Stojím krvavý, dobitý, zničený, priznáva pre PL Rybníček. A prezradil ďalšie detaily o jeho strane

0
Richard Rybníček (Autor: Facebook, Richard Rybníček)

Názov vašej novej strany vyvolal skôr rozpaky, respektíve zmiešané reakcie. A to nielen v radoch širokej verejnosti, ale aj v odborných kruhoch. Nemrzelo vás to?

Viete čo, nezažívam toto prvýkrát. Niečo podobné som si prežil v minulosti, keď sme založili televíziu JOJ, a tie reakcie boli podobné. Dnes tu televízia JOJ naďalej je a nikomu už ani nenapadne, že pozerá „Jojku“. Takže si myslím, že toto prebolí a až tak ma to neprekvapuje.

Čiže takto spätne s odstupom týždňa by ste nezmenili názov partaje?

Nie, určite by som nič nemenil.

V polovici októbra ste zvolali tlačovú konferenciu, kde ste v základných obrysoch predstavili spomínanú stranu TOSKA. Aký máte dojem zo začiatkov?

Z hľadiska samotného cieľa je to vcelku nepodstatné, aj keď to možno mohlo byť aj lepšie. Bol to však len prostriedok, ako ľuďom oznámiť, že som tu a chcem niečo urobiť inak, ako sa to tu robilo doteraz. A idem na tom pracovať, lebo je 3,5 roka do volieb. Z tohto pohľadu možno mohol byť ten štart lepší, no ako zvyknem vravieť, že som v ringu a stojím tam krvavý, dobitý, zničený, no stojím tam a mám šancu sa z toho pozviechať a ísť ďalej. Takže toto je OK.

Naznačili ste, že schopní a šikovní ľudia sa do politiky veľmi nehrnú a ťažšie sa vám tak presviedčajú možní budúci kolegovia. Môžete už aj takto verejne povedať, či vám niekto z oslovených kývol na ponuku?

Verejne ešte nemôžem. Niektorí mi už kývli, no povedali, že ešte potrebujú čas. Takže v tejto chvíli by som bol ešte opatrný. Tiež si však úprimne povedzme, že je dobré, že to tak je. Lebo teraz to facká mňa a bol by som nerád, keby to fackalo aj niekoho iného. Takže radšej sa na to v pokoji pripravme a tie tváre prídu, keď bude treba. Voľby sú ešte ďaleko.

Tak inak, môžete už v tejto chvíli povedať mená ľudí, ktorí vám povedali NIE v rámci ich aktívneho vstupu do politiky, a teda aj do vašej strany?

Samozrejme, sú aj takí, to môžem otvorene povedať. Väčšinou sú to však práve tí experti z tretieho sektora, z mimovládnych organizácií, ktorí nechcú ísť do žiadnej politiky. Inými slovami, sú to takí ľudia, ktorých by som si v politike vedel predstaviť, lebo si myslím, že sú šikovní. Ale principiálne do nej vôbec nechcú ísť. Takých som stretol pomerne dosť, no to nie je len otázka mojej snahy, ale aj snáh iných, ktorí ich tiež volali do politiky.

Strana ešte de facto neexistuje, pretože aktuálne zbierate podpisy. Máte nejaký odhad, kedy by mohla aj oficiálne vzniknúť?

Bol by som naozaj rád, keby sme mohli niekedy na jar spustiť registráciu. Takže do jari by som chcel pozbierať tých 10-tisíc podpisov, urobiť registráciu a oficiálne ju založiť. Možno tak v apríli, máji. Spustiť jej chod a potom asi aj pomaličky predstavovať prvých ľudí.

V jednej debate ste sa vyjadrili, že s politickým pádom Radoslava Procházku neprežila ani jeho strana, pretože v nej mal až priveľmi silné slovo a vplyv. Nehrozí, že aj TOSKA bude len o jednom človeku?

To nesmie. Lebo to je práve stratégia, že chcem byť manažérom kvalitných ľudí, ktorí sa budú špecializovať na jednotlivé profesijné oblasti. To znamená, že každý sa budeme vyjadrovať k tomu, čomu naozaj rozumieme. Určite nebude chodiť len Rybníček a ku všetkému naokolo sa vyjadrovať. Bude to postavené na silných ľuďoch, ktorí budú reprezentovať jednotlivé oblasti. Budú to profesionáli a na jednom človeku to nebude postavené, lebo by sa to zle skončilo.

Hľadali ste inšpiráciu pri založení strany aj u nejakých zahraničných politických lídrov, prípadne konkrétnych politických subjektov?

Ani veľmi nie. Idem svojou vlastnou cestou, adekvátnou daným pomerom na Slovensku. Samozrejme, platí jedna vec – určite ma nezloží, že ľudia nie vždy reagujú pozitívne alebo, naopak, že reagujú až príliš pozitívne v zmysle, že všetko je neskutočne fajn. Možno aj ten výsmech, aj tie facky, ktoré teraz dostávam, sú pre mňa dobré, aby som sa vedel z toho poučiť, čo urobiť inak. Ale stále si myslím, že ten projekt má veľkú šancu a aj ho dotiahnem do konca, lebo ja sa nevzdávam.

Politický analytik Ján Baránek nám v nedávnom rozhovore prezradil, že vo vašej strane vidí potenciál, no do volieb treba ísť s „chlebovými“ témami,  teda takými, ktoré priamo pozitívne ovplyvnia voličovu peňaženku, respektíve zlepšia jeho sociálnu situáciu. Nemyslíte si, že toto by malo byť gro vašich programových priorít? 

Ja s pánom Baránkom v tomto plne súhlasím. Ale mám trošku pocit, ako keby som mal prísť s hotovými témami, povedať, že bude to takto a nijako inak. Aj spomínané „chlebové“ témy určite budú, pretože ideme rozpracovávať všetky potrebné oblasti v štáte – od sociálnych až po zdravotníctvo. Zásadný návrh bude hotový na konci budúceho roka, lebo stále vychádzam z toho, že voľby budú o 3,5 roka. Takže treba dať tomu ešte čas, čo, myslím, aj pán Baránek cítil a bol v tomto profesionálny.

Bolo to zatiaľ len o tom, že som chcel týmto krokom povedať, že to bude strana, takto sa bude volať a že začínam presviedčať ľudí o tom, čo to bude. Lebo to nemalo byť o tom, že teraz mám „chlebovú“ tému a idem na nej robiť.

Celý rozhovor s Jánom Baránkom TU.

Inak ale pán Baránek povedal ešte jednu veľmi dôležitú vec – o ten rok, keď to dáme (zásadný návrh – pozn. red.), tak potom presne do volieb budeme musieť kľúčové témy udržiavať, aby sme uchovali aj to napätie vo voličoch. A to nie je sranda, udržiavať 3,5 roka nejaké voličské napätie. Takže máme pred sebou ešte veľa tvrdej práce, ale viem, čo chcem, a viem, ako to mám zorganizovať. 

Mnohým súčasným politikom vyčítate, že vstupujú nepripravení do politickej arény, že im chýba akákoľvek vízia, akýkoľvek jasný rukopis. Preto ste zvolili dlhodobú prípravu, keď bola strana predstavená 7 mesiacov po posledných parlamentných voľbách?

Presne tak. A hlavne bude od začiatku veľmi jasné, čo chceme urobiť, aké sú naše priority a z ktorých, poviem otvorene, neuhneme, a tak budeme aj s ostatnými rokovať a uvidíme, či sa dohodneme alebo nie. Bude to dopredu jasné, zrozumiteľné, dané, a dokonca o našom volebnom programe budú vedieť aj ľudia na Slovensku, pretože aj ich budeme do toho zo začiatku zapájať – aby program pripomienkovali a aby sa k nemu vyjadrovali. Čiže ľudia budú od začiatku vedieť, čo chceme a s čím do toho ideme. A myslím, že to je niečo unikátne, čo žiadna strana neurobila. Lebo viete, strana napíše program, povie takto to bude, ale v podstate ľudia tie programy nečítajú, keďže s nimi o tom nikto nediskutoval. Vždy sa len chodí a hovorí, voľte nás, my to za vás spravíme. Ale ja chcem tých ľudí do toho reálne zapájať.

Keď spomínate bežných ľudí, nedá mi nespomenúť ešte jednu paralelu od analytika Jána Baránka, ktorý tvrdí, že TOSKA bude musieť fungovať na úplne inej báze ako niektoré súčasné parlamentné strany a komunikácia cez sociálne siete nebude vo vašom prípade až taká dôležitá. Naopak, budete musieť mať široké personálne pokrytie prakticky po celom Slovensku, pričom vaši stranícki kolegovia budú mať v mestách kancelárie a zoči-voči tak komunikovať s miestnymi obyvateľmi. Súhlasíte s takýmto tvrdením?

Pán Baránek to číta veľmi správne. Ja nechcem vybudovať stranu Facebooku alebo internetu, ale chcem vybudovať stabilnú stranu do budúcnosti, ktorá bude na rozdiel od ostatných strán prospešná aj bežným ľuďom „dole“.

Aby na danom území fungovali reálne tváre strany?

Samozrejme. Ale nielen to. Ono tie reálne tváre tam musia mať, napríklad cez župy, aj reálnu moc a byť prítomné vo výkone. Nie iba, že byť tam a vybavovať niečo u predsedu alebo poslanca národnej rady, tak to nemôže fungovať.

Mimochodom, v spomínanom rozhovore zaznelo z úst Jána Baránka, že vy ako skúsený a silný regionálny politik môžete „povyťahovať“ neznámych, no šikovných ľudí z regiónov, o ktorých slovenská spoločnosť ani netuší…

Presne tak! Toto je presne tá moja vízia. Samozrejme, je to nesmierne ťažká cesta, ale opakujem – preto som to oznámil 3,5 roka dopredu, aby som mal čas na prípravu.

Richard Rybníček je ostrieľaný regionálny politik. Foto: TASR

Takže ste v procese aktívneho oslovovania a eventuálneho „vyťahovania“ schopných ľudí na väčšie politické javisko?

Momentálne som v procese, že som si stanovil 19 tém, kde oslovujem expertov, ktorí budú na týchto témach pracovať, a postupne budem s týmito témami chodiť aj do regiónov a diskutovať s ľuďmi o týchto tézach. A predpokladám, že aj v tých regiónoch sa objavia šikovní ľudia, ktorí budú mať záujem so mnou do toho ísť, aj keď možno nie sú mediálne populárni, no budú mať perspektívu zaujať a byť novými tvárami. Takže aj toto je taká moja predstava.

A sídlo strany by ste chceli mať v Trenčíne?

V tejto chvíli to vyzerá, že asi bude v Trenčíne, no čas ukáže, ako to dopadne. Určite by sme chceli mať aj kanceláriu v Bratislave. Všetko sa časom vykryštalizuje. Ja budem pracovať z Trenčína, no centrála bude možno v Bratislave. To v tejto chvíli nie je až také podstatné.

Pýtal som sa skôr preto, že spomínate, respektíve kritizujete tzv. bratislavocentrizmus. Takže či by sídlo strany v Bratislave nepôsobilo tak trochu zvláštne?

Keď hovorím o bratislavocentrizme, mám na mysli to, keď Američania vravia, že im robí problémy Washington, alebo keď my na Slovensku nadávame na Brusel. Tým chcem povedať, že nenadávam na občanov toho mesta, ale na vládu. Nie je to o Bratislavčanoch. Naopak, tých mám rád a aj pre nich chcem, aby mali viac peňazí a možností riešiť a spravovať si svoje mesto.   

- Reklama -