piatok, 2 decembra, 2022
0.8 C
Bratislava
ÚvodArénaSaskári „podporili“ Clintonovú. Takýto hejt od svojich voličov zrejme nečakali

Saskári „podporili“ Clintonovú. Takýto hejt od svojich voličov zrejme nečakali

Populárni americkí herci ako napríklad predstaviteľ Ironmana Robert Downey Jr. či Scarlett Johannson, ktorá tiež stvárnila jednu z postáv vo filmovom trháku Avengers, sa spojili a svojim spoluobčanom vyslali jasné posolstvo. Vo videu nabádajú Američanov k tomu, aby išli voliť. To sa objavilo aj na oficiálnom Facebooku SaS a takmer okamžite spustilo lavínu reakcií, z ktorých liberáli zrejme príliš nadšení neboli. 

Aj keď herci nemenujú konkrétnych kandidátov, niektoré ich narážky sú namierené proti Donaldovi Trumpovi. Podtón videa si všimla aj spravodajská televízia CNN. Vo videu sa napríklad spomína „rasistický a zneužívajúci zbabelec, ktorý by mohol trvalo poškodiť spoločnosť“ či otázka: „Naozaj chceme mužovi, ktorého typickým ťahom je odpaľovanie vecí, dať do rúk nukleárne zbrane?“

Liberáli však skrytú kampaň vo videu nevidia. „Týmto statusom sme poukázali na zaujímavú formu predvolebnej kampane,“ povedala pre Parlamentné Listy hovorkyňa SaS Katarína Svrčeková. „Nikde vo videu nie je vyjadrená podpora pre konkrétneho kandidáta, je v neutrálnom duchu a zaujala nás kampaň, v ktorej sa objavili známe tváre,“ vyhlásila hovorkyňa a dodala, že strana svoje sympatie konkrétnemu kandidátovi nevyjadrila.

Video podporujúce ľavičiarku?

Pod statusom s videom sa rozpútala búrlivá diskusia fanúšikov profilu a mnoho voličov strany má na voľby v Amerike diametrálne odlišné názory. Mnohým z nich sa nepáčia myšlienky, ktoré herci prezentujú. „Zdieľate video podporujúce ľavičiarku, ktorá chce masovú imigráciu moslimov a zákaz zbraní??? Videl toto váš predseda?“ pýta sa Marek. Narážky na Trumpa si všimol aj Jardoslav: „Bolo by to dobré, keby si odpustili tú trápnu krátku časť namierenú proti Trumpovi,“ píše fanúšik.

Parlamentné Listy sa na stanovisko k videu opýtali aj predsedu SaS Richarda Sulíka, ktorý sa však k téme vyjadriť odmietol. Jeho postoj odkomunikovala hovorkyňa strany. „Ide o facebookovú stránku strany Sloboda a solidarita, ktorú obsluhuje komunikačné oddelenie a pán Sulík sa stará o svoju stránku Richard Sulík,“ uviedla Svrčeková.

Zdroj: Facebook/Sloboda a Solidarita

Takto by volili poslanci

O niečo menej skúpy na slovo už bol podpredseda liberálov: „Video som nevidel,“ povedal pre PL Ľubomír Galko, ktorý sa nechce ani vcítiť do kože amerického voliča. Podľa jeho názoru nie je ani jeden z kandidátov ideálny. „Sú veci, ktoré mi na Trumpovi vadia,“ povedal Galko a dodal, „Ak vyhrá, je dosť reálna možnosť, že sa rozsype Severoatlantická aliancia.“ Víťazstvom však podľa liberála nie je ani Hillary Clintonová. „Jeden kandidát lepší ako druhý,“ uzatvára Galko.

Video nevidel ani Martin Poliačik. Podľa neho je však Hillary Clintonová jediná rozumná voľba. „Je jediný človek, ktorý dokáže byť rozumným prezidentom. Donald Trump pri všetkom, čo robí, je ohrozením liberálnej demokracie a stability vo svete,“ myslí si Poliačik. Clintonovú by volila aj Lucia Nicholsonová. „Nie je to úplne ideálne, ale je to určite lepšie ako Trump,“ myslí si podpredsedníčka parlamentu. „Je umiernenejšia ako Trump, s ktorého vyhláseniami nesúhlasím. Ide o jeho xenofóbne vyjadrenia či nabádanie k rasizmu, protiimigrantská rétorika. Nepáči sa mi ani forma ani obsah,“ myslí si o Trumpovi Nicholsonová.

„Každý z tých kandidátov má svoje silné a slabé stránky,“ myslí si Martin Klus. „Vzhľadom na to, že sa na vec pozerám ako občan Slovenskej republiky, pre nás je oveľa prijateľnejšia Hillary Clintonová,“ povedal pre Parlamentné Listy liberál a dodal, že Clintonová je podľa neho oveľa skúsenejšia politička ako Trump, keďže v minulosti pôsobila napríklad aj ako senátorka či ministerka zahraničných vecí. „Keďže sa na to pozerám aj ako občan Slovenska a poslanec, je pre mňa dôležitá aj euroatlantická otázka a ak by sa Donald Trump stal prezidentom, je tu vysoké riziko, že by sa pôvodné dohody a financovanie mohlo výrazne obmedziť, a to by bolo pre nás veľmi nebezpečné,“ dodal Klus.  


728*90
- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -