou ilustráciou toho, aké zúfalé sú protitrumpovské sily, keď musia siahať po vykopávkach tohto typu. Veď to je rovnaké, ako keby sa dnes hviezdou volebnej kampane nejakej českej politickej strany stal Miloš Jakeš. Dnešní vodcovia Demokratickej strany sú v dôchodkovom veku a stredná generácia nedorástla. Napokon, ako by mohli vyrásť skutočné osobnosti v prostredí, kde sú všetci závislí od štátnych dotácií a kde je aj ten najmenší prejav nezávislého myslenia pokladaný za zločin?

Na druhej strane, ako hodnotiť inauguračný prejav Donalda Trumpa? Treba pripustiť, že jeho podanie bolo v doterajšej histórii týchto prejavov mimoriadne.

Je slovo „mimoriadne“ na mieste? Kedy sa stalo, aby americký prezident otvorene priznal, že celý systém vládnutia je zlý, že obe veľké politické strany škodia v rovnakej alebo veľmi podobnej miere? Trump neponúkol kompromis, on vyhlásil vojnu elitám. Na mieste je slovo revolúcia.

Máme za sebou niekoľko dní Trumpovho úradovania. Dá sa už podľa vás povedať, ako bude jeho prezidentovanie prebiehať? A bude skutočne znamenať takú revolúciu či kontrarevolúciu, aká sa, či už s pozitívnymi, alebo negatívnymi emóciami, očakávala?

Zatiaľ vidíme iba to, že prezident Donald Trump je veľmi pracovitý, jeho kroky sú premyslené a nebojí sa. V podstate každých pár hodín uskutoční niečo, o čom profesionálni politici mnoho rokov tvrdili, že je nemožné. A, hľa, ono je to možné. Zatvoriť hranice, nepúšťať do krajiny islamských radikálov, zastaviť peniaze politickým neziskovkám, zastaviť presun fabrík do zahraničia, zastaviť bujnenie idiotských regulácií, ktoré ničia domáce podniky, začať využívať domáce zdroje energie namiesto arabských. A to sme ešte len v prvých dňoch.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu