Rakúska vláda prichádza s novým bezpečnostným balíkom. Zverejnila detaily koncepcie krízového manažmentu

    0
    Rakúska vlajka (Autor: Hans Štembera)

    Toto grémium bude mať v princípe šiestich členov, ktorí sa stretnú, ak si to bude vyžadovať príslušná krízová situácia, informoval minister vnútra Wolfgang Sobotka. Kabinet budú tvoriť spolkový kancelár, vicekancelár, ako aj ministri obrany, zahraničných vecí, financií a vnútra. Rozhodnutia v tomto grémiu nebude prijímať žiadny z členov individuálne, ale budú sa prijímať jednomyseľne, pričom právomoci zostanú zachované príslušným rezortom.

    Cieľom opatrenia je zlepšenie krízového manažmentu po problémoch, ktoré sa vlani vyskytli pri nápore utečencov, avšak bez zmien ústavných kompetencií; teda napríklad bez zmien v rozdelení právomocí medzi rezort vnútra a ozbrojené sily.

    Bezpečnostný balík rakúskej vlády prináša viac zákonne zakotvených úloh pre armádu krajiny. Z ústavy by malo byť jasné, že sa ozbrojené sily môžu v rámci komplexnej vnútornej bezpečnosti pripravovať na nasadenie. Navyše by malo dôjsť k užšej spolupráci a zvýšenému monitoringu zo strany spravodajských služieb armády a polície.

    O nasadení vojakov pri ochrane diplomatických zastupiteľstiev iných štátov, ale aj chúlostivých lokalít infraštruktúry bude môcť v budúcnosti rozhodnúť vláda. Z legislatívy by malo byť zrejmé, že vojenská obrana pred nebezpečenstvami zo vzduchu je vecou rezortu obrany, informoval po zasadaní rakúskej vlády jeho šéf Hans Peter Doskozil.

    Spolková vláda vo Viedni by sa v súlade s koncepciou mala usilovať vo veci kontroly vzdušného priestoru o uzavretie dvojstranných dohôd so susednými štátmi. Tým by sa mala vyriešiť aj neustále sa opakujúca otázka prekročenia štátnych hraníc pri prenasledovaní lietadiel.

    Rakúsky minister vnútra Wolfgang Sobotka avizoval na základe nového balíka zintenzívnenie spolupráce Spolkového úradu pre ochranu ústavy a boj proti terorizmu, vojenskej i civilnej rozviedky ako podstatné piliere prevencie terorizmu.

    Ústavnoprávne zmeny by mala skupina expertov pripraviť do konca októbra. V parlamente bude na ich presadenie potrebná dvojtretinová väčšina hlasov, teda aj podpora opozičných slobodných z FPÖ a Zelených.

    - Reklama -