Finančný limit na darčeky? Zabudnite! Beňová či Kollár si ich nedávajú. U niektorých stále chodí Ježiško. A toto sú ich overené tromfy

    0
    Vianočný stromček (Autor: TASR)

    Po štedrovečernej večeri sa rodiny zvyknú premiestniť k vianočnému stromčeku, pod ktorým na nich čakajú darčeky. Výnimkou nie sú ani slovenskí politici a toto sú darčeky, ktorými zvyknú obdarovávať svojich milovaných.

    Bižutéria za skoro 200 eur. Podstatná je myšlienka a láska, nie cena

    Europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová pre Parlamentné listy priznala, že na darčeky má veľmi málo času, preto ich kupuje a nevyrába. Ako ďalej pokračovala, jej deti sú už dospelé, „a tým pádom budú tie Vianoce pre mňa skôr také sviatky pokoja a toho, že budem s rodinou“.

    Flašíkova-Beňová tiež povedala, že na darčeky nemá vyčlenenú sumu. Na otázku PL, či by sa jej darčeky mohli zmestiť do 500 eur, odpovedala, že ani toľko to nie je, lebo nakupuje iba drobnosti. Ako príklad nakoniec uviedla: „Neterke som kúpila vo firme, ktorá vyrába krištáli a krištáľovú bižutériu – súpravu za 170 eur.“ Ako v závere dodala, „je to veľmi pekné, a hovorím, majú to byť skôr milé veci, ktoré potešia“.

    Nezaradený poslanec Miroslav Beblavý sa pre PL vyjadril, že mu nezáleží na tom, či sú darčeky kupované, alebo vyrobené, pokiaľ sú darované z lásky. Rovnako priznal, že pri obdarovávaní preferuje knihy, „pretože v tom sa vyznám“. Za hlavné kritérium však volí to, čo má spraviť druhým radosť.

    Odídený poslanec zo strany Sieť tiež uviedol, že si nestanovuje žiaden finančný limit na nákup darčekov. „Nemám vo zvyku kupovať nejaké luxusné veci,“ vyjadril sa a dodal, „prosto keď kúpim, čo myslím, že spraví ľuďom radosť, tak sa mi nikdy nestalo, že by som prestrelil.“ Prehľad o tom, koľko však míňa, nemá. „Niekoho poteší kniha za 15 eur, niekomu kúpite sveter za 50 eur, to sa veľmi líši,“ vysvetlil a uzavrel, „určite nekupujem dary v nejakých stovkách eur, lebo podstatné pri dare je tá myšlienka a láska, čo do toho vložíte, nie tá cena.“

    U Danka a Matoviča chodí Ježiško

    Počas roka síce nenašiel predseda parlamentu a zároveň aj šéf národniarov Andrej Danko so šéfom Obyčajných ľudí Igorom Matovičom spoločnú reč, predsa len ich niečo spája. U oboch totiž na Vianoce chodí Ježiško. Ako pre Parlamentné listy povedal šéf OĽaNO-NOVA Igor Matovič, najväčšiu radosť majú, ak si pod stromčekom nájdu vlastnoručne vyrobené darčeky, ktoré im tam nechá Ježiško. Či má odhad na sumu, v akej sa darčeky pohybujú, líder Obyčajných ľudí odpovedal: „Na to, aby sme videli do financií Ježiška, sme u nás doma príliš malí páni.“

    Podobne to má doma aj predseda parlamentu Andrej Danko. Ako pre PL uviedla jeho hovorkyňa Eva Kliská, darčeky im nosí Ježiško, „a ten si sumu nikdy neplánuje dopredu.“

    Predseda Most-Híd a zároveň podpredseda parlamentu Béla Bugár tvrdí, že najdôležitejšie je, aby darčeky urobili jeho blízkym radosť. „Vždy poteší dobrá kniha, darčekové poukážky, ale najviac sa tešíme, že sme spolu,“ vyjadril sa a na margo rozpočtu na nákup vianočných darčekov a doplnil: „To nie je dôležité, lebo radosť môžete urobiť aj menej hodnotným darom a naopak, niekedy ani drahý dar nepoteší.“

    Ponožky a list pre Ježiška

    Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár hovorí, že od svojich detí mu najväčšiu radosť spravia vyrobené darčeky. S ťažkým povzdychom dodal, že on darčeky nevyrába, on iba zarába. Na darčeky si nestanovuje žiadnu sumu. „Niekedy srdce poteší drobnosť za päť eur a niekedy nestačia desiatky tisíc eur, keď to nepoteší,“ ozrejmil a dodal, že nejde o sumu darčeka, ale o to, ako je človek nastavený.

    „Napríklad mne urobia najväčšiu radosť čierne bavlnené ponožky, viazanka, CD alebo dobrá kniha,“ prezradil Kollár svojich favoritov spod vianočného stromčeka. Sám žiadne overené darčeky, ktorými by svojich blízkych chcel obdarovať, nemá. „Mne vždy povedia, čo chcú,“ prezradil a uzavrel, „mám to zjednodušené.“

    Opozičná poslankyňa zo SaS Natália Blahová pre PL ozrejmila, že darčeky aj vyrába, ale aj nakupuje. „Je to ako komu,“ vyjadrila sa a vysvetlila, že u detí zisťuje ich priania, ktoré sa väčšinou nedajú vyrobiť. No pri obdarovávaní starších ľudí vie, že si vážia aj vyrobené darčeky. „Veľmi rada prekvapujem ľudí aj tým, čo urobím sama,“ priznala. Ako ďalej Blahová pokračovala, vyrába vianočné ozdobené škatuľky, pohľadnice či kresby a maľby. „To sú darčeky pre špecifickú skupinu mojich priateľov, blízkych a rodinu,“ doplnila. Pri deťoch jej situáciu uľahčujú listy pre Ježiška.

    Vlastnoručne vyrobené darčeky má pripravené aj na tohtoročné Vianoce, „ale to vám nemôžem prezradiť, lebo keby sa to dozvedel z vašich novín, tak by som nebola veľmi rada“. Jedným dychom saskárka doplnila, že sa nezamýšľa nad sumou vyhradenou na nákup či výrobu darčekov. Svorne ako ostatní oslovení poslanci národnej rady povedala, že nie je dôležitá hodnota, ale to, či dar poteší a je z lásky.

    - Reklama -