VIDEO Allah akbar v srdci kresťanstva. Moslimovia v Ríme napínali svaly

  0
  protest pred koloseom (Autor: TASR)

  Talianska moslimská komunita si za miesto svojho protestu zvolila rímske Koloseum, ktoré je celosvetovým symbolom prenasledovania kresťanov a mučeníctva. Tisíce protestujúcich prišli vyjadriť svoju nespokojnosť s nariadením talianskej vlády prikazujúcim zavrieť nelegálne mešity, ktoré vedú moslimské bohoslužby v krajine. Protestujúci dav sa pred Koloseom modlil a spieval na slávu Alahovi.

  Piatkový protest organizovala údajne bangladéšska islamská skupina s názvom Dhuumcatu. Dôvodom má byť, že polícia zatvorila v posledných mesiacoch tri improvizované moslimské mešity. Taliansky minister vnútra Angelino Alfano to nepopiera, ešte v auguste prehlásil, že malé garážové mešity by nemali byť povolené, lebo sú ťažko monitorovateľné a teda predstavujú potenciálne riziko zvyšovania radikalizácie.

  Mnohí rímski občania boli protestom viditeľne znepokojení, majúc živo v pamäti propagandistické videá Islamského štátu zobrazujúce Koloseum, v ktorých teroristi hrozia útokmi na Rím a kresťanov. Pred dvoma mesiacmi talianska polícia zriadila vo svetle týchto hrozieb kontrolovanú bezpečnostnú zónu okolo Kolosea po tom, ako sa vo svojom poslednom videu vyhrážal ISIS teroristickým útokom na mesto. Vstup do zóny regulujú bezpečnostné brány.

  Doposiaľ sa Taliansko zdá byť pozoruhodne odolné voči útokom zo strany islamských teroristov a ako krajinu ho dokonca navrhli za model pre boj proti terorizmu na celom svete. Z časti aj pre jeho ochotu deportovať radikalizujúcich sa jednotlivcov, považovaných za hrozbu pre národnú bezpečnosť. Krajina takto od januára 2015 vyhostila 122 radikálnych moslimov, ktorí boli vyhodnotení ako možná hrozba.

  Vojenský analytik Edward N. Luttwak chváli taliansky model s tým, že Taliansko je úspešné v boji s terorizmom najmä vďaka svojim rýchlym a aktívnym rozhodnutiam a riešeniam. Vo svojej eseji Viesť boj proti terorizmu správne Luttwak prízvukoval, že aj keď v porovnaní s takým Belgickom či Francúzskom je Taliansko podstatne zraniteľnejšie, doposiaľ na talianskej pôde nezabili v dôsledku islamistického terorizmu jediného občana. 

  Autor: Dominik F.