Sú mu na smiech. Bývalý minister vnútra palestínskej fundamentalistickej organizácie Hamas v oblasti Pásma Gazy nechápe, prečo ho Spojené štáty označili za globálnu hrozbu, no ťažkú hlavu si z toho nerobí.
Fathi Hammad bol pred pár dňami označený americkým ministerstvom zahraničných vecí za špeciálneho teroristu s globálnym dosahom (tzv. SDGT).
Teroristický zoznam
V tejto skupine sa ocitli napríklad aj špičky z organizácii ako Boko Haram, Taliban, Hizballáh, Al-Kajda či Islamský štát.
V exkluzívnom rozhovore pre americký denník Washington Post sa Hammad vyjadril, že „hoci nerozumie rozhodnutiu, prečo bol americkými úradmi vybraný práve on, cíti sa hrdý na to, že dokázal naštvať Američanov.“
Klamú ich
Ako ďalej uvádza, americký ľud je svojou vládou podvádzaný.
„Vaša vláda vás klame, rovnako tak prezident. Vaše peniaze dávajú Izraelu, ktorý je najväčším sponzorom terorizmu na svete. Pritom tieto peniaze by mali byť použité na zdravotnú starostlivosť, boj proti chudobe alebo vzdelávanie,“ ponúkol svoj názor Hammad.
Izraelsko-americké väzby neprispievajú podľa Hammada k svetovému mieru. Foto: TASR
Sám Hammad strávil šesť rokov (1988 – 1994) v izraelskom väzení. Okrem toho strávil aj dva roky v palestínskom väzení, keďže bol opakovane zatknutý konkurenčným hnutím Hamasu pod názvom Palestínska autonómia.
Nechápe
Portál Times of Israel označil vlani Hammada za „jednu z najradikálnejších postáv v rámci dnešného Hamasu.“ Ten však nad podobnými obvineniami krúti hlavou.
„Som zakladateľ televízie Al-Aksa a bol som ministrom vnútra. Nechápem, čo je na tom zlé? Spojené štáty by asi vedeli povedať viac,“ pýta sa Hammad.
Izraelský koniec?
To, že od kontroverzie nemá Hammad ďaleko, potvrdil aj vyhlásením, že do roku 2022 prestane Izrael ako štát existovať.
Tým, že je Hammad aktuálne na americkom „blackliste“ mu môže do značnej miery obmedziť jednak možnosť slobodne cestovať, ako aj možnosti finančných transakcií.