Uznávaný český politológ: Možno zahynieme. Najviac nás ohrozuje…

0
Oskar Krejči (Autor: Daniela Černá)
Severokórejský diktátor Kim Čong-un nechal urobiť ďalší jadrový test, ale podľa Krejčího to veľa neznamená, keď si uvedomíme, že od roku 1945 sa uskutočnili stovky jadrových testov a Severná Kórea z nich urobila len niekoľko málo skúšok.
 
Diktátor navyše vie, že jadrový útok by bol samovraždou pre celú krajinu aj pre neho samotného, takže to neurobí.

Takmer pätinová šanca

Napriek tomu na planéte Zem žijú ľudia, ktorí by mohli zničiť ľudstvo. Preto je potrebné kalkulovať s týmto rizikom a snažiť sa mu predísť. Aká vysoká je pravdepodobnosť, že ľudstvo zahubí samo seba do konca tohto storočia? Vraj 19 percent.
 
Existuje inštitút, ktorý túto pravdepodobnosť ničivých x rizík ohrozujúcich ľudstvo počíta – X-Risks Institute. Ale nie je jediný.
 
Podobné prepočty robí aj Inštitút budúcnosti ľudstva Oxfordskej univerzity, ktorý dospel k číslu 19 percent, pričom možnosť, že ľudstvo zničí samo seba v jadrovej vojne, predstavuje jedno percento.

Zvláštne prepočty

“Onen oxfordský prehľad uvádza, že pravdepodobnosť, že ľudstvo do konca storočia vyhynie v dôsledku použitia nanotechnologických zbraní, je 5 %. Nanotechnologickej nehode prisúdili autori onej analýzy pravdepodobnosť na úrovni 0,5 %,” hovorí Krejčí. 

“Podľa spomínaného oxfordského prehľadu je riziko vyhubenia ľudstva do konca 21. storočia v dôsledku jadrového terorizmu 0,03 %. Pozoruhodný je prepočet, že nenukleárne vojny môžu zničiť ľudstvo zo štyroch percent, teda štyrikrát pravdepodobnejšie než odstránenie ľudstva v dôsledku jadrovej vojny,” pokračuje.
 
 
Podľa politológa však nehrozí, že by vypukla nejaká lokálna jadrová vojna, či už proti Severnej Kórei, alebo inému štátu. Akékoľvek použitie jadrovej bomby by vyvolalo ničivú reakciu ďalších štátov, ktoré vlastnia jadrové zbrane.
 
Hovoríme o Spojených štátoch, Rusku, Izraeli, Indii a ďalších krajinách. Napriek tomu je potrebné upozorňovať na riziká možného zničenia ľudstva, lebo výskumy týchto rizík znižujú pravdepodobnosť ich naplnenia.

Príliš ich nepochválil

Na záver Krejčí pridal pár slov k súboju o kreslo v Bielom dome. Pri pohľade zvonku sa zdá, že demokratická kandidátka Hillary Clintonová pripomína uzlíček nervov, zatiaľ čo republikánsky prezidentský kandidát Donald Trump sa javí ako veľmi impulzívny človek.
 
- Reklama -