Fico sa poriadne rozohnil. Tvrdá obrana hutníctva a baníctva. Saskári a bratislavská kaviareň to schytali ako už dávno nie

  0
  Robert Fico (Autor: SITA)

  “Chcem veľmi ostro odmietnuť útoky politickej strany SaS a bratislavskej kaviarne na hutníctvo a baníctvo. Zachytili sme výrazy, že výroba ocele v Košiciach by mala byť zastavená a v prípade baníctva sú tieto vyhlásenia podložené konkrétnymi krokmi,” uviedol ďalej Fico.

  SaS podľa neho ostro atakuje výrobu elektrickej energie v nováckej elektrárni z tretieho bloku, ktorý však musel byť naštartovaný, pretože Slovenské elektrárne (SE) si neplnili záväzky, ktoré majú voči Hornonitrianskym baniam. “Vôbec tu nejde o žiadnu otázku, či nejaké povolenie bolo alebo nebolo. Výroba elektrickej energie v treťom bloku je v súlade so zákonom, je na základe dohody medzi Hornonitrianskymi baňami a Slovenskými elektrárňami a je jednoducho nevyhnutná, ak sa má zabezpečiť a zachovať zamestnanosť v tomto obrovskom podniku,” zdôraznil.

  Fico: Sú to cielené politické útoky

  Premiér ďalej podčiarkol, že bude trvať na zachovaní tradície baníctva na hornej Nitre, na ktorú je naviazaných asi 4200 pracovných miest. “Je úplne evidentné, že ľuďom z kancelárií a kaviarní v Bratislave je úplne jedno, či tú robotu budú alebo nebudú mať,” tvrdí s tým, že predstavitelia SaS by najradšej s vysokou pravdepodobnosťou bane a oceliarne v Košiciach zatvorili. Vyhlásenia SaS na hutníctvo a baníctvo podľa svojich slov vníma ako cielené politické útoky.

  Generálny riaditeľ HBP Peter Čičmanec potvrdil, že problémy v prvom a druhom bloku ENO viedli HBP k dohode so SE, že na treťom bloku, ktorý bol odstavený k 1. januáru 2016, urobia bane prevádzkový pokus. “Bol preto spracovaný projekt, tento projekt je na štyri mesiace. Cieľom tejto skúšky a projektu je nájsť podmienky spaľovania v tomto bloku, aby plnil emisie, jednak oxidov síry a takisto aj oxidov dusíka a vytvoriť náhradnú prevádzkovú jednotku v prípade výpadku blokov jedna a dva,” konkretizoval.

  Všetko je vraj v súlade s legislatívou

  Čičmanec ďalej zdôraznil, že všetko je v súlade s legislatívou a podľa všetkých pravidiel, ktoré je potrebné dodržiavať. V súvislosti s vyhlásením, že HBP nemá licenciu na výrobu elektrickej energie uviedol, že tretí blok majú poskytnutý len na prevádzkovú skúšku, aby plnil emisné limity. Ako ďalej vysvetlil Čičmanec, bane v súvislosti s tým, že SE od nich nebrali dostatok uhlia, obmedzovali na jednotlivých pracoviskách ťažbu, čím bola podľa neho ohrozená plynulosť a bezpečnosť prevádzky. 

  Trestné oznámenie na neznámeho páchateľa vo veci prevádzky tretieho bloku uhoľnej elektrárne v Novákoch (ENO3) sa rozhodli poslanci zo SaS podať “vzhľadom na hospodárske škody, ako aj negatívny vplyv na zdravie ľudí a životné prostredie, ktoré so sebou podľa nich spaľovanie uhlia v tomto bloku prináša”. Podľa liberálov sa bez potrebných osvedčení zrejme realizuje aj samotné podnikanie Hornonitrianskych baní Prievidza (HBP) v oblasti výroby a predaja elektriny. Ešte uplynulý týždeň na tlačovej besede upozornili na to, že ENO3 je bez povolenia na prevádzku. Poslanci SaS Jana Kiššová, Anna Zemanová a Karol Galek súčasne vyzvali ministra životného prostredia, ministra hospodárstva, predstaviteľov SE aj HBP, aby prevádzku na treťom bloku uhoľnej elektrárne v Novákoch v záujme ochrany zdravia a peňaženiek ľudí, ako aj životného prostredia okamžite zastavili.

  Rozsekne sa to už budúci týždeň?

  Michal Šarišský zo SE informoval, že na testovanie odsírovacieho zariadenia boli vydané aj príslušné povolenia štátnych orgánov. Tzv. prevádzkový pokus na ENO3 sa podľa riaditeľa inšpektorátu životného prostredia Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) Zdenka Gregora začal 7. novembra a mal by trvať do konca tohto roku,  oznámenie o jeho uskutočnení elektrárne dodali Inšpektorátu životného prostredia v Banskej Bystrici a Okresnému úradu, odboru starostlivosti o životné prostredie v Prievidzi 27. novembra.

   Fico avizoval, že sa v pondelok 19. decembra stretne v Bratislave s vedením HBP a ďalšími relevantnými inštitúciami, vrátane nového vedenia SE. “Chceme uzatvoriť problém do konca týždňa tak, aby boli opäť nastavené všetky podmienky pre prácu ľudí, ťažbu a výrobu elektrickej energie v roku 2017,” uzavrel. 

  Zdroj: Facebook/ Robert Fico

  Slovenské elektrárne si záväzok voči HBP do konca roka pravdepodobne splnia

  Slovenské elektrárne (SE) vynakladajú maximálne úsilie na splnenie povinnosti uloženej Ministerstvom hospodárstva SR vo všeobecnom hospodárskom záujme a aktuálny stav výroby elektriny v elektrárňach Nováky (ENO) nasvedčuje, že tento rok sa veľmi pravdepodobne podarí dodržať zmluvné záväzky. V reakcii na dnešné vyhlásenie predsedu vlády SR Roberta Fica o tom, že si SE neplnia záväzky voči Hornonitrianskym baniam Prievidza (HBP), to pre TASR uviedol Michal Šarišský zo SE.

  “V tejto súvislosti je potrebné zdôrazniť, že Slovenské elektrárne už v roku 2015 upozorňovali štátne orgány, že vzhľadom na technický stav blokov ENO 1 a 2 nie je množné garantovať požadované hodnoty výroby a dodávky elektriny a že uvedené bloky nie sú projektované z hľadiska životnosti až do roku 2030,” ozrejmil ďalej Šarišský. 

  O neplnení záväzkov SE voči Hornonitrianskym baniam v prípade výroby elektriny z uhlia hovoril premiér na brífingu, ktorý sa dotýkal aj vyhlásení SaS o tom, že na prevádzku tretieho bloku ENO, odstavenom od začiatku tohto roka, chýbajú potrebné povolenia. HBP tam totiž momentálne uskutočňujú prevádzkový pokus. SaS podľa slov Fica ostro atakuje výrobu elektrickej energie v nováckej elektrárni z tretieho bloku, ktorý však musel byť naštartovaný práve pre to, že si elektrárne neplnili záväzky, ktoré majú voči Hornonitrianskym baniam. O tom, že si SE nemajú plniť svoje záväzky voči HBP má indikácie aj rezort hospodárstva, informoval TASR jeho hovorca Maroš Stano.

  Prevádzkový pokus, ako vysvetlil generálny riaditeľ HBP Peter Čičmanec, realizuje spoločnosť na základe problémov na prvom a druhom bloku ENO. Jeho cieľom je nájsť podmienky spaľovania v tomto bloku, aby plnil emisie, jednak oxidov síry a takisto aj oxidov dusíka a vytvoriť náhradnú prevádzkovú jednotku v prípade výpadku blokov jedna a dva. Ako ďalej zdôraznil, na pokus majú HBP všetky potrebné povolenia. Bane v súvislosti s tým, že SE od nich nebrali dostatok uhlia, obmedzovali na jednotlivých pracoviskách ťažbu, čím bola podľa Čičmanca ohrozená plynulosť a bezpečnosť prevádzky.

  V súvislosti s chýbajúcimi povoleniami podali v piatok (16.12.) na Generálnu prokuratúru SR poslanci za SaS aj trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Odôvodnili ho hospodárskymi škodami, ako aj negatívnym vplyvom na zdravie ľudí a životné prostredie. Zároveň vyzvali všetky dotknuté orgány, aby prevádzku na ENO3 zastavili.

  V SaS bane zatvoriť nechceme, bránia sa liberáli

  Strana Sloboda a Solidarita (SaS) Hornonitrianske bane Prievidza zatvárať nechce. Je to súkromná firma, ktorá by mala fungovať ako každý iný súkromný podnikateľ, teda na trhovom princípe a ak si nájdu svojich odberateľov, tak nech ťažia ďalej. V reakcii na dnešné vyhlásenie predsedu vlády SR Roberta Fica o tom, že by SaS pravdepodobne najradšej zatvorili bane, to pre TASR uviedol poslanec Národnej rady SR za SaS Karol Galek.

  “Bane nech prevádzkujú (HBP, pozn. TASR) na vlastné náklady, uhlie, ktoré vyťažia, nech predajú na trhu. A z toho, čo utŕžia, zaplatia mzdy, náklady a ak niečo ostane, tak to bude ich zisk. V súčasnosti to však takto nefunguje a táto súkromná firma má v mene zamestnanosti v hornonitrianskom regióne štedrú dotáciu od všetkých občanov Slovenska,” uviedol ďalej v reakcii Galek. Prevádzku baní ako i mzdy baníkov podľa neho platia všetci občania. “Dokonca vďaka nám všetkým majú každoročne zisk, z ktorého časť sa údajne namiesto zdaňovania balí do alobalu. Žiadne riziko a 57-% hrubá marža,” tvrdí.

  Premiér dnes podčiarkol, že bude trvať na zachovaní tradície baníctva na hornej Nitre, na ktorú je naviazaných asi 4200 pracovných miest. “Je úplne evidentné, že ľuďom z kancelárií a kaviarní v Bratislave je úplne jedno, či tú robotu budú alebo nebudú mať,” tvrdil na brífingu.

  Baníci sú podľa Galeka pracovití a zodpovední zamestnanci a  zaslúžili by si podľa neho zdravšie a bezpečnejšie pracovné prostredie. “A tiež si zaslúžia férovú mzdu. Dnes je na dotáciách do podpory výroby elektriny z domáceho uhlia cez tarifu v cene elektriny ročne vyplácaných 94,5 milióna eur. V baniach pracovalo v roku 2015 dovedna 3486 zamestnancov, čo znamená v priemere dotáciu na baníka 2259 eur na mesiac. Toto okrem manažmentu asi nikdy ani jeden baník na výplatnej páske nevidel,” dodal. 

  Fico dnes na brífingu reagoval aj na obvinenia liberálov, že na prevádzku tretieho bloku elektrárne Nováky (ENO3), na ktorom momentálne HBP vykonávajú prevádzkový pokus, chýbajú potrebné povolenia. SaS podľa neho ostro atakuje výrobu elektrickej energie v nováckej elektrárni z tretieho bloku, ktorý však musel byť naštartovaný, pretože Slovenské elektrárne (SE) si neplnili záväzky, ktoré majú voči Hornonitrianskym baniam.

  “Vôbec tu nejde o žiadnu otázku, či nejaké povolenie bolo alebo nebolo. Výroba elektrickej energie v treťom bloku je v súlade so zákonom, je na základe dohody medzi Hornonitrianskymi baňami a Slovenskými elektrárňami a je jednoducho nevyhnutná, ak sa má zabezpečiť a zachovať zamestnanosť v tomto obrovskom podniku,” zdôraznil. Vyhlásenia o tom, že na prevádzku ENO3 chýbajú potrebné povolenia, dementoval aj generálny riaditeľ HBP Peter Čičmanec. Cieľom pokusu, ktorý HBP na bloku momentálne uskutočňuje, je podľa jeho slov nájsť podmienky spaľovania v tomto bloku, aby plnil emisie, jednak oxidov síry a takisto aj oxidov dusíka a vytvoriť náhradnú prevádzkovú jednotku v prípade výpadku blokov jedna a dva.

  - Reklama -