piatok, 24 septembra, 2021
16.5 C
Bratislava
ÚvodArénaDopilo sa v Starom Meste? Sprísnené prevádzkové hodiny vyženú Bratislavčanov do ulíc....

Dopilo sa v Starom Meste? Sprísnené prevádzkové hodiny vyženú Bratislavčanov do ulíc. Čudné praktiky odkrýva saskárka

Pohostinstvá a reštauračné zariadenia v Starom Meste by po novom mali byť oficiálne otvorené do 22.h. Iba v prípade, ak splnia určité technické opatrenia, budú môcť byť otvorené aj dlhšie, a to cez týždeň do 24.h a cez víkend do 1.h nasledujúceho dňa. Vyplýva to zo všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o pravidlách času a predaja v obchode a času prevádzky služieb na území mestskej časti, ktoré v utorok po viac ako dvojhodinovej diskusii schválili poslanci na rokovaní miestneho zastupiteľstva.

Tri podmienky pre prevádzkovateľov

Podľa informácií TASR prevádzkovatelia podnikov, ktorí budú chcieť mať otvorené dlhšie, budú musieť splniť tri nevyhnutné opatrenia. Okná a výklady sa nebudú môcť dať otvoriť, vzduchotechnika bude musieť splniť technické normy a neprepúšťať zvuk a vstup pre zákazníkov do prevádzky musí byť zabezpečený cez pevné zádverie, aby sa von z podniku nedostával neželaný hluk. Takýto postup patrí pre podniky v nadzemných priestoroch, v prípade prevádzok v podzemných priestoroch je schválený čas prevádzky do 5.h nasledujúceho dňa.

Dostálovo riešenie sa páči prevádzkovateľom

Jedným zo spracovateľov návrhu je staromestský vicestarosta Ľubomír Boháč. Jeho návrh privítali najmä občania, ktorí sa neustále sťažovali na hluk z prevádzok a neporiadok v uliciach centra po niektorých ich zákazníkoch či na to, že sa v noci nemôžu vyspať. Naopak, prevádzkovatelia podnikov sa stavajú skôr na stranu poslanca Ondreja Dostála, ktorý, okrem iného, navrhoval, aby si prevádzkové hodiny určovali prevádzkovatelia sami, ale pod hrozbou prísnych pokút zo strany polície v prípade narušenia nočného pokoja.

Likvidačné, ale proti slušným prevádzkovateľom

Svoje vyjadrenie pre PL.sk povedala aj poslankyňa národnej rady a zároveň miestneho zastupiteľstva mestskej časti Staré Mesto Lucia Nicholsonová, ktorá sa na včerajšom zasadnutí zastupiteľstva nezúčastnila. „Toto VZN považujem za veľmi nešťastné a veľmi som proti nemu bojovala,“ uviedla a pokračovala, že už pred rokom, keď bol návrh predložený, prvýkrát ho označila za likvidačný a protiústavný. „Likvidačný, ale voči slušným prevádzkovateľom,“ poznamenala poslankyňa a dodala, „nejdem sa tu zastávať tých neslušných, ktorí nerešpektovali otváracie hodiny. Ale je to o celkovej vymožiteľnosti práva v tejto krajine. Je to o tom, že keď prídu policajti, musia im vedieť napariť takú pokutu, ktorá bude pre nich likvidačná.“

Saskárka sa obáva, že problémové prevádzky nové otváracie hodiny už vôbec nebudú rešpektovať. „Pokoj v Starom Meste, si myslím, aj tak nenastane,“ uviedla a dodala, „je to populistické gesto pána starostu a jeho vicestarostov. Nebudú spokojní ani rezidenti Starého Mesta a nebudú spokojní ani slušní prevádzkari.“

Podľa Nicholsonovej starosta Števčík dnes svojím podpisom potvrdí návrh poslancov, lebo tento prípad sa podľa jej názoru stal výkladnou skriňou všetkých jeho snáh. Rovnako priblížila, že na Staré Mesto chodilo veľa listov od obyvateľov tejto mestskej časti, ktoré boli anonymné. „Boli to listy v štýle, že rezidenti Starého Mesta žiadajú, aby sme zatvorili prevádzky,“ informuje poslankyňa a pokračuje, „nikdy som sa nedozvedela, koľko týchto nespokojných ľudí vlastne je.“

Populistické gesto starostu

Na adresu Števčíka liberálka uviedla: „Naozaj neviem, koho on zastupuje a myslím si, že sa mal snažiť o kompromisné riešenie.“ Prezradila tiež, že spolu s poslaneckými kolegami Petrom Osuským, Ondrejom Dostálom a Veronikou Remišovou ponúkli starostovi Števčíkovi pomoc. „S tým, že my sme aj vo veľkom parlamente, mohli sme sa pokúsiť napríklad predložiť novelu zákona o obecnom zriadení alebo čokoľvek,“ vyjadrila sa.

Jedným dychom však dodala, že starosta na ich ponuku vôbec nereagoval. „Niekoľkokrát sme mu povedali, že chápeme, že Staré Mesto ako zastupiteľstvo má zviazané ruky, pokiaľ ide o veľkú legislatívu, o zákony,“ približuje, „ale na to tam my sme, že pokojne nás mohol osloviť. Napokon, veď Števčík kandidoval s podporou Smeru, on tam má 40 poslancov v národnej rade, alebo koľko je poslancov.“

Ako sa Nicholsonová vyjadrila v závere, starosta sa mohol aj cez nich pokúsiť presadiť zmenu zákona, ktorá by viedla k väčšej vymožiteľnosti práva cez parlament. „Ale to on neurobil. On urobil iba toto populistické gesto,“ uzavrela.

Števčík to teoreticky podpísať nemusí

Svoje vyjadrenie ParlamentnýmListom.sk poskytol aj kultúrny referent pre Nu Spirit Club Peter Bezák, ktorý poukázal na to, že VZN ešte nie je prijaté, len poslanci mestskej časti Staré Mesto odsúhlasili, že sú za, aby sa prijalo. Ešte to musí prejsť podpisom starostu, ktorý to nemusí podpísať aj z toho dôvodu, že vznikol tlak od verejnosti, médií a podobne, myslí si Bezák.

Na základe všeobecného záväzného nariadenia, z ktorého vyplýva, že prevádzka podzemných podnikov môže fungovať do piatej hodiny rannej a nadzemných podnikov do jednej hodiny ráno po technických úpravách, sa Bezák domnieva, že, „podniky budú musieť investovať do prerábky svojich prevádzok. Odhlučnenie, zadebnenie dverí, dvojité dvere“. Podľa jeho názoru to ovplyvní aj celý chod mesta, turizmus, taxíky, ale aj podniky s rýchlym občerstvením, ktoré mladí ľudia zvyknú pri odchode z podnikov navštíviť. „Preto si myslím, že starosta to teoreticky dnes podpísať nemusí,“ vyjadril sa.

Pre čierne ovce utrpí celé mesto

Bezák rovnako poukázal na to, že VZN je papier a prax býva iná. Použil príklad, keď aj súčasné VZN hovorí, že terasy by mali byť otvorené iba do 11.h večer, no cez leto si na nich môžeme posedieť aj do 2.h ráno. „Vymožiteľnosť práva závisí od mestskej polície, ktorá udeľuje pokuty 33 eur, čo nie je likvidačné,“ hovorí kultúrny referent Nu Spirit Clubu a pokračuje, „je to v podstate stále len zdrap papiera a vymožiteľnosť toho celého závisí od mestskej polície, ktorá si nerobí svoju prácu tak, ako má“.

Bezák sa pre PL.sk vyjaril aj k jadru problému a uviedol, že celé to vzniklo pre pár prevádzok. „Sú nejaké čierne ovce, ktoré prekážajú vicestarostovi a starostovi, a pre nich utrpí potom celé mesto.“ Problém ďalej priblížil: „Konkrétne prevádzky nerešpektujú dohody s obyvateľmi bytoviek, kde sa nachádzajú, nerešpektujú dohody s mestskou políciou a nerešpektujú večerný pokoj.“

Ľudia idú robiť Párty u Rada

Krátko po preniknutí informácií o posunutí návrhu zo strany poslancov starostovi Starého Mesta Radoslavovi Števčíkovi na podpis vzniklo na sociálnej sieti podujatie s názvom Párty u Rada. Organizátorom podujatia je facebooková stránka Minister Futra a na piatok 23. septembra pripravuje veľkú „párty“ priamo pod oknami staromestského starostu Števčíka. Počet záujemcov, ako aj zúčastnených na párty stúpa raketovou rýchlosťou. Medzi tými, ktorí sa udalosti zúčastnia, sú aj predseda KDH Alojz Hlina, liberálna poslankyňa Jana Cigániková či jej stranícky kolega – tímlíder pre školstvo v SaS Branislav Gröhling.

Zdroj: Facebook/Party u Rada

Prekvapenie na koniec!

Konečné slovo mal v stredu krátko poobede starosta Starého Mesta Radoslav Števčík, ktorý na tlačovej konferencii oznámil, že nepodpíše všeobecne záväzné nariadenie o pravidlách času predaja v obchode a času prevádzky služieb.

Zdroj: Facebook/Staré Mesto- srdce Bratislavy

Podľa informácií Denníka N si starosta nechal od včera, ako poslanci nový návrh schválili, vypracovať rýchlu právnu analýzu. „Na jej základe som dospel k názoru, že viaceré ustanovenia sú nad rámec kompetencií samosprávy a v rozpore s niektorými zákonmi. Preto som sa rozhodol VZN nepodpísať. Je v záujme poslancov aj obyvateľov, aby sme prijímali legislatívu, ktorá je v súlade so zákonom,“ vysvetlil svoj postoj Števčík.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 405,931 Úmrtí 12,592 Uzdravení 384,790 Infikovaných 8,549 Last updated: 24. septembra 2021 - 10:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -