Róbert Auxt: Taliansko pomaly umiera a s ním aj EÚ

0
Ilustračná fotografia (Autor: SITA)

Taliansko je kolískou európskej civilizácie a svojim spôsobom reflektuje len to, čo dnes EÚ reprezentuje – zastaraný byrokratický kolos s nízkym, alebo žiadnym ekonomickým rastom, starnúcou populáciou a politikmi, ktorý strácajú podporu medzi ľuďmi.

Len na ilustráciu v Taliansku sa každý rok rodí menej detí. Len za rok 2015 v Taliansku ubudlo prirodzeným poklesom populácie 161,791 obyvateľov.

V roku 2015 sa v Taliansku narodilo iba 485,780 detí, čo je historicky najmenej od kedy sú vedené presné štatistiky. Na druhej strane v roku 2015 umrelo v Taliansku 647,571 obyvateľov čo je najviac od druhej svetovej vojny.

Pre porovnanie viac katastrofické prirodzené úbytoky obyvateľstva v Taliansku boli iba v rokokoch 1917 a 1918. Napríklad v roku 1917 ubudlo 234,978 a v roku 1918 až 612,937 obyvateľov (655,353 narodení a 1,268,290 úmrtí) a to z dôvodu prepuknutia pandémie Španielskej chrípky a strát z dôvodu prvej svetovej vojny.

Krajina od roku 2008 ekonomicky nerastie a hrozí jej kolaps bánk. Dokonca sa skracuje aj priemerná dĺžka života žien a mužov. Inak povedané Taliansko upadá ekonomicky, demograficky, ale aj kvalitou života.

Riešením bohužiaľ nie je voľba populistov, keďže radikálna politická zmena a prípadný odchod Talianska z EÚ a Eurozóny skôr spôsobí kolaps finančného systému a hyperinfláciu.

Po brexite je talianske referendum najvážnejší signál, že EÚ sa musí radikálne reformovať. Byrokrati sa musia začať zaoberať problémami bežných ľudí a začať riešiť nízku pôrodnosť, nezamestnanosť mladých, starostlivosť o starých a bezpečnosť hraníc. EÚ musí začať efektívne investovať do vzdelania, malých inovatívnych podnikov, bytov pre mladých a prestať sa vybíjať na vnucovaní tém ktoré nemajú vecný, alebo ekonomický charakter.

EÚ musí taktiež zabezpečiť slušný minimálny príjem pre všetkých svojich obyvateľov, keďže platy v mnohých krajinách buď stagnujú, alebo neumožňujú napríklad mladým vôbec začať rodinu.

EÚ sa musí vrátiť ku svojim starým dobrým koreňom založených na tradičných európskych hodnotách, inováciách a rešpektu k národným kultúram a identite národov.

Času už nie je veľa.

Róbert Auxt
Článok publikujeme so súhlasom autora, pôvodný text nájdete na robert.blog.sme.sk.

- Reklama -