Slovensko zápasí s nedostatkom policajtov. Nie sme už, ako to bolo v dobe krízy, takým prístavom a oázou stability, hodnotí Kaliňák

  0
  Robert Kaliňák a príslušníci polície (Autor: TASR)

  „Máme veľmi prísny výber. Posunuli sme vek na 21 rokov, to znamená, že sme stratili tri ročníky, ktoré sa predtým do polície prijímali. Medzičasom si už niektorí stihnú nájsť kvalitnú prácu, nie sme už, ako to bolo v dobe krízy, takým prístavom a oázou stability a naše platy tak nepresahujú súkromnú sféru, ktorej je čoraz ťažšie konkurovať. Napriek tomu sú výhody zamestnania na polícii určite zreteľné,“ povedal Kaliňák. Podľa neho ide napríklad o výsluhový dôchodok či ďalšie benefity v sociálnej oblasti.

  Napriek tomu chce rezort vnútra prácu v Policajnom zbore (PZ) viac zatraktívniť. Podľa Kaliňáka majú záujem poskytnúť strážcom zákona najmä zvýšenú možnosť kariérneho postupu. „Kariéra bude jasnejšia v tom, že policajt bude vedieť, kam sa vie dostať za niekoľko rokov,“ uviedol minister.

  Podľa údajov MV SR malo ku koncu roka 2016 na Slovensku slúžiť 24.167 policajtov, reálne ich však bolo približne 92 percent z plánovaného počtu. Pre porovnanie, v novembri 2015 bol plánovaný stav 23.047 príslušníkov Policajného zboru, obsadenosť dosahovala úroveň 97 percent.

  - Reklama -