Lajčákova kauza pokračuje. PL vyspovedali človeka, ktorý sa dostal k štátnym kšeftom bez tendra

0
Matej Drlička. (Autor: TASR)

Exzamestnankyňa ministerstva zahraničia Zuzana Hlávková prišla s obvineniami, v ktorých poukázala na údajné nekalosti v rezorte Miroslava Lajčáka. V súvislosti s touto čerstvou kauzou sa skloňuje aj meno vašej firmy Viva Musica. Previnili ste sa podľa vás niečím? Cítite sa vinným?

Ak by som bol rytier v zlatej zbroji a mal by som za sebou túto skúsenosť, tak v momente, keď by na ministerstve prejavili záujem o tento projekt, tak by som povedal: „Stop! Ja chcem, aby ste to obstarali.“ Nie som ale žiadny rytier v zlatej zbroji, ale som človek z mäsa a kostí, ktorého poteší, že jeho projekt je pre niekoho zaujímavý. Potom nasledovalo XY stretnutí, počas ktorých sa to celé kreovalo, až sa to dostalo do bodu, ktorého sme svedkom dnes. Po tejto skúsenosti by som to robil inak a určite by som nerobil ten konkrétny event. Respektíve by sa vôbec nekonal alebo by to dopadlo tak, ako to mali vymyslené, že árie z opery Krútňava by sa premietali na ledkovej obrazovke na Hlavnom námestí a stálo by tam päť dôchodcov. Podľa môjho názoru by to skrátka takto dopadlo!

Ministerstvo si vás k projektu pozvalo najskôr ako poradcu…

Áno…

… a postupne to malo prejsť do spolupráce. Bez vypísania tendra…

Zavolali mi z ministerstva zahraničných vecí, že by sa so mnou radi poradili o podujatiach k predsedníctvu. Je to už viac ako rok, no vtedy som tam prišiel a myslím, že tam bol pán Jakubek z Opery SND, bola tam aj Zuzana Komárová z ministerstva kultúry, ja a ľudia z ministerstva zahraničných vecí. Odprezentovali mi svoj nápad a ja som povedal, s prepáčením, že to je hlúposť, a oni hodili na zem rukavicu, povedali, že mám vymyslieť niečo lepšie. Túto rukavicu som, samozrejme, zodvihol a prišiel s niečím, čo bolo podľa mňa lepšie.

Naštrbí toto obvinenie vaše pracovné vzťahy s ministerstvom?

Nepochybne. Lepšie je mlčať, no určite som sa mojimi vyhláseniami niekoho dotkol. Môžem len povedať, že ľudia z ministerstva, s ktorými som sa stretol, sa správali ako komerčná firma, ktorá ma „dávala dole“ s rozpočtami. Pre mňa lepšia vizitka pre štátnu správu neexistuje. Na to, že sa nevyhlásilo verejné obstarávanie, mám svoj názor a podľa mňa sa niektoré veci skrátka nedajú „odsúťažiť“.

Nebolo vám podozrivé, že sa púšťate do štátneho kšeftu bez tendra?

Nebolo mi to podozrivé, pretože by sa to skrátka nedalo „vysúťažiť“. Prečo by mi to malo byť podozrivé?

Komunikovali ste s ministerstvom?

Od projektu?

Odkedy sa prevalila celá kauza…

Jasné, že nie. Je to hrozný názov, no bolo to nazvané „zákazka“ a tá bola ukončená, peniaze vyplatené a odvtedy som s ministerstvom nekomunikoval. Pre mňa je to uzavretá kapitola. Ja nie som zamestnanec ministerstva zahraničných vecí a o žiadnych ďalších prácach sa nerokuje.

Matej Drlička (vpravo) „vtrhol“ na tlačovú konferenciu Zuzany Hlávkovej a Gabriela Šípoša a snažil sa do kauzy vniesť svetlo. Zdroj: pk

Na tlačovej konferencii Zuzany Hlávkovej, ktorá s kauzou prišla, ste upozorňovali, že ide o väčšiu „hru“. Čo presne myslíte tou „hrou“?

Nešlo to z mojich úst. Povedala to pani Zuzana, ktorá tvrdila, že išlo o agentúru blízku Smeru (reklamná agentúra Evka, ktorá spolupracovala na akcii predstavenia loga slovenského predsedníctva v Rade EÚ, má mať konexie so stranou Smer-SD, pozn. redakcie). Akože hó, hó, hó… toto nech ide mimo mňa. Ku kauze, v ktorej niekto je niekomu blízky a odmieta niekoho vydokladovať, som bol „prifarbený“ ja. Týmto sa, samozrejme, extrémne ublížilo značke a festivalu Viva Musica. Považujem to za nekorektné, aj keď chápem kontext a emočnú rovinu. Takže vám odpoviem týmto na vašu otázku: v tej prvej časti sú nejaké vyššie hry, v tej mojej nie sú. Taktiež som povedal, že novinár, ktorý o tom chce vedieť viac, tak nech príde ku mne do firmy a sadneme si k tomu.

Údajne sa na adresu vašej firmy na internete množia rôzne slovné útoky. Môžete to priblížiť?

Od rána je Facebook plný „hejtov“. Však o to v živote nejde, človek sa musí nad veci povzniesť.

Čo vám títo „hejteri“ napríklad vyčítajú?

Sú to výroky typu: „Jasné, už vieme, ako sa dostal ku grantom a fondom.“ Je to nepríjemné, pretože tieto „posty“ si čítajú aj ďalší ľudia a keď človek nedostane šancu, aby to celé vysvetlil, tak je skrátka vinný. Preto som bol aj nepríjemne prekvapený, keď som nedostal na tlačovke priestor sa vyjadriť. Mohlo sa to celé vysvetliť, mohla sa zvolať tlačovka k Viva Musica, no chcel som, nech to je oddelené. Prečo sa to takýmto spôsobom spájalo?

Hodláte zvolať samostatnú tlačovku aj k Viva Musica?

Nie. Prišiel som sem a všetci novinári, ktorí chceli dačo napísať, na ňu prišli.  

- Reklama -