Učitelia pritvrdili, do štrajku sa ich zapojili dve tisícky. A bude nás viac, odkazujú

  0
  Kvalite školstva nepomáha ani nespokojnosť štrajkujúcich učiteľov (Autor: TASR)

  V dnešný deň sa v rámci štrajku na niektorých školách neučilo dve vyučovacie hodiny. Nespokojní učitelia žiadajú, aby vláda i parlament legislatívnymi opatreniami zabezpečili zvýšenie tarifných platov všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve o 140 eur v tomto roku a o 90 eur od začiatku roka 2017. Taktiež požadujú, aby bolo prehodnotené kreditné vzdelávanie učiteľov a navýšené rozpočty ministerstiev školstva a vnútra celkovo o 400 miliónov eur na odstránenie rozdielov vo vybavenosti škôl. Ak situácia ostane rovnaká, v štrajku chce ISU pokračovať aj vo štvrtok 29. septembra, kedy by sa nemalo učiť už tri vyučovacie hodiny.

  Zástupcovia ISU dnes pred budovou ministerstvom financií upozornili na to, že Slovensko zaostáva v oblasti investícií do vzdelania. Poukázali pritom na analýzy Inštitútu finančnej politiky (IFP), ktoré hovoria o potrebe navyšovania financií do vzdelávania. Prvý komentár k tejto problematike vyšiel v roku 2011.

  “Tento materiál hovorí o tom, že investícia do vzdelania je jedna z najvýnosnejších investícií, tak pre jednotlivca ako aj pre celú spoločnosť,“ uviedol Branislav Kočan z ISU. Ďalší materiál od IFP k tejto problematike vyšiel v roku 2012, kde podľa ISU inštitút konštatuje, že kvalitnejšie základné vzdelávanie môže zvýšiť hrubý domáci produkt v roku 2050 až o deväť percent. ISU dnes taktiež upozornila, že mladých učiteľov do 30 rokov je iba desať percent z celkového počtu pedagógov. “Z toho jasne vyplýva, že tu chýba motivácia mladých učiteľov vstupovať do školstva a ich počet sa za posledné roky znížil,“ dodal Vladimír Crmoman z ISU.

  Nespokojní učitelia doteraz podľa Crmomana nedostali od vlády žiadny signál na rokovanie. Sú však stále pripravení diskutovať. “Myslíme si, že práve vláda je zodpovedná za to, že dochádza k narušeniu vyučovania,” dodal Crmoman. Štrajk opäť označili nespokojní učitelia za úspešný. Pridávať sa podľa nich budú ďalší pedagógovia.

  Minister školstva Peter Plavčan v reakcii na avizovaný štrajk učiteľov uviedol, že pedagógom sa od septembra zvyšujú platy. “Prvé dva zákony, ktoré boli schválené v Národnej rade SR, sa týkali školstva a jeden z nich bol práve zvyšovanie platov učiteľov, v ktorom určite chceme pokračovať, pretože to uvádza programové vyhlásenie vlády,” povedal uplynulý týždeň. Plavčan taktiež avizoval, že ho v tomto roku ešte čakajú rokovania s ministrom financií Petrom Kažimírom (Smer-SD) o zvyšovaní platov učiteľov v roku 2017.

  K štrajku sa rozhodol nepripojiť Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku. Nepodporila ho ani Konfederácia odborových zväzov Slovenskej republiky (KOZ SR). Stupňovaný štrajk sa začal v utorok 13. septembra. Vtedy sa doň zapojilo 1773 učiteľov zo 106 škôl. Na niektorých školách sa neučilo jednu vyučovaciu hodinu.

  - Reklama -