Politika a šport že nejdú dokopy? Toto sú najväčšie kauzy, ktoré ich spojili… Kto, kde a s kým?

  0
  Majiteľ futbalového Spartaka Trnava Vladimír Poór (vpravo) má údajne blízko k premiérovi Ficovi (Autor: TASR)

  7. 1. Slovenský prezident Andrej Kiska vyznamenal v Rytierskej sále Bratislavského hradu 15 osobností najvyšším štátnym vyznamenaním. Medzi ocenenými sa nachádzali tak verejne známi (napr. Hana Hegerová), ako aj mediálne úplne neznámi ľudia.

  Jediným športovcom v skupine bol hokejista Michal Handzuš, ktorý si prevzal Medailu prezidenta Slovenskej republiky.

  8. 3. Tak toto bolo veru poriadne „cez čiaru“. Slovenský futbalový reprezentant do 19 rokov Ondrej Chromek nešokoval obrancov súpera svojím perfektným výkonom, práve naopak. Mladý talent z klubu MFK Ružomberok sa zviditeľnil absolútne neprípustným spôsobom, keď na svojom Twitteri uverejnil „hajlujúcu“ fotografiu, pričom nezabudol pridať dôvetok: „Tak Kotlebu.

  Ako prvovolič tak až príliš jednoznačne a rozhodne nie vhodne dal vedieť, komu dal svoj hlas.

  Po prevalení sa škandálu sa snažil mladý futbalista celú situáciu zľahčovať. 

  „Nie som žiadny fašista či niečo také a Kotlebu som ani nevolil. Bola to čistá irónia, ktorú niekto zobral inak, ako som ju ja sám zamýšľal – preto tá ľavá ruka a nie pravá,“ napísal následne na Facebooku.

  Zdroj: Twitter

  Parlamentné listy oslovili aj ružomberského funkcionára Dušana Tittela. „Chromek momentálne hosťuje v Liptovskom Hrádku. Klub ale odsudzuje všetky formy nešportového správania,“ vyjadril sa na margo nerozvážneho mladíckeho konania bývalý slovenský reprezentant Tittel. 

  Celý článok TU.

  23. 3. Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska menoval do funkcie ministra školstva, vedy, výskumu a športu Petra Plavčana. Ten v ministerskom kresle vystriedal Juraja Draxlera, ktorý viedol rezort od novembra 2014. 

  10. 5. Hoci to už trochu pripomína nepodarenú telenovelu, do roku 2018 azda už bude mať Slovensko svoj Národný futbalový štadión.

  Štadión by mal byť skolaudovaný a odovzdaný štátu najneskôr do 31. decembra 2018. 

  Mnohoročné snaženia sú na konci. Bola podpísaná zmluva, ktorá zabezpečuje prvé kroky k tomu, aby Slovensko malo v roku 2018 Národný futbalový štadión. Sme jeden z mála štátov, ktorý ho postavený nemá,“ skonštatoval minister školstva Peter Plavčan po podpise zmluvy o budúcej zmluve o dostavbe a odkúpení nekomerčnej časti Národného futbalového štadióna.

  Za spoločnosť Národný futbalový štadión, a. s., podpísal kontrakt predseda predstavenstva Pavel Komorník. 

  Pavel Komorník (vľavo) a Peter Plavčan. Zdroj: TASR

  29. 5. Predstaviteľ nemeckej nacionalistickej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) Alexander Gauland rasovo urazil futbalového reprezentanta s africkými koreňmi Jeroma Boatenga.

  Krajne pravicový politik vyhlásil, že ľudia považujú Boatenga za dobrého futbalistu, ale nechceli by ho za suseda.

  Jerome Boateng sa narodil v Berlíne, no jeho otec pochádza z Ghany. Za nemeckú reprezentáciu odohral 67 zápasov, pomohol jej k zisku titulu na MS v roku 2014.

  Gauland neskôr tvrdil, že opísal len názory niektorých spoluobčanov, nie svoje vlastné.

  7. 6. Mladí hokejisti družstva HK Brezno sa objavili na ľade v prilbách, na ktorých boli kontroverzné nálepky Kotlebovej ĽSNS. Niektorí žiaci 8. a 9. ročníka si nálepky na helmy prilepili po tom, ako ich do šatne priniesol jeden z chlapcov.

  Vedenie klubu trénera Turňu podmienečne vylúčilo do konca kalendárneho roka.

  Klub sa navyše rozhodol zorganizovať pre svojich členov jednodňovú exkurziu do bývalého koncentračného tábora Osvienčimu.

  Celý článok TU.

  14. 6. Normálnym slušným ľuďom musel behať mráz po chrbte. Nie ISIS, ale brutálni futbaloví chuligáni sa stali prvou čiernou škvrnou v rámci priebehu futbalových majstrovstiev Európy vo Francúzsku.

  Najviac sa v tomto prípade „predviedli“ ruskí ultras. Podľa viacerých očitých svedkov pritom nemalo ísť len o bežných krčmových bitkárov. Naopak, mladí ruskí junáci pripomínali svojou symbiózou, atletickými postavami, ako aj dokonalou synchronizáciou polovojenskú organizáciu.

  K násilnostiam však nedošlo len pred stretnutím Albiónu a Ruska, ale aj na tribúnach počas samotného zápasu, respektíve po jeho skončení.

  V Marseille boli ľudia svedkami nechutných scén, keď na seba útočili ruskí a anglickí chuligáni. Obzvlášť brutálni boli predovšetkým Rusi. Foto: TASR

  Obrovský údiv však vyvolala reakcia niektorých ruských politikov, ktorí dokonca nepochopiteľne pochválili (!) svojich krajanov za ich počínanie na juhu Francúzska. 

  Napríklad vysokopostavený predstaviteľ ruskej futbalovej federácie, poslanec a podpredseda ruskej Štátnej dumy v jednej osobe Igor Lebedev podporil akcie ruských chuligánov a povzbudil ich, aby v nich pokračovali.

  „Nevidím nič zlé na tom, že sa fanúšikovia bijú. Práve naopak, dobrá práca, chlapci, len tak ďalej,“ napísal vtedy Lebedev šokujúco na sociálnej sieti Twitter.

  Podľa Lebedeva začali s výtržnosťami Angličania, pričom ruskí „tiežfanúšikovia“ boli len vyprovokovaní. Nasledujúce video však ukazuje niečo iné…

  Takto ruskí zabijaci doslova zničili anglických protivníkov. Zdroj: Youtube

  14. 6. Prezident Andrej Kiska prijal v Prezidentskom paláci futbalových majstrov Slovenska za sezónu 2015/16, hráčov AS Trenčín.

  „Váš klub je na Slovensku unikátny v tom, že máte zahraničného majiteľa, máte mnohých zahraničných hráčov, najlepší strelec je zo zahraničia,“ povedal okrem iného slovenský prezident.

  „Som veľmi rád, že takéto niečo u nás máme. Že sa spájajú skúsenosti a znalosť z Holandska s mnohými fantastickými futbalistami z našej krajiny,“ ponúkla pozitívny názor na klubový projekt úradujúca hlava štátu. 

  Trenčianski futbalisti na audiencii u prezidenta. Zdroj: Youtube

  18. 6. Belgické bezpečnostné zložky zadržali v rámci protiteroristickej razie 12 osôb podozrivých z plánovania útokov počas konania futbalových ME vo Francúzsku. Potenciálnym terčom mali byť fanúšikovia sledujúci v podnikoch futbalové zápasy, prípadne ďalšie zaľudnené lokality, napríklad nákupné centrá a stanice.

  Celý článok TU.

  21. 7. Pár dní po vojenskom prevrate v Turecku sa rozhodol z obáv o svoju bezpečnosť ukončiť svoj mimoriadne vydarený angažmán v klube Besiktas Istanbul nemecký futbalový reprezentant Mario Gómez.

  Aktuálne pôsobí Gómez vo vlasti, konkrétne v klube Vfl Wolfsburg.

  Celý článok TU

  25. 7. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) sa rozhodol neuplatniť aplikáciu plošného zákazu pre ruských olympionikov. O účasti či neúčasti tak rozhodol vždy konkrétny národný zväz daného športu, nie MOV. V praxi sa tak na olympiádu do brazílskeho Ria nedostali „iba“ ruskí atléti a vzpierači.

  Koniec júla: Izraelská polícia zatkla desiatky radikálnych futbalových fanúšikov klubu Beitar Jeruzalem hlásiacich sa k extrémisticky orientovanej skupine. Počas nočného zásahu skonfiškovali kukláči granáty, svetlice a inú zakázanú pyrotechniku. Skupinu ultras pod názvom „La Familia“ monitorovala polícia vyše pol roka.

  Paradoxné pritom je, že pri jej odhalení asistoval aj samotný klub.

  Vznik divízie „La Familia“, známej svojimi radikálnymi názormi voči arabskej populácii, sa datuje do roku 2005, pričom skupina je známa jednak svojou hrdosťou na židovské korene a jednak už spomenutou otvorenou nenávisťou voči arabskému svetu.

  Skupina, ktorá okupuje východnú tribúnu domáceho stánku Teddy Stadium, sa považuje za jediných skutočných vlastníkov klubu, pričom medzi obľúbené chorály patrí napr. popevok „Smrť Arabom“ alebo „Mohamed je teploš“.

  Celý článok TU.

  30. 7. Turecký basketbalista Enes Kanter hrajúci v USA na diaľku kritizoval tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, respektíve vládnuci režim v krajine polmesiaca. Kanterov účet na Twitteri bol v Turecku zablokovaný.

  Ako „prídavok“ sa ušlo basketbalistovi množstvo vyhrážok zabitím z radov prívržencov Erdogana. 

  Celý článok TU.

  4. 8. Prezident Andrej Kiska otvoril v brazílskom Riu de Janeiro Slovenský dom. Našej hlave štátu robil spoločnosť aj český prezident Miloš Zeman.

  18.8. Mesto Liptovský Mikuláš zvýšilo dotácie pre miestny hokejový klub na ďalší rok a prispeje mu sumou 200-tisíc eur. Pôvodná suma, ktorá mala byť vyhradená pre druholigovú sezónu, bola 160-tisíc. Hokejisti MHK 32 Liptovský Mikuláš však využili aj s podporou mesta možnosť stať sa účastníkom najvyššej celoštátnej súťaže Tipsport Ligy, keď nahradili družstvo ŠHK 37 Piešťany.

  „Mikuláš bol odjakživa hokejové mesto, popri ďalších vrcholových športovcoch som rád, že do najvyššej národnej súťaže zasiahne aj tím v podobe našich hokejistov,“ povedal na margo účasti Liptovskomikulášanov medzi slovenskou hokejovou elitou primátor mesta Ján Blcháč.

  Celý článok TU.

  27. 8. Tvrdé fanúšikovské jadro poľského futbalového klubu Widzew Łódź na seba upozornilo nenávistným transparentom pred derby s mestským rivalom ŁKS Łódź.

  Približne 50 ultras Widzewu rozvinulo transparent s nápisom: „19. 08., v tento deň boli Židia označení, nechajte ich zhorieť, sk***ysynov. 

  Klub ŁKS Łódź založili v roku 1908 a práve jeho členovia a priaznivci sú označovaní ostatnými fanúšikmi za Židov. 

  1. 9. Začalo sa so stavbou Národného futbalového štadióna na bratislavskom Tehelnom poli. Za účasti predstaviteľov štátu, hlavného mesta, ako aj miestnej samosprávy bol poklepaný základný kameň výstavby.

  „Tehelné pole je jedno z najdôležitejších miest Bratislavy, miesto, ktoré patrí športu, hokeju, plávaniu, cyklistike, som rád, že sa sem vracia aj futbal,“ povedal na mieste budúceho štadióna Ivo Nesrovnal.

  „Futbal je celosvetový spoločenský fenomén. Po ôsmich, deviatich rokoch diskusií a prekonávaní veľkého množstva prekážok prechádzame konečne k začiatku výstavby,“ doplnil premiér Robert Fico.

  Poklepanie základného kameňa Národného futbalového štadióna. Zdroj: TASR

  Začiatok septembra: Teroristi z Islamského štátu chceli meniť pravidlá v rámci najpopulárnejšej hry na svete. Na svojom území zaviedli fundamentalisti akúsi odnož futbalu, pričom platiť bude systém „oko za oko, zub za zub“.

  V praxi to znamená, že pokiaľ pri hre zlomí futbalista súperovi napríklad nohu, obeť môže požadovať revanš rovnakej „protihodnoty“. Pravidlá údajne spísali velitelia ISIS. Nerešpektovanie nových pravidiel môže viesť ku krutým trestom, ako je napríklad 80 rán bičom.

  Viac info TU.

  5. 9. Futbaloví reprezentanti Kosova nastúpili na svoj prvý kvalifikačný zápas v histórii. V stretnutí o postup na MS 2018 si Balkánci dokonca pripísali nielen prvý gólový, ale dokonca aj bodový zápis, keď v Turku remizovali s domácim Fínskom 1:1.

  Viac info TU.

  Za hostí sa po hodine hry presadil z pokutového kopu Valon Berisha.

  Historicky prvý zápas odohrali Kosovčania začiatkom marca 2014, keď na domácej pôde v Mitrovici remizovali s Haiti 0:0. Išlo však len o priateľský duel.

  28. 9. Novým oficiálnym ambasádorom Slovenska sa stal cyklista Peter Sagan. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák udelil v budove Národnej banky Slovenska (NBS) čestný titul veľvyslanec značky Dobrý nápad Slovensko“ v súčasnosti pravdepodobne najvýraznejšiemu slovenskému športovcovi.

  Projekt udeľovania čestného titulu veľvyslanec značky Dobrý nápad Slovensko“ je súčasťou dlhodobého procesu budovania značky krajiny. Jeho cieľom je oceniť výnimočné osobnosti alebo subjekty a využiť ich potenciál pre prezentáciu Slovenska smerom dovnútra krajiny, ako aj spontánne reprezentovať jeho značku v zahraničí. 

  Cyklista Peter Sagan (vpravo) s cenou veľvyslanec značky Dobrý nápad Slovensko. Vľavo minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák počas slávnostného oceňovania v Bratislave. Zdroj: TASR

  15. 10. Pred dvomi rokmi prišiel ako africký utečenec do Nemecka. Vo svojej rodnej Gambii nevidel perspektívu, ako by mohol naplniť svoj sen stať sa profesionálnym futbalistom. Preto sa vydal na ďalekú cestu do neznáma.

  Dnes 19-ročný Ousman Manneh si nielenže vo veľmi mladom veku už splnil svoj sen, no okrem toho hráva v jednej z najkvalitnejších líg sveta Bundeslige. Ba čo viac, len vo svojom štvrtom štarte vo farbách Werderu Brémy sa gólom a asistenciou hlavnou mierou podieľal na triumfe 2:1 nad Leverkusenom. 

  V lete roku 2014 prišiel do Nemecka, pričom začal hrávať len za amatérsky tím Blumenthaler SV. Jeho gólová explózia však už čoskoro privábila záujemcov z bohatých a veľkých klubov.

  Kam až povedie futbalová cesta afrického migranta? Už teraz nabrala zaujímavé kontúry.

  Mannehov premiérový gól v Bundeslige. Zdroj: Youtube 

  10. 11. Dosluhujúci americký prezident Barack Obama privítal v Bielom dome víťazov basketbalovej NBA z tímu Cleveland Cavaliers. Družstvo vedené fenomenálnym LeBronom Jamesom ovládlo americké palubovky v ročníku 2015/16.

  Oficiálna návšteva Bieleho domu je dlhoročnou tradíciou, ktorou si americká hlava štátu uctí víťazov najprestížnejších amerických profesionálnych súťaží.

  21. 11. Na otvorení štadióna v Dunajskej Strede sa stretla v hľadisku vyberaná spoločnosť tuzemských oligarchov a politikov. Na Žitnom ostrove nechýbal ani maďarský premiér Viktor Orbán a jeho blízki spolupracovníci. Zo slovenských podnikateľov nechýbali okrem dunajskostredského majiteľa Világiho vo VIP priestoroch tiež Ivan Kmotrík či Vladimír Poór. Z politikov nechýbali napr. Béla Bugár alebo Gyula Bárdos.

  Na futbalovom zápase DAC Dunajská Streda – AS Trenčín, na ktorom bol oficiálne pokrstený nový štadión DAC Aréna, sedelo v hľadisku množstvo prominentných hostí. Zdroj: Nový Čas

  26. 11. Slovenský olympijský výbor (SOV) má po sedemnástich rokoch nového prezidenta. Olympionikom bude pod Tatrami šéfovať finančník a veľkopodnikateľ Anton Siekel.

  „Cítim silný záväzok. Potvrdilo sa, že komunikácia, ktorú som viedol v posledných týždňoch, mesiacoch, bola reálna. Vidím veľký záujem celého športového hnutia o spoluprácu,“ vyznal sa médiám novozvolený prezident SOV.

  Siekel vo funkcii strieda skúseného Františka Chmelára.

  Voľby nového prezidenta SOV dopadli podľa predpokladov. Anton Siekel bol považovaný za najväčšieho favorita. Zdroj: TASR 

  29. 11. Pri leteckom nešťastí v Kolumbii zomrel takmer kompletný káder brazílskeho futbalového profi klubu Associação Chapecoense de Futebol. Celkovo zahynulo 71 osôb, z toho 19 futbalistov. Pád lietadla z výšky 3 300 metrov prežilo šesť osôb – traja futbalisti, dvaja členovia posádky a jeden novinár.

  Lietadlo sa zrútilo vo vysokohorskom teréne pri ceste na finálový zápas Juhoamerického pohára (Copa Sudamericana). Súperom Chapecoense mal byť domáci tím Atlético Nacional.

  Napriek výdatnému dažďu sa s obeťami tragédie prišlo v meste Chapecó rozlúčiť na oficiálny pohreb okolo 20-tisíc ľudí.

  Ihneď po tragédii sa pre médiá vyjadrili bývalé juhoamerické hviezdy Ronaldinho, respektíve Juán Roman Riquelme, že v prípade záujmu pomôžu v ťažkých začiatkoch klubu svojou prítomnosťou na ihrisku. Káder tímu sa totiž po tragédii prakticky rozpadol a družstvo bude treba zložiť vlastne nanovo.

  Na žiadosť Atlética Nacional sa víťazom Copa Sudamericana stali futbalisti Chapecoense in memoriam.

  Kamióny prevážajú po uliciach truhly s pozostatkami obetí brazílskeho futbalového tímu Chapecoense v brazílskom meste Chapecó. Zdroj: TASR

  7. 12. Poslanec SNS Dušan Tittel v exkluzívnom rozhovore pre Parlamentné listy povedal, že je „neudržateľné, aby financovanie nášho športu bolo závislé len od štátu“.

  Bývalý výborný futbalista Tittel chcel pozmeňovacím návrhom k zákonu o športe predovšetkým zrovnoprávniť telesne znevýhodnených športovcov, ale aj nastaviť pravidlá financovania jednotlivých zväzov tak, aby boli motivujúce pre všetky zväzy.  

  8. 12. Hokejový klub HC Slovan Bratislava neplatí hráčom ani mestu. Jediný slovenský zástupca v nadnárodnej Kontinentálnej hokejovej lige (KHL) má takmer od začiatku ligového ročníka problém s meškajúcimi výplatami pre hráčov, ako aj členov realizačného tímu.

  A aby toho nebolo dosť, najnovšie klub, ktorý vlastní bohatý mecenáš Juraj Široký, neplatí ani za prenájom Zimného štadióna Ondreja Nepelu.

  Seniorský tím Slovana vedno s mládežníckymi družstvami dlhujú za prenájom štadióna, respektíve služby s ním spojené, mestskej organizácii STaRZ takmer 390-tisíc eur. 

  Viac informácií TU.

  10. 12. V Istanbule tiekla krv. Pri bombových útokoch neďaleko futbalového štadióna Vodafone Arena, na  ktorom hráva svoje domáce zápasy klub Besiktas Istanbul, zahynulo 44 osôb (z toho 36 policajtov). Ďalších 155 osôb bolo zranených.

  Epicentrum prvého výbuchu bolo pred štadiónom, druhý výbuch sa odohral v priľahlom parku. K zodpovednosti za útok sa prihlásila militantná skupina Sokoli oslobodenia Kurdistanu (TAK)  a terčom útočníkov mali byť práve príslušníci polície.

  Na mieste bolo veľké  množstvo ľudí práve z dôvodu ligového zápasu medzi domácim Besiktasom a tímom Bursaspor.

  Vystrašení pracovníci médií v útrobách štadióna započuli výbuch. Zdroj: Youtube

  - Reklama -