streda, 27 januára, 2021
-1.2 C
Bratislava
Úvod Aréna Z parlamentu sa na nás budú opäť valiť zmeny. Vieme, s čím...

Z parlamentu sa na nás budú opäť valiť zmeny. Vieme, s čím prichádzajú poslanci

Do piatka 13. januára 2017 mali poslanci Národnej rady Slovenskej republiky termín na doručenie návrhov zákonov. 

Podpredseda klubu SMER-SD Miroslav Číž Parlamentným listom povedal, že vôbec nie je fanúšikom predkladania návrhov: „Máme zákon poslanca Podmanického. Na iné si nespomínam. Naše grémium je až 24. januára, kde dostaneme od predsedu k dispozícii tie návrhy, ktoré budú predložené na schôdzi. Ja osobne nepredkladám, pretože nie som priaznivcom poslaneckých návrhov vzhľadom na to, že neprechádzajú pripomienkovým konaním a je tam dramaticky vyššia rizikovosť, že nejaké ustanovenia môžu mať negatívne dopady.“

SNS chce chrániť pôdu

Predseda klubu SNS Tibor Bernaťák nám povedal, že: „SNS má návrh novely ústavy o ochrane pôdy a spolu s Jaroslavom Paškom sme spolupredkladatelia zmeny Zákonníka práce, s pánom poslancom Podmanickým o zákaze predaja cez štátne sviatky.“

Matovič predloží kompromisný návrh voči zatvoreniu obchodov cez sviatky

„Predkladáme príplatok za nedeľu, skorší odchod žien do dôchodku, infozákon. Dokopy pôjde o päť – šesť zákonov. K dňom pracovného voľna budú dva návrhy. Jeden bude podávať náš predseda Igor Matovič sám ako taký kompromisný návrh voči návrhu pána Podmanického, ktorý sa nám nezdá úplne šťastný. Zdá sa nám lepšia cesta príplatkov za nedeľu v prípade, ak zamestnávateľ má záujem o prácu v nedeľu, nech to aj zamestnancom zaplatí,“ vysvetlila pre PL Erika Jurinová z poslaneckého klubu OĽaNO.

Obyčajní ľudia predložia aj novelu infozákona s viacerými úpravami. „Pôjde hlavne o to, aby bolo možné dožiadať informácie od všetkých inštitúcií, ktoré narábajú s verejnými zdrojmi. Napríklad zverejňovanie životopisov. V prípade skoršieho odchodu žien do dôchodku ide o naviazanie na každé narodené dieťa, ale s podmienkou, že matka ukončila strednú školu. Myslí sa aj o zdravotne postihnuté deti, že aj v tomto prípade by bola matka zvýhodnená. Nečakáme, že nám niečo prejde, aj keď s tými príplatkami za nedeľu budeme tvrdo bojovať,“ povedala ešte pred oficiálnou tlačovkou Jurinová. 

Poslanec Oto Žarnay zase prichádza s novelou o štátnej správe v školstve a školskej samospráve, ktorá obsahuje predovšetkým zásadné zmeny v existencii študentských školských rád v stredných školách, odborných učilištiach a praktických školách a vo vzniku žiackych školských parlamentov v základných školách.

Návrh ombudsmana

Poslanecký klub SME RODINA – Boris Kollár chce navrhnúť ombudsmana. Jeho meno zatiaľ nie je známe. Túto informáciu nám prezradil podpredseda klubu Peter Pčolinský. „Predkladáme návrh zmeny doplatkov na lieky a z predošlej schôdze je predložený zákon Petry Krištúfkovej. Taktiež by sme mali dávať návrh na ombudsmana, ale v pondelok máme poslanecký klub, takže tam si všetko podrobne prejdeme.“

Oslovili sme aj poslanecký klub SaS a klub Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko, tí si však chcú nechať svoje návrhy až na oficiálne tlačovky po zajtrajšom termíne. Poslanecký klub Most-Híd na naše otázky nereagoval.

Začiatok schôdze Národnej rady SR je naplánovaný na 31. 1. 2017.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 241,392 +2,775 Dnes Úmrtí 4,361 +101 Dnes Uzdravení 202,148 Infikovaných 34,883 Last updated: 27. januára 2021 - 23:11 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky