V centre pozornosti elektráreň Nováky. Vieme, s kým to Fico začal riešiť

  0
  Robert Fico (Autor: TASR)

  S vedením HBP sa premiér stretol už v sobotu (17.12.) “V súvislosti s útokmi strany SaS na výrobu elektrickej energie v Novákoch a teda aj na zamestnanosť na hornej Nitre predseda vlády dnes pokračoval v rozhovoroch. Na ÚV SR pozval všetky zainteresované inštitúcie ako ÚRSO, HBP a Ministerstvo hospodárstva (MH) SR,” informovala hovorkyňa predsedu vlády Beatrice Szabóová.

  Zúčastnení podľa nej rokovali v snahe nájsť čo najoptimálnejšie riešenie, aby sa udržala cena elektrickej energie. Rokovania budú pokračovať aj v ďalších dňoch, za účasti všetkých zainteresovaných strán. “V závere rokovaní budeme informovať, na čom sa dohodli,” avizovala hovorkyňa.

  Fico v sobotu priestoroch Bane Nováky vyhlásil, že Slovenské elektrárne si neplnia záväzky, ktoré majú voči HBP v súvislosti s výrobou elektrickej energie z uhlia.  Reagoval tak na obvinenia SaS ohľadom chýbajúcich povolení na prevádzku tretieho bloku elektrárne v Novákoch (ENO3), kde bane v súčasnosti vykonávajú prevádzkový pokus. SaS v tejto súvislosti podala v piatok (16.12.) na Generálnu prokuratúru SR aj trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.

  Generálny riaditeľ HBP Peter Čičmanec potvrdil, že problémy v prvom a druhom bloku ENO viedli spoločnosť k dohode s elektrárňami, že na treťom bloku, ktorý bol odstavený k 1. januáru 2016, urobia prevádzkový pokus. “Bol preto spracovaný projekt, tento projekt je na štyri mesiace. Cieľom tejto skúšky a projektu je nájsť podmienky spaľovania v tomto bloku, aby plnil emisie, jednak oxidov síry a takisto aj oxidov dusíka a vytvoriť náhradnú prevádzkovú jednotku v prípade výpadku blokov jedna a dva,” konkretizoval. 

  Čičmanec ďalej zdôraznil, že všetko je v súlade s legislatívou a podľa všetkých pravidiel, ktoré je potrebné dodržiavať. V súvislosti s vyhlásením, že HBP nemá licenciu na výrobu elektrickej energie uviedol, že tretí blok majú poskytnutý len na prevádzkovú skúšku, aby plnil emisné limity. Ako ďalej vysvetlil, bane v súvislosti s tým, že SE od nich nebrali dostatok uhlia, obmedzovali na jednotlivých pracoviskách ťažbu, čím bola podľa neho ohrozená plynulosť a bezpečnosť prevádzky.

  Miroslav Šarišský zo Slovenských elektrární informoval, že na testovanie odsírovacieho zariadenia boli vydané príslušné povolenia štátnych orgánov. Tzv. prevádzkový pokus na ENO3 sa podľa riaditeľa inšpektorátu životného prostredia Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) Zdenka Gregora začal 7. novembra a mal by trvať do konca tohto roku, oznámenie o jeho uskutočnení elektrárne dodali Inšpektorátu životného prostredia v Banskej Bystrici a Okresnému úradu, odboru starostlivosti o životné prostredie v Prievidzi 27. novembra.

  - Reklama -