streda, 20 októbra, 2021
8.7 C
Bratislava
ÚvodArénaProti mafii budete bojovať tak, že sa s nimi budete kamarátiť? Hlina...

Proti mafii budete bojovať tak, že sa s nimi budete kamarátiť? Hlina si podal Krajniaka

Navzájom si vymieňajú „komplimenty“. Jeden z čelných predstaviteľov opozičnej strany Sme rodina Milan Krajniak zaujal v posledných dňoch súhlasným stanoviskom s názorom Martina Šimečku, keď obaja tvrdia, že liberálna demokracia je prežitok.

Kollárovec vyvolal svojím vyhraneným názorom búrlivé mediálne reakcie.

Do Krajniaka sa pustili tak známy moderátor Štefan Hríb, ako aj liberál Martin Poliačik, respektíve šéf mimoparlamentnej KDH Alojz Hlina.

Viac informácií TU.

Samotný Hlina dokonca odmieta do budúcna so stranou Sme rodina spolupracovať.

„Pozrite sa, my v KDH máme ako jednu z priorít to, že budeme podporovať rodinu. A ak ich predseda chce podporovať rodinu tým, že pomiluje všetky nezadané a aj zadané devy, tak to nie je náš spôsob. Ja si myslím, že Sme rodina je politologický úkaz, s ktorým sa nedá spolupracovať. My máme svoju hrdosť. S niekým sa nedá spolupracovať. Proti mafii budete bojovať tak, že sa s nimi budete kamarátiť? Proti zneužívaniu fondov budete bojovať tak, že si ich vezmete všetky? Veď to je nonsens. Takže ako môžete s takým subjektom spolupracovať?“ povedal Parlamentným listom kresťanský demokrat.

S členmi strany Sme rodina (na obrázku) nechce Hlina nadväzovať spoluprácu. Foto: TASR

Prečo Krajniak vlastne nesúhlasí s liberálnou demokraciou? Podľa posledného križiaka totiž svojou politickou korektnosťou zužuje slobodu a celý jej systém je údajne prežitý.

Aj nad týmto Krajniakovým tvrdením však Hlina len mávol rukou. A nielen to. Krajniakove slová sú podľa Hlinu dokonca za hranou, pričom z textu ide vraj hrôza.

„Demokracia je demokracia a systém parlamentnej demokracie je systém parlamentnej demokracie. Ak si to niekto ešte nejakým spôsobom onálepkuje, tak nech sa páči. Ale to, čo napísal pán Krajniak, je už za hranou'. To je útok na zriadenie. Akože oni budú garantovať slobodu členom národného spoločenstva? To čo má znamenať? Ako sa človek stáva členom toho ich národného spoločenstva? Veď to sú úplne šialené vízie z 30. rokov minulého storočia. Normálne žasnem, že takýto text sa zjaví a je publikovaný tam, kde bol publikovaný. Z toho ide naozaj hrôza.“

Ešte predtým konfrontoval Krajniaka aj spomínaný Štefan Hríb. Tomu sa nepáčilo dvojaké nazeranie Milana Krajniaka na historické názorové vlny, respektíve na protežovanie kresťanstva. 

„Diskusia, či osvietenstvo svojím prílišným dôrazom na rozum neviedlo ku komunizmu a fašizmu, je zaujímavá, ale potom zveďme aj diskusiu, či politické kresťanstvo predosvietenskej doby neviedlo svojou korupčnosťou, násilím a zneužívaním moci práve k osvietenstvu, a teda v dôsledkoch aj k obom tyranským ideológiám. Toto nevidieť je prejavom slepoty a poľutovaniahodného mocenského typu kresťanstva,“ napísal okrem iného Hríb v článku na portáli tyzden.sk.

V podobnom duchu ako Hríb sa na svojom blogu v Denníku N vyjadril aj poslanec Martin Poliačik (SaS).

„Štát nie je a nesmie byť postavený na cirkvi, náboženstve, národe či civilizácii. Liberálna demokracia je geniálna práve preto, že prináša niečo oveľa lepšie, čo obstojí vždy a za každých okolností – princíp občiansky,“ napísal Poliačik.

Ako reaguje na spomínanú kritiku svojej osoby Milan Krajniak?

„To sú vymyslené argumenty, ktoré proti mne používajú páni Poliačikovia alebo Hlinovia. Považujem inak za veľmi vtipné, že ako pán Hlina, tak pán Poliačik útočia na mňa v jednom šíku. To, čo tvrdím ja, je pravdivá a overená vec. A to, že naša západná civilizácia je založená na troch pilieroch: kresťanská etika, grécka demokracia a rímske právo. No a liberáli sa pokúsili vykastrovaťzápadnú civilizáciu o ten prvý zákon, teda kresťanskú demokraciu. Tak vznikla liberálna demokracia. Niečo, čo je oslobodené od nejakého etického základu, na akom naša civilizácia stojí. No a vidíme, že to nefunguje.

V čom konkrétne liberálna demokracia Krajniakovi leží v žalúdku?

„Nestíha ekonomicky, nestíha politicky, je vnútorne vyprázdnená a ľudia v západnej Európe, ako aj na Slovensku, jej už neveria. Pretože tie kozmopolitné elity prostredníctvom Bruselu a centralizácie Európy sa nám snažia vnútiť svoj pohľad na svet, ktorý ale väčšina ľudí nezdieľa. Toto je ten zásadný spor. Ja som za demokraciu v rámci nášho národného štátu, ale za demokraciu bez prívlastkov. Nie, že niekto tu nastaví pravidlá, že demokracia bude, no všetci si musíte myslieť to, čo my. To je cenzúra, nie demokracia,“ vyhlásil pre Parlamentné listy samotný Milan Krajniak. 


728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 0 Úmrtí 0 Uzdravení 0 Infikovaných 0 Last updated: 20. októbra 2021 - 01:52 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img