nedeľa, 13 júna, 2021
16.2 C
Bratislava
Úvod Aréna Nemecký vyšetrovateľ po masakri v Berlíne vypustil dosť mrazivé slová

Nemecký vyšetrovateľ po masakri v Berlíne vypustil dosť mrazivé slová

Od zrušenia vnútorných hraníc sme čiastočne stratili kontrolu nad tým, kto prichádza do Nemecka a vôbec do celej Európy. Masívna migrácia v posledných rokoch ukázala, že celý rad bezpečnostných opatrení existuje iba na papieri. Aj ochrana vonkajších hraníc štátov Európskej únie funguje len v oblasti teórie. V prípade berlínskeho atentátnika Anisa Amriho sme videli, že ozbrojený terorista môže bez problémov cestovať po Európe a nikto ho nezastaví,” kritizuje Schulz.
 
Schulz pripomína, že v prípade útokov v Paríži, Nice, Bruseli i teraz v Berlíne bezpečnostné služby atentátnikov monitorovali, ale napriek tomu nedokázali ničomu zabrániť.
 
V Nemecku a v celej Európe sa, bohužiaľ, zdržiava príliš veľa ich nasledovníkov, ktorých nie je možné z kapacitných dôvodov ani monitorovať. To by však nemalo byť žiadne ospravedlnenie. Nemôžeme len tak pokrčiť ramenami a rezignovať na ochranu občanov,” tvrdí Schulz.
 
Celý rozhovor v nemčine TU
 
Schulz konštatuje, že by v rámci prevencie malo byť vo verejnom priestore umiestnených viac kamier.
 
V prípade zapálenia spiaceho bezdomovca v berlínskom metre migrantmi zo Sýrie pomohlo nasnímané video k ich rýchlej identifikácii. Kamery sú často jedinými svedkami týchto incidentov,” hovorí Schulz o kamerách, ktorých chce viac v uliciach miest inštalovať aj minister vnútra de Maizière.
 
Naopak vládnuca ľavicová koalícia v Berlíne ďalšie kamery nechce.
 
Právomoci štátu v oblasti boja proti terorizmu sú podľa Schulza dostatočné, ale chýba politická vôľa k ich dôslednému uplatňovaniu.
 
Ľudia prirodzene nechápu, ako je možné, že v Nemecku bývajú desiatky tisíc migrantov bez povolenia na pobyt a štát nie je schopný ich deportovať. Pritom existujú zákony zaoberajúce sa porušovaním azylového zákona. Tí ľudia by mali byť aspoň vo vyšetrovacej väzbe, keď už nie vo svojich materských krajinách,” poukazuje Schulz.
 
 
Vyšetrovateľ André Schulz. Zdroj: Facebook/André Schulz
 
Vedľa zvýšeného počtu kamier vo verejných priestoroch by podľa Schulza pomohlo aj rozšírenie používania elektronických náramkov, ktoré by sledovali pohyb podozrivých radikálov.
 
Ani toto opatrenie nemôže zaručiť stopercentný úspech, ale v kombinácii s monitorovaním ich mobilného telefónu a počítača rozhodne zvyšuje pravdepodobnosť, že sa im nepodarí teroristický útok naplánovať, nieto zrealizovať,” hovorí v závere Schulz.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 390,984 Úmrtí 12,436 Uzdravení 377,152 Infikovaných 1,396 Last updated: 13. júna 2021 - 05:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -