Putin sa má na čo tešiť. V Nemecku sa hovorí o niečom, čo sa mu asi nebude veľmi páčiť

  0
  Prezident Ruskej federácie Vladimír Putin (Autor: SITA)

  Po nových protiruských sankciách volajú jednohlasne socialisti z SPD aj Zelení. „Po novej eskalácii napätia medzi Ruskom a Spojenými štátmi sa nedá vylúčiť priama konfrontácia medzi oboma krajinami. Existuje mnoho signálov vysielaných Ruskom, ktoré sú v otázke sýrskeho konfliktu veľmi znepokojujúce,“ uviedol v rozhovore pre televíziu ZDF Gernot Erler z SPD, ktorá je koaličným partnerom CDU kancelárky Angely Merkelovej.

  O tom, že je situácia vážna, svedčia aj úvahy niektorých amerických činiteľov o spustení tzv. kinetických útokov proti pozíciám ruskej armády a vojakov Baššára Asada. Pod týmto vojenským názvoslovím sa skrývajú raketové útoky a nálety. Prvýkrát o nich začali Američania uvažovať už v lete 2013, keď na spustenie kinetických útokov proti Sýrii vyzval prezidenta Baracka Obamu Kongres USA. Americký prezident však vtedy svoj súhlas neudelil.

  Vplyvný politik SPD Erler v rozhovore pre verejnoprávnu nemeckú televíziu poukazoval aj na pozastavenie jadrovej dohody zo strany Ruska. „Tento krok ukazuje, že situácia je naozaj kritická. Je zrejmé, že americká vláda nejakým spôsobom zareaguje. Počul som, že okrem diplomatických, výzvedných a ekonomických možností sa uvažuje aj o priamych vojenských akciách,“ konštatoval 72-ročný socialistický politik.

  Erler potom priamo hovoril o možných sankciách proti Rusku pre jeho vojenské angažmán v Sýrii a konkrétne počínanie v bojoch o Aleppo, kam údajne ruské a sýrske sily nechcú vpustiť humanitárnu pomoc. Volanie po nových sankciách silnie v celej SPD a aj u Zelených. Na nové sankcie vyzvala šéfka klubu zelených v Európskom parlamente Rebecca Harmsová. „Na bezprecedentný útok na humanitárny konvoj OSN musíme reagovať. Na začiatok by sme mali odložiť chystanú výstavbu plynovodu Nord Stream.“

  Zatiaľ však nie je jasné, aké silné slovo majú zástancovia nových protiruských sankcií v SPD a u Zelených. Napríklad stranícky kolega Harmsovej Omid Nouripour o konkrétnych sankciách hovoriť nechcel, ale pripustil, že je žiaduce, aby Európa postupovala proti Rusku spoločne. Expert na zahraničnú politiku SPD Niels Annen síce uznáva, že Rusko sa previnilo, ale sankcie by podľa jeho názoru znížili šance na mier natrvalo.

  - Reklama -