Moslim v USA dostal v deň inaugurácie Donalda Trumpa do schránky tento odkaz od suseda

  0
  Inaugurácia Donalda J. Trumpa, 45. prezidenta USA (Autor: TASR)

  „Milí susedia, dnes sa začína nová etapa pre našu krajinu,“ píše sa v liste. „Bez ohľadu na to, čo sa stane, prosím, vedzte, že je stále veľa ľudí, ktorí budú bojovať za vaše právo praktizovať vašu vieru, aby ste mohli ďalej žiť svoje životy bez diskriminácie,stojí v ňom ďalej, „ste vítaní v našom susedstve a ak niečo potrebujete, prosím, zaklopte na dvere.


  Zdroj: Twitter/Hend Amry
  Americkí moslimovia pritom príchod Trumpa očakávali s obavami. Nevedia totiž, čo od neho čakať. V predvolebnej kampani Trump tvrdil, že moslimom z rizikových krajín nedovolí vstúpiť na pôdu Spojených štátov. Fakt je, že odchádzajúci prezident Barack Obama trochu sťažil Trumpovi situáciu, keď zrušil národný bezpečnostný registračný systém, prostredníctvom ktorého bolo možné dohľadať radikálnych moslimov v Spojených štátoch.

  Riaditeľ odnože Amnesty International v Spojených štátoch Naureen Shah tak má napríklad strach, že spolu s Trumpom sa do USA vráti diskriminácia, vrátia sa časy, keď si niektorí Američania boli rovnejší než iní. Obdobné časy si už západná veľmoc pamätá, a to za druhej svetovej vojny, keď v internačných táboroch držali tisíce Američanov, ktorí mali japonských predkov. Existovala tu obava, aby títo Američania nespolupracovali s nepriateľom.

  „Ľudia ako ja – Američania s moslimskými menami a pôvodom z moslimských krajín – majú strach, že budú kontrolovaní alebo im znemožnia návrat do krajiny pre to, kým sú. Ľudia – Afroameričania, židovskí Američania, moslimskí Američania, imigranti, ktorí prežili väčšinu svojho dospelého života v USA, odišli na dovolenku a po návrate si vypočuli veľa vyhrážok, čelili obťažovaniu, a dokonca aj násilnostiam zo strany spoluobčanov, ktorí veria, že im výsledok volieb dal právo prejaviť svoju nenávisť,“ opísal Naureen Shah.

  Celý text TU.

  - Reklama -